Türkiye Coğrafi İşaretlerle Markalaşmaya Devam Ediyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türk Patent Enstitüsüne (TPE) yapılan coğrafi işaret başvuruları ve tescil sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu. Detyalar Haberimizde...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, coğrafi işaretlerle yerel değerlerin korunması yönündeki hareketliliğin 2015 yılında da sürdüğünü ve 49 coğrafi işaret ile 7 tescil başvurusu yapıldığını belirterek, "Bu rakamlarla birlikte tescilli coğrafi işaret sayısı 187'ye ulaştı, 208 başvurunun işlemleri ise devam ediyor. Türkiye coğrafi işaretlerle markalaşmaya devam ediyor" dedi.

Bakan Işık, Türk Patent Enstitüsüne (TPE) yapılan coğrafi işaret başvuruları ve tescil sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu.

Coğrafi işaretlerin, yöresel ürünlerin geleneksel özellik ve kalitelerinin korunarak gelecek nesillere aktarılmasını sağladığını belirten Işık, aynı zamanda bölgelerine ve üreticilerine marka değeri ve dolayısıyla da ekonomik değer kazandırdığını söyledi. Bu konuda paydaşlar arası iş birliğinin önemine işaret eden Işık, ilgili kurum ve kuruluşlara da önemli sorumluluklar düştüğünü vurguladı.

Işık, coğrafi işaretli ürünlerden elde edilen katma değerin artırılmasıyla kalkınma sürecine destek sağlanmasının amaçlandığını ifade etti.

"Aydın İncirine AB Nezdinde Koruma Yolda"

Coğrafi işaretlerle yerel değerlerin korunması yönündeki hareketliliğin 2015 yılında da sürdüğünü vurgulayan Işık, "Geçen yıl 49 coğrafi işaret ve 7 tescil başvurusu yapıldı. Bu rakamlarla birlikte tescilli coğrafi işaret sayısı 187'ye ulaştı, 208 başvurunun işlemleri ise devam ediyor. Türkiye coğrafi işaretlerle markalaşmaya devam ediyor" diye konuştu.

Işık, Balıkesir Höşmerim Tatlısı, Tokat Kebabı, Edremit  Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Kars Kaşarı, Eflani Çember Bezi, Oltu Taşı ve Kilis Katmeri için yapılan coğrafi işaret başvurularının tescil edildiğini bildirdi.

AB nezdinde tescil edilen coğrafi işaretlerin, Türkiye'nin uluslararası markalaşmasında büyük önem taşıdığına dikkati çeken Işık, geçen yıl Aydın İnciri ve Aydın Kestanesi için AB nezdinde coğrafi işaret başvurusunda bulunulduğunu aktardı. Bunlardan Aydın İnciri'nin ilanının AB Gazetesinde yayınlandığına değinen Işık, 6 aylık yayın süresi sona erdiğinde Aydın İnciri'nin AB tescilli Coğrafi İşaret sıfatı kazanacağını ifade etti.

Işık, Antep Baklavası'nın AB nezdinde tescilli coğrafi işaret olduğunu ve Aydın Kestanesi’ne ilaveten İnegöl Köfte, Malatya Kayısısı, Afyon Sucuğu ile Afyon Pastırması başvurusu incelemelerinin de sürdüğünü söyledi.

"Daha Çok Coğrafi İşaret Başvurusu Yapın"

Tescile konu ürünün üreticisi olan gerçek veya tüzel kişiler, tüketici dernekleri, konu ve coğrafi yöreyle ilgili kamu kuruluşlarının coğrafi işaret başvurusu yapabileceğini belirten Işık, bu konuda ilgililerin ihtiyaç duyduğu eğitim, bilgilendirme ve danışmanlık desteklerini TPE'nin sağladığını dile getirdi.

Işık, Türkiye'nin yöresel değerler açısından çok zengin olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Ülkemizde daha yapılacak çok sayıda başvuru ve tescillenecek coğrafi işaret var. Türkiye'nin dünya marka pazarındaki yerini sağlamlaştırması ve büyütmesi için TPE'nin yürüttüğü çalışmalar artarak devam etmeli. Bunun için de daha çok coğrafi işaret başvurusu yapılmalı. Ülke olarak yöresel değerlerimizi uluslararası camiada kabul gören değerlere dönüştürerek, ulusal ekonomimize katkı sağlayan bir düzeye getirmeyi hedefliyoruz."

Geçen Yıl Yapılan Coğrafi İşaret Başvuruları

 1. Marmara Adası Mermeri
 2. Ağın Leblebisi
 3. Antep Kutnu Kumaşı
 4. Antep Katmeri
 5. Adıyaman Etsiz Çiğ Köfte
 6. Urfa Yağı
 7. Uşak Tarhanası
 8. Uluborlu Banağı
 9. Göynük Bombay Fasulye
 10. Göynük Tokalı Örtme
 11. Antep Beyranı
 12. Gemlik Zeytinyağı
 13. Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri
 14. Ahlat Bastonu
 15. Akşehir Hersesi
 16. Akşehir Peynir Baklavası
 17. Antep Yuvarlaması
 18. Ankara Keçisi Oğlağı Eti
 19. Gümüldür Mandalinası (Mandarini)
 20. Mersin Harnup Pekmezi
 21. Alanya Yenidünyası
 22. Alanya Avokadosu
 23. Bursa İpeği
 24. Gebze Bayram Çöreği
 25. Gülnar Çavşir Balı
 26. Gülnar Kuş Üzümü
 27. Gülnar Leklek Fasulyesi
 28. Akçakoca Fındığı
 29. Vezirköprü Semaveri
 30. Kazaziye İşlemesi
 31. Gölbaşı Peygamber Üzümü
 32. Antep Şiveydizi
 33. Mut Zeytinyağı
 34. Nallıhan İğne Oyası
 35. Karacasu Pidesi
 36. Yarımada Hurma Zeytini
 37. Nallıhan Örtmesi
 38. Mezopotamya Bulguru
 39. Karavu Konsantresi
 40. Kızılcık Tarhanası
 41. Kozalak Reçeli
 42. Bergama Tulum Peyniri
 43. Bolu Dağ Çileği Reçeli
 44. Yakakent Mantısı
 45. Tut Dutu
 46. Tut Dut Pekmezi
 47. Kilis Zeytinyağı
 48. Urfa Peyniri
 49. Antep Peyniri

BTSB kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.206 kişi okudu.
Kategori: Uluslararası
Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor