Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
EBRD Türkiye’de Yenilenebilir Enerjiye Finansman Desteğini Artırıyor!

Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye'de finansman sağladığı yenilenebilir enerji projelerine 500 milyon avroluk bir ek kaynak ayırdığını açıkladı.

Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye'de finansman sağladığı yenilenebilir enerji projelerine 500 milyon avroluk bir ek kaynak ayırdığını açıkladı. Ek kaynakla birlikte büyüklüğü 1,5 milyar avroya ulaşan Orta Ölçekli Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (MidSEFF), Türkiye’de güneş, hidroelektrik, rüzgar, jeotermal, atıktan enerji üretimi ve enerji verimliliği projelerinde kullanılmak üzere özel sektöre, Türk bankaları yoluyla, finansman sağlayacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Avrupa Birliği tarafından da desteklenen programda su tasarrufu ve su kullanımının asgariye ingirmesi projeleri de kapsam dahilinde yer alıyor.

Enerjide büyük ölçüde dışa bağımlı olan Türkiye, artan ihtiyacını karşılamak için yenilenebilir kaynaklara yöneliyor. 2009 yılından bu yana EBRD’nin Türkiye’de finansman sağladığı yenilenebilir enerji projelerinin sayısı 70’i geçerken, bankanın toplam yatırımları yaklaşık 3 milyar avroyu buldu. 2011’de başlayan MidSEFF Programı ile bugüne kadar, Akbank, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi’den oluşan 7 Türk bankası aracılığıyla 43 proje finanse edilirken toplamda 800 megavat kurulu gücünde ek yenilenebilir enerji kaynağı inşa edildi.

İstanbul, Ankara ve Gaziantep’te ofisleri bulunan bankanın Türkiye’de bugüne kadar desteklediği altyapı, enerji, endüstriyel tarım, endüstri ve finans sektörlerindeki 180 projedeki toplam yatırım miktarı ise 7 milyar avroyu geçti.

Türkiye, geçtiğimiz yıl aldığı 1,9 milyar avro kaynakla, bankanın en fazla finansman sağladığı ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor.

Yenilenebilir Enerjiye Finansman Desteği hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.ebrd.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

İnvest in Turkey kaynaklı haberimizi enerji sektöründe faaliyet gösteren okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 2.665 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Girişim Gelişmeleri, KAMU
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız