Anadolu 500 Ödülleri 12. Kez Sahiplerini Buldu!

Ekonomist Dergisi ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde, Turkcell ile Nurol GYO’nun desteğiyle, bu yıl 12.’si gerçekleştirilen “Anadolu 500 Ödülleri” 22 Şubat Pazartesi günü düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Detaylar haberimizde..

Ekonomist Dergisi ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde, Turkcell ile Nurol GYO’nun desteğiyle, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen “Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması Ödül Töreni”nin 12’incisi 22 Şubat Pazartesi günü The Ritz-Carlton’da düzenlendi.

Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması Ödül Töreni'nde,

 • ‘En Büyük 5 Şirket’,
 • ‘İhracatını En Çok Artıran 5 Şirket’,
 • ‘İstihdamını En Çok Artıran 5 Şirket’,
 • ‘Cirosunu En Çok Artıran 5 Şirket’,
 • ‘Karını En Çok Artıran 5 Şirket’,
 • ‘Anadolu 500'e En Fazla Şirket Gönderen Gruplar’

olmak üzere 6 kategoride toplam 29 firma ödül aldı.

Bu yıl 12.’si gerçekleştirilen “Anadolu 500 Ödülleri” 22 Şubat Pazartesi günü düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Ekonomist Dergisi ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde, Turkcell ile Nurol GYO’nun desteğiyle, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması Ödül Töreni’nde Anadolu’nun en büyük 5 şirketi sıralamasında Tiryaki Agro Gıda Sanayi birinci oldu. Aynı kategoride Tosçelik Profil ikinci, Erbakır üçüncü, Yıldız Entegre Ağaç Sanayi dördüncü ve Kroman Çelik Sanayi beşinci sırada yer aldı.

Araştırma sonuçlarına göre Merinos Halı “İhracatını En Çok Artıran Şirket”; Menderes Tekstil “İstihdamını En Çok Artıran Şirket”; Aves Enerji Yağ ve Gıda “Cirosunu En Çok Arttıran Şirket” ve Gürsoy Tarımsal Ürünler “Kârını En Çok Arttıran Şirket” seçildi. Boydak Holding, Sanko Holding, Erdemoğlu Şirketler Grubu ve Kipaş Holding ‘Anadolu 500’e En Fazla Şirket Gönderen Gruplar’ kategorsinde ödül almaya hak kazandı.

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, 12 yıldır Anadolu 500 araştırmasına destek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek şunları söyledi: “Araştırma sonuçları 10 yılı aşkın bir süre zarfında Anadolu’da çok ciddi bir dönüşüm yaşandığını gösteriyor. Bugün, Anadolu şirketlerinin dünya ekonomisiyle ve ticaretiyle daha da entegre olduğuna, sanayide önemli mesafe kat ettiğine, ekonomideki payını giderek artırdığına tanık oluyoruz. Anadolu’daki şirketlerimiz sadece üretim odaklı değil, markalaşmaya önem veren, dünyayla bütünleşmiş bir vizyonla hareket ediyor, büyümesini sürdürüyor.

Araştırmanın ortaya koyduğu büyüme rakamları Anadolu şirketlerimizin her koşulda yatırım yaparak büyümeye odaklandıklarını ve verimli çalışmayı başardıklarını gösteriyor. Bu durum bizlere gelecek için büyük bir umut veriyor. Ancak, Anadolu’nun potansiyelini dikkate aldığımızda yapılacak çok iş, gidilecek daha fazla yol olduğunu görüyoruz. Anadolu’daki girişimci ruhlu şirketlerimizin her koşulda büyüme kabiliyeti var. Bunu çok defa bize geçmişte kanıtladılar. Anadolu’nun yine büyümeden taviz vermeden, yatırımlara ara vermeden emin adımlarla yoluna devam edeceğinden hiç kuşkum yok. Anadolu şirketlerimizin özellikle son yıllarda ortaya koyduğu performans ve büyüme kararlılığı bizlere yolumuzun açık olduğu konusunda hem umut hem de motivasyon veriyor. Biz de TEB olarak, finansal desteğimizin yanı sıra Danışman Banka anlayışıyla sunduğumuz hizmetlerimizle de rekabette ihtiyaç duydukları gücü onlara sağlamayı hedefliyoruz. Anadolu şirketlerimize, girişimcilerimize sadece ülke sınırlarımız içinde değil, gittikleri her ülkede, stratejik ortağımız BNP Paribas’ın yaygın global ağı üzerinden de destek sunuyoruz” diye konuştu.

12. Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması Sonucunda Ödül Alan Şirketler

Kategori Ödül Alan Şirketler
En Büyük 5 Şirket:
 1. Tiryaki Agro Gıda Sanayi
 2. Tosçelik Profil
 3. Erbakır
 4. Yıldız Entegre Ağaç Sanayi
 5. Kroman Çelik Sanayi

İhracatını En Çok Artıran 5 Şirket:
 1. Merinos Halı
 2. KÇS K. Maraş Çim. Beton San.
 3. Öz-Ka Lastik ve Kauçuk San.
 4. Kütahya Porselen Sanayi
 5. Samancı Gıda Tarım Hayvan.
İstihdamını En Çok Artıran 5 Şirket:
 1. Menderes Tekstil
 2. Kumtel Dayanıklı Tüketim Malz.
 3. Arbel Bakliyat Hububat
 4. Elba Basınçlı Döküm Sanayi
 5. Has Tavuk Tarım Hayv.Sanayi
Cirosunu En Çok Arttıran 5 Şirket:
 1. Aves Enerji Yağ ve Gıda
 2. Has Tavuk Tarım Hayv. San.
 3. Burkay Uğur Kauçuk Kimya
 4. Mes Yağ ve Gıda
 5. Özyılmaz Fındık
Kârını En Çok Arttıran 5 Şirket:
 1. Gürsoy Tarımsal Ürünler
 2. Erpiliç Entegre Tavukçuluk
 3. Çamsan Ağaç Sanayi
 4. Elita Gıda
 5. Gür İplik Sanayi
Anadolu 500'e En Fazla Şirket Gönderen Gruplar:
 1. Boydak Holding
 2. Sanko Holding
 3. Erdemoğlu Şirketler Grubu
 4. Kipaş Holding

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor