Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Ar-Ge 250 Açıklandı! Ar-Ge Harcamaları 3.6 Milyar TL’ye Yükseldi!

Türk iş dünyasının araştırma – geliştirme yatırımlarına ışık tutan tek araştırma olan "Ar-Ge 250", 1 Aralık tarihinde Turkishtime dergisi tarafından açıklandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) her yıl gerçekleştirdiği “TİM 1000 – Türkiye’nin En Büyük İlk 1000 İhracatçı Firması” araştırması kapsamında toplanan verilere dayanan Ar-Ge 250 araştırmasından bu yıl sürpriz sonuçlar çıktı. Şirketlerin Ar-Ge için ayırdıkları bütçede 1 milyar TL’yi aşan bir artış yaşandı. Listede yer alan 250 şirketin toplam Ar-Ge harcaması geçen yıl 2,4 milyar TL seviyesinde iken, bu yıl bu rakam 3,6 milyar TL’ye ulaşmış.

Zirveye Yerleşenler!

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da zirve Aselsan'ın oldu. 2014 yılında 807 milyon TL’lik Ar-Ge harcaması yapan Aselsan'ın toplam cirosu içinde ki Ar-Ge harcamalarının payı yüzde 32’ye ulaştı. Ar-Ge 250’nin ikinci sırasında bu yıl Tofaş yer aldı. Bir önceki yıl Ar-Ge 250’de altıncı sırada yer bulan otomotiv şirketi, 548 milyon TL’lik Ar-Ge harcamasıyla bu yıl listede dört basamak birden yükseldi. Ar-Ge 250’nin üçüncü sırasında ise otomotivin bir başka devi Ford’u var. Ford geçen yıl 328 milyon TL’lik Ar-Ge harcaması gerçekleştirdi.

İlk 10′a Yerleşen Şirketler!

İlk onda yer alan diğer şirketler ise sırasıyla Tusaş, Arçelik, Vestel, Mercedes-Benz Türk, Netaş, Türk Telekom ve Novartis.

Otomotiv Sektörü Toplam Ar-Ge Harcamalarının %40'ını Oluşturdu

Ar-Ge 250 listesinde yer alan Türkiye’nin en büyük 10 otomotiv şirketinin toplam Ar-Ge harcaması 1,5 milyar TL’ye yaklaştı. Bu 10 şirketin yaptığı Ar-Ge harcaması, Ar-Ge 250 şirketlerinin toplam harcamasının yüzde 40’ını oluşturuyor. Bunun yanında otomotiv yan sanayi şirketlerinin de listede ağırlık kazandığı görülüyor.

Geçtiğimiz yıl Ar-Ge personeli sayısında da artış oldu. 2014’te tam zamanlı olarak toplam 115 bin 444 kişi, Ar-Ge personeli olarak çalıştı. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 2,2 artışa karşılık geliyor.

Ar-Ge harcamalarında artış, patent sayısında artışı da beraberinde getirdi. Yerli patent başvurularının toplam patent başvuruları içerisindeki oranı, 2002 yılındaki yüzde 22 iken, 2014 yılında yüzde 39,3’e ulaştı.

Turkishtime dergisi kaynaklı haberimizi  tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 5.402 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, KAMU, Ulusal
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız