Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Nitelikli Üretimin Anahtarı Üniversite-Sanayi İşbirliği

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık: "Şehirlerin kalkınmasında, sanayinin gelişmesinde, nitelikli üretimde üniversitelerin sanayideki rolü tartışılmaz. Almanya'yı Almanya yapan üniversite-sanayi işbirliğidir" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bozüyük ilçesindeki Demirdöküm Fabrikası'nda incelemelerde bulundu. Fabrikanın endüstriden sorumlu yönetim kurulu üyesi Recep Gürhan Çoban ve satıştan sorumlu yönetim kurulu üyesi Erdem Ertuna, fabrika hakkında Işık'a brifing sundu. Fabrika üretim tesisleri ve AR-GE bölümünü de gezen Işık daha sonra Bilecik'e geçti.

"Üniversite-Sanayi İşbirliği Çok Önemli"

Bilecik'te daha nitelikli yatırımların oluşması için ellerinden gelen desteği bundan sonra da vermeye devam edeceklerini anlatan Işık, şöyle devam etti:

"Artık Marmara bölgesinde büyük alanlarımız kalmadı. Özellikle markanın Bilecik'e getirilmesi noktasındaki çalışmaya biz de katkı vereceğiz. Şu anda hazırda bir şey yok ama Türkiye'de yatırım yapmak isteyen bir marka olduğunda bizim de önceliklerimizden birisi Bilecik olacak. Bilecik bunu her yönüyle hak ediyor. Coğrafi olarak da müsait. Bunun dışında biz üniversite-sanayi işbirliğini çok önemsiyoruz. Şehirlerin kalkınmasında sanayinin gelişmesine nitelikli üretimde üniversitelerin sanayideki rolü tartışılmaz. Almanya'yı Almanya yapan üniversite-sanayi işbirliğidir."

Fikri Işık, Bilecik'teki Şeyh Edebali Üniversitesi'nin son yıllarda önemli gelişme gösterdiğinin altını çizdi.

Üniversitedeki gelişmenin sanayiyle entegre olmasına önem verdiklerine değinen Işık, "Bu kadar hazır sanayi kuruluşunun bulunduğu bir ilde teknoparkın olmaması büyük bir eksiklik. Üniversitenin rektörü ile konuştuk. İnşallah önce KOSGEB ile bir başlangıç yapabiliriz. Hemen arkasından da bir teknopark kurarak sanayi ile üniversiteyi buluşturup daha nitelikli, daha katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesinde Bilecik’in daha fazla rol almasını sağlayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Haberin devamını okumak için: http://www.sanayi.gov.tr/NewsDetails.aspx?newsID=21157&lng=tr

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 2.623 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Eğitim / Üniversite, KAMU, Reel Sektör, Ulusal
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız