Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Bu Kitabı Okudunuz mu? Bir Politika Arayışı: Teknolojik Yetenek Transferi!

Sanayi Gazetesi yazarlarından Afyon Kocatepe Üniversitesi, İktisat Bölümü öğretim üyesi Dr. Murad Tiryakioğlu'nun "Teknolojik Yetenek Transferi: Türkiye için Bir Politika Arayışı" başlıklı kitabı Orion Kitabevi tarafından yayımlandı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi, İktisat Bölümü öğretim üyesi Dr. Murad Tiryakioğlu’nun “Teknolojik Yetenek Transferi: Türkiye için Bir Politika Arayışı” başlıklı kitabı Orion Kitabevi tarafından yayımlandı.

Gelişmekte olan ülke ekonomileri için teknoloji transferinin öneminin anlatıldığı 240 sayfalık kitapta, üniversite-sanayi – devlet işbirliğinin teknoloji transferindeki rolüne de değiniliyor. Türkiye için üç aşamalı bir teknoloji transferi politikası öneren kitapta, ilk aşamada üniversite-sanayi ve devlet işbirliğinin transfer edilecek teknolojinin doğru seçimi için belirleyici bir role sahip olduğu vurgulanıyor. Teknolojik öğrenme aşaması olarak ifade edilen ikinci aşamada ise ulusal yenilik sistemine entegre edilmiş ulusal öğrenme sistemi esas alınıyor. Son aşama ise yenilikçi-yerli üretim aşaması olarak ifade edilmiş. Bu aşamada devlet destek ve teşviklerinin, yenilikçi bir yerli üretim ekonomisi inşa etmek için ne şekilde yapılandırılması gerektiği anlatılıyor.

Dr. Murad Tiryakioğlu’nun yeni teknolojilerin gelişiminin ülke ekonomisi için sahip olduğu önemin altını çizdiği eserde, teknoloji transferinin sanayileşme sürecine sağladığı katkının da üzerinde duruluyor.

Dr. Tiryakioğlu, eserinin arka kapağında, Yeni teknolojileri geliştirmeyi ve aynı zamanda transfer edilen teknolojinin etkin kullanılmasına, öğrenme sağlanmasına ve özümsenmesine yönelik beceriler içeren 'teknolojik yetenek' kavramının, teknolojik gelişme sürecinde belirleyici bir rol oynadığına değiniyor.  Dr. Tiryakioğlu eserinde Teknolojik yeteneğin kaynaklarını ulusal teknolojik çaba, teknoloji transferi ve emek transferi olarak açıklıyor. Teknolojik yetenek edinmenin ilk ve en önemli kaynağının ulusal teknolojik çaba olduğunu belirten yazar bunu şu şekilde açıklıor: "Ulusal düzeyde gerçekleştirilen Ar-Ge ve teknolojik yenilik faaliyetleri, teknoloji ve emek transferi gibi dış kaynakların etkinliğini arttırmaktadır. Temel düzeyde ulusal teknolojik yetenek birikimi sağlayabilmiş ekonomilerin teknoloji ve emek transferi aracılığıyla edinilen teknolojiden öğrenme sağlaması çok daha hızlı ve etkin olacaktır. Bu kapsamda gelişmekte olan ülkelerin teknoloji transferine dayalı olarak ulusal teknolojik kapasitesinin geliştirilmesine ilişkin faaliyetler ve faaliyetlerin sanayileşme sürecine etkisi kalkınma iktisadının önemli tartışma konularından birini oluşturmaktadır."

Dr. Murad Tiryakioğlu'nun "Teknolojik Yetenek Transferi: Türkiye için Bir Politika Arayışı" isimli kitabını satın almak isteyen okurlarımız kitabı buradan satın alabilirler.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.136 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Tanıtım Haberi
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız