Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Fikri Işık, ABD'de Yaşayan Bilim İnsanlarını Bilişim Vadisine Davet Etti!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Chicago Üniversitesi'nde "Bilim ve Toplum" temasıyla gerçekleştirilen "Türk-Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenleri Derneği (TASSA) Konferansı"na katıldı ve ABD'de yaşayan Bilim İnsanlarını Bilişim Vadisine davet etti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bilişim Vadisi projesinin sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da önemli teknoloji geliştirme merkezleri arasında bulunmaya aday olduğunu belirterek, "ABD'de yaşayan, girişimci olmayı düşünen öğrenci ve bilim insanlarını, Bilişim Vadisi'nde yer almaya davet ediyorum. Türkiye'de en zorlayıcı alanlarla ilgili projeler yürütmeniz mümkün." dedi.

Bakan Işık: "Ülkemizde yaşayan ve Türkiye'ye dönmek isteyen bilim insanlarımız için en iyi şartları oluşturmaya, en iyi araştırma altyapılarını kurmaya çalışıyoruz, bilim insanlarının, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin buluştuğu bir lokasyona dönüşmek istiyoruz." dedi.

Bilim ve toplum arasındaki en temel ilişkinin, tarih boyunca ikisinin de birbirini dönüştürmesi olduğunu söyleyen Işık, bilimin içinde yeşerdiği toplumun karakteristik özelliklerinden etkilendiğini ve bilim sayesinde üretilen bilgi ve teknolojinin de toplumu dönüştürdüğünü ifade etti.

Bilimin toplumu olumlu istikamette dönüştürmesi için zihinsel olarak gelişmelere hazır bulunulması ve etik tartışmaların iyi yapılması gerektiğine işaret eden Işık, "Bilim ve teknoloji, ancak belli bir toplumsal ortam, kültür ve ekosistem içinde gelişebilir. Vaktiyle Atina'da, Bağdat'ta, Endülüs'te ve bugün Silikon Vadisi'nde yaşanan tecrübe bunun en açık bir örneğidir. Bilim ve teknolojide geldiğimiz seviye, insanlığın ortak bir mirası olarak görülmelidir. Arşimet, Newton veya Tesla insanlık için ne kadar değerliyse, El Cezeri, İbn-i Heysem veya İbn-i Sina da o kadar değerlidir. Özellikle antik Yunan tecrübesinin Batı'ya aktarılmasında İslam dünyasının çok önemli bir rolü olmuştur. Mesela şu açık bir gerçektir, bugün Aristo'yu okuyup anlayabiliyorsak, bunu İbn-i Rüşd'e borçluyuz." diye konuştu.

Haberin tamamını okumak için: http://www.sanayi.gov.tr/NewsDetails.aspx?newsID=21172&lng=tr

Bilişim Vadisi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.bilisimvadisi.co web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 2.293 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilişim / Yazılım / İnternet, KAMU
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız