Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
İSO: Sanayideki İyileşme Güç Kazandı, İstanbul’daki Daralma Bitti!

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans olarak kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Aralık 2015 dönemi sonuçları açıklandı.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye PMI anketi aralık ayında son 13 ayın en yüksek düzeyi olan 52,2’ye yükselerek imalat sektörünün faaliyet koşullarındaki iyileşmenin güç kazandığına işaret etti. Üretim, yeni siparişler ve ihracatta büyüme hızlanırken, maliyet baskısı azaldı.

İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI verisi de aralık ayında 51,0’a yükselerek imalat sektöründe 2015 yılı başından bu yana yaşanan daralmanın sona erdiğini gösterdi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI verisi, aralık ayında kritik eşik değer 50,0’nin üzerine çıktı. Kasım ayında 50,9 ölçülen PMI, Aralık ayında da 52,2’ye yükselerek Türkiye imalat sektörünün faaliyet koşullarındaki iyileşmenin son 13 ayın en güçlü düzeyinde yaşandığını gösterdi. Anketin en önemli ekonomik aktivite göstergeleri olan üretim, yeni siparişler, ihracat ve satın alma faaliyetleri kasıma ayına göre daha hızlı büyürken, firmalar istihdam artırmaya devam etti.

Markit Kıdemli Ekonomisti Trevor Balchin, İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anketine yönelik şu değerlendirmede bulundu: “Türk imalatçıları göreli olarak zayıf seyreden 2015 yılını güçlü kapattı. Bunda, yeni iş hacmindeki artışın 2014 başından beri gözlenen en yüksek düzeyde gerçekleşmesi etkili oldu. Jeopolitik gerilimlerin dış talebi bir miktar olumsuz etkilediği belirtilse de yeni ihracat siparişlerindeki artış hızı önceki aydan yüksekti. Son anketin ön plana çıkan bir diğer önemli gelişmesi de girdi fiyatlarındaki enflasyonun düşmesi oldu.”

İstanbul’daki İyileşmede Yeni İş Hacmindeki Artış Etkili

İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI verisi de imalat sektöründe 2015 yılı başından bu yana yaşanan daralmanın sona erdiğini gösterdi. Geçen kasım ayında 49,3 olarak ölçülen PMI endeksi, Aralık ayında 51,0’e yükselerek imalat sektörünün faaliyet koşullarında genel anlamda iyileşme yaşandığına işaret etti. İstanbul imalat sektöründeki genel iyileşme, alınan yeni iş hacmindeki artıştan kaynaklandı. Yeni siparişler 2014 yılının son ayından beri ilk kez yükseliş gerçekleştirirken, yükselişin hem iç piyasa hem de ihraç pazarlarındaki büyümeden kaynaklandığı gözlendi.

Markit Kıdemli Ekonomisti Trevor Balchin, İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI anketine yönelik şu değerlendirmede bulundu: “PMI endeksinin aralık ayında eşik değer 50,0’nin üzerine 2015 yılında ilk kez çıkmasıyla İstanbul imalat sektörü büyüme bölgesine geri döndü. Faaliyet koşullarındaki iyileşme; yeni iş hacmi, imalat üretimi ve istihdamdaki artıştan kaynaklandı. Anket verileri, Türk Lirası’ndaki zayıf seyre rağmen enflasyon baskılarının kontrol altında olduğuna işaret etti.”

Raporlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz aşağıda verilen pdf'leri inceleyebilirsiniz.

Haberimizi imalat sektöründe faaliyet gösteren okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 2.600 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, Reel Sektör, Ulusal, KAMU, İş Dünyası
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız