Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması YFYİ 2015’in Kazananları Belli Oldu!

ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından Elginkan Vakfı’nın desteği ve DEPARK ve Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nin bölgesel iş ortaklıklarıyla düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler’de (YFYİ) kazananlar belli oldu. Detaylar haberimizde..

ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından Elginkan Vakfı’nın desteği ve DEPARK ve Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nin bölgesel iş ortaklıklarıyla düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler’de (YFYİ) kazananlar belli oldu. Kitabı “Yalın Girişimci” ile NewYork Times’ın en çok satanlar listesine giren yazar Brant Cooper’ın da katılımıyla gerçekleşen final ve ödül töreninde Büyük Ödüller ve ABD Kampı Özel Ödülleri sahiplerini buldu.

11. yılını geride bırakan ve bu yıl da yoğun katılımın olduğu Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) ödülleri gerçekleştirilen tören ile sahiplerini buldu. ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve yatırımcıların, yöneticilerin, akademisyenlerin, girişimcilerin ve şirket sahiplerinin yer aldığı törende, finale kalan girişimciler ilk kez iş fikirlerini kamuoyu karşısında sundu ve jüri değerlendirmesinin yanı sıra bu yıl ilk kez internet üzerinden halk oylaması gerçekleştirildi.

2005 yılında 195 girişimciyle çıktığı yola, bu yıl 11. yılında 1.243 girişimci başvurusuyla devam eden YFYİ, 1353 iş finale kalmak için mücadele etti. Birbirinden değerli girişimcileri ve iş fikirlerini destekleyen YFYİ bu yıl ilk kez iki ana kategoride projeleri değerlendirirken, YFYİ Idea’da 43 ekip, YFYİ Pro’da 19 ekip kuluçka dönemine kalarak yoğun eğitim ve mentorluk döneminden yararlandı. Son derece verimli ve yoğun geçen kuluçka döneminin ardından, 5 Aralık’ta gerçekleştirilen finalde YFYİ Idea’da 10 ekip, YFYİ Pro’da 12 ekip Bilişim, Dayanıklı Malzeme ve Tüketici Elektroniği, Enerji ve Sağlık Kategorilerinde finale kaldı.

YFYİ Idea kapsamında büyük ödül Elginkan Vakfı tarafından “Şekerini Bil” projesi ile Biyoçip ekibinin oldu.

YFYİ Pro'nun Kazananları

YFYİ Pro’da ise Intel, Arçelik ve YEDAŞ sponsorluğunda kategori büyük ödülleri ve ABD Kampı ödülleri kazanan ekipler ve projeleri şöyle sıralandı;

Kategori Kazanan Ödül
Sağlık Kategorisi BTech 25.000TL Amerika Kampı TEB özel ödülü
Gelişim Kategorisi Scirobot İntel 25.000TL Amerika Kampı Özel Ödülü
Bilişim Kategorisi Scirobot 25.000 TL Amerika Kampı İntel Özel Ödülü
Kategorisi Dayanıklı Malzeme ve Tüketici Elektroniği Kategorisi
Machina 25.000 TL Amerika Kampı Arçelik Özel Ödülü
Enerji Kategorisi Hidrotürbin 25.000 TL Amerika Kampı YEDAŞ özel ödülü

PRO Kategorisi Bulut Bilişim 120.000 $ değerinde Bluemix kullanım hakkı ise IBM özel ödülü Engelsiz İnovasyon ve Rocketscience’a geldi. PRO Kategorisi Bulut Bilişim 120.000 $ değerinde iki Azure kullanım hakkı Microsoft Özel Ödülü Footballpreneurs ve Scirobot'ın oldu. ISSD Özel Ödülü Amerika Kampı ise Kovan ekibine taktim edildi.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da nakit para ödüllerinin yanı sıra, kazanan girişimciler  ODTÜ Teknokent San Francisco T-Jump Hızlandırma Merkezi'nde gerçekleşecek ABD Kampı’na katılacaklar. YFYİ Pro ile ayrıca, uluslararası başarı yakalayacak şirketler geliştirilmesi amaçlanıyor.

YFYİ Finali’nde ayrıca, kitabı “Yalın Girişimci” ile 2013 yılında NewYork Times’ın en çok satanlar listesinde zirveye kadar çıkan Brant Cooper da konuşmacı olarak yer aldı ve finalistler ve izleyicilere, girişimcilere başarılı birer şirket kurmanın ve yenilikçi yaklaşımla teknolojiyi ve trendleri her daim takip edebilmenin püf noktalarını anlattı.
Kendisini start up’ların kurulmasına ve organizasyonların inovasyon yaratmasına yardımcı olan yazar, konuşmacı ve mentor olarak tanımlayan, Moves the Needle şirketiyle Silikon Vadisi’ndeki yeni girişimlere başarılı olmanın yolunu açan Brant Cooper’ın “Yalın Girişimci” adlı kitabı bu yıl Türkçeye çevrilerek yayınlandı.

Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) Finali hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.yfyi.com web adrsini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor