Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Bilimden Uzaklaştıkça Zayıf Düştük, Biz Zayıf Düştükçe İnsanlık Zayıf Düştü!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Geleceğin Eğitimi Derneği (GED) tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen Küresel Eğitim Zirvesi'nde eğitimde bilgi teknolojilerinin kullanımıyla ilgili değerlendirmeler yaptı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, eğitim yolculuğunda öğretmenlerin rolüne işaret ederek, "Hangi teknolojiyi, hangi materyali kullanırsanız kullanın, nihai aşamada eğitimin niteliğini belirleyecek olan öğretmenlerimizin niteliği ve performansıdır" dedi.

Teknolojik gelişmelerin, başta üretim ve tüketim alışkanlıkları olmak üzere ekonomik faaliyetlerde köklü değişimlere neden olduğunu belirten Işık, "Üreten ülkelerle tüketen ülkelerin her geçen gün keskin çizgilerle ayrıştığı dünyamızda, dijital teknolojilerde yetkinlik kazanmak büyük önem taşıyor. Artık ülkeler arasındaki rekabet ve mücadele, siber aleme taşınmış durumdadır" ifadelerini kullandı.

Bugün dünyada en çok konuşulan ve tartışılan kavramların başında 4’üncü Sanayi Devrimi (Sanayi 4.0) diye isimlendirilen sürecin geldiğini söyleyen Işık, "Öyle görünüyor ki 2020’li yıllarda, kas gücü gerektiren, sık tekrar eden ve düşük becerili işlerin neredeyse tamamı otomasyon yoluyla yapılacak. Bugün bazı fabrikalarda sınırlı alanlarda görev yapan robotlar, yarın hayatımızın her alanına, hatta evlerimize dahi girecek. İnsanlar ise daha çok yüksek beceri ve beyin gücü gerektiren işlere yoğunlaşacak" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) bilişim derslerinin müfredatına kodlama derslerini ekleme çalışmasını çok değerli bulduğunu anlatan Işık, kodlama öğrenmenin, gençlere problem çözme becerisinin yanında sebep-sonuç ilişkilerini doğru analiz edebilme vasfını da kazandıracağını söyledi.

Kod yazma kültürünün yaygınlaştırılması için aileler ve sivil toplum kuruluşlarıyla diğer aktörlere de sorumluluk düştüğünü belirten Işık, şöyle devam etti:

"Biz bakanlık olarak bu konuyla ilgili bazı çalışmalar başlatmış bulunmaktayız. Yarışma ve ödül programları, gençleri kod yazmaya teşvik edecek projeler, eğitim portalları, arayüzler ve deneme sürümleri oluşturacağız. Şu anda Konya, Kocaeli, Bursa ve Elazığ’da faaliyete geçen ve büyük ilgi gören Bilim Merkezlerini, diğer illerimizde de yaygınlaştıracağız." dedi

"Bilimden uzaklaştıkça zayıf düştük, biz zayıf düştükçe de insanlık zayıf düştü"

Bugün eğitim öğretim hayatına devam eden gençlerin, yarının teknolojilerini sadece kullanan değil aynı zamanda o teknolojileri tasarlayan bireyler olacağını söyleyen Işık şu değerlendirmeleri yaptı:

"Unutmayalım ki teknoloji, dünyayı abad edebileceği gibi berbat da edebilir. Teknoloji, insanlık için nimet olabileceği gibi külfet de olabilir. Bu açıdan, değerler eğitimine, her zamankinden çok daha fazla önem vermemiz, titizlik göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. Teknolojik gelişmelerin insanlığa faydalı olabilmesi için, medeniyetimizin değerlerine büyük ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Biz bilimden uzaklaştıkça zayıf düştük, biz zayıf düştükçe de insanlık zayıf düştü.

Peygamber Efendimiz (SAV), Medine’ye hicret ettiğinde, Mescid-i Nebevi’yi yaptırırken, eş zamanlı olarak medrese de yaptırmıştı. Bundan öğreneceğimiz çok büyük dersler var.

Eğer biz ilimle, bilgiyle, hikmetle olan ilişkimizi yeniden tesis edebilirsek, bundan sadece biz değil, insanlık da kazançlı çıkacaktır."

Haberin tamamını okumak için: http://www.sanayi.gov.tr/NewsDetails.aspx?newsID=20144&lng=tr

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.023 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, KAMU, Ulusal
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız