Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı Tamamlandı!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK, BİLGEM, BTE'nin 2014 yılında başlayan "Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3LAB)" projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde..

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM), Bilişim Teknolojileri Enstitüsünün (BTE) 2014 yılında başlayan "Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3LAB)" projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Işık: "Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı tamamlandı. Kamunun bulut ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik 'bulut altyapı' ve 'bulut depolama' çözümlerinin, açık kaynak kod projeler içerisinde uyarlanmasına başlandı" dedi.

Teknolojinin gelişimiyle çoklu kaynaklardan üretilen veri miktarının devasa boyutlara ulaştığını anlatan Işık, verileri işlemek için sistemlerin kaynak ihtiyacına göre etkin şekilde yönetilmesi, işletilmesi ve güç tüketim maliyetlerinin azaltılmasının zorunlu hale geldiğini vurguladı. Bu sorunların çözümü noktasında bulut bilişim ve büyük veri çözümlerinin tüm dünyada önem kazandığına işaret eden Işık, şunları söyledi:

"Tamamlanan Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı ile bulut bilişim ve büyük veri alanında ileri düzeyde araştırmaların yapılması, ihtiyaç duyulan ürünlerin yerli kaynaklarla geliştirilmesine öncülük edilmesi, bu alanda çalışacak paydaşlar için araştırma yapma ve danışmanlık alma olanaklarının sağlanması hedefleniyor. Kamu ihtiyaçlarına yönelik elde edilen bilgi birikimi, kurulan altyapı, kamu kurumlarına verilen danışmanlık hizmetleri ile kamunun buluta geçişi için bir model oluşturulması ve kurumsal büyük veri analizlerinin yapılması planlanıyor. Mahremiyet ve güvenlik gibi kritik alanlarda milli çözümlerin oluşturulması, yetişmiş insan gücünün çoğalması, akademik yayınların artması, standartların ve yönetmeliklerin oluşturulmasına katkı sağlanması, ekosistemin ve potansiyel pazarların genişlemesi amaçlanıyor."

Haberin tamamını okumak için: http://www.sanayi.gov.tr/NewsDetails.aspx?newsID=19081&lng=tr

Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3LAB) hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.b3lab.org web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor