Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Türk Tasarım Danışma Konseyi Web Sitesi Yayına Başladı!

Türk Tasarım Danışma Konseyi, çalışmalarının kamuoyu ile paylaşılmasının yanı sıra toplumda üretici, tüketici, tasarımcı yönüyle tasarım farkındalığına katkı sağlanması amacıyla oluşturduğu web sitesini yayına geçirdi.


Ocak 2016 itibariyle yayın hayatına başlayan site üzerinden, Konsey üyesi kurum/kuruluşlar ile tasarımla ilgili tüm mevzuat bilgilerine, Tasarım Strateji Belgesi’ne ve ülkemizde tasarım yapan firma veya kişileri teşvik etmek, tasarım faaliyetlerini geliştirmek amacıyla verilmekte olan desteklere ilişkin bilgilere ulaşmak mümkün.

Sayfa içeriğinde ayrıca gerçekleştirilen toplantılar ve tasarım alanında yaşanan gelişmelere ilişkin haberlere yer verilmesi planlandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı'nın başkanlığında, Türk Patent Enstitüsü’nün sekretaryasında çalışmalarını yürüten Türk Tasarım Danışma Konseyi, tasarım konusundaki tüm paydaşları bir araya getirerek, ülkemizde, tasarım alanındaki faaliyetlerde, belirlenen somut hedefler doğrultusunda sonuç odaklı çalışmalarda bulunulması amacı doğrultusunda, üye profili, kamu kurumları, sivil toplum kuruşları ve tasarım alanında faaliyet gösteren meslek kuruluşlarını kapsayacak şekilde oluşturulmuş bir Konsey olma özelliğini taşıyor.

Türk Tasarım Danışma Konseyi’nin amacı Resmi Gazete’de “Türkiye'nin uluslararası alanda rekabet gücünü artırmak için tasarım stratejilerinin ve politikalarının belirlenmesine, uygulama altyapısı oluşturulmasına ve uygulanmasına ve bu suretle katma değeri yüksek tasarımlar yaratılmasına, Türk tasarımcılarının ve tasarımlarının dünya pazarında tercih edilir konuma getirilmesine, tasarımcı ve sanayici işbirliğinin sağlanmasına ve "Türk Tasarımı" imajının yerleştirilmesine yönelik istişare niteliğinde kararlar almak ve önerilerde bulunmak amacıyla Türk Tasarım Danışma Konseyi kurulmuştur” şeklinde belirtilmiştir..

Kısaca “ürünlerin estetik ve fonksiyonellik içeren görünümlerini” ifade eden tasarım, günümüzde özellikle markalaşmada ve üretilen ürünlere katma değer sağlamada önemli bir stratejik rekabet aracı konumuna geldi. Bu yüzden daha fazla tasarım farkındalığı, daha fazla kaliteli özgün tasarım, daha fazla ulusal ekonomik kalkınma anlamına geliyor.

Türk Tasarım Danışma Konseyi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz yayın hayatına yeni başlayan www.tasarimkonseyi.gov.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.587 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilişim / Yazılım / İnternet, KAMU, Tanıtım Haberi, Yeni Girişim
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız