Ar-Ge 250 Açıklandı! Ar-Ge Harcamaları 3.6 Milyar TL’ye Yükseldi!

Türk iş dünyasının araştırma – geliştirme yatırımlarına ışık tutan tek araştırma olan Ar-Ge 250, 1 Aralık tarihinde Turkishtime dergisi tarafından açıklandı. Detaylar haberimizde..

Türk iş dünyasının araştırma – geliştirme yatırımlarına ışık tutan tek araştırma olan "Ar-Ge 250", 1 Aralık tarihinde Turkishtime dergisi tarafından açıklandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) her yıl gerçekleştirdiği “TİM 1000 – Türkiye’nin En Büyük İlk 1000 İhracatçı Firması” araştırması kapsamında toplanan verilere dayanan Ar-Ge 250 araştırmasından bu yıl sürpriz sonuçlar çıktı. Şirketlerin Ar-Ge için ayırdıkları bütçede 1 milyar TL’yi aşan bir artış yaşandı. Listede yer alan 250 şirketin toplam Ar-Ge harcaması geçen yıl 2,4 milyar TL seviyesinde iken, bu yıl bu rakam 3,6 milyar TL’ye ulaşmış.

Zirveye Yerleşenler!

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da zirve Aselsan'ın oldu. 2014 yılında 807 milyon TL’lik Ar-Ge harcaması yapan Aselsan'ın toplam cirosu içinde ki Ar-Ge harcamalarının payı yüzde 32’ye ulaştı. Ar-Ge 250’nin ikinci sırasında bu yıl Tofaş yer aldı. Bir önceki yıl Ar-Ge 250’de altıncı sırada yer bulan otomotiv şirketi, 548 milyon TL’lik Ar-Ge harcamasıyla bu yıl listede dört basamak birden yükseldi. Ar-Ge 250’nin üçüncü sırasında ise otomotivin bir başka devi Ford’u var. Ford geçen yıl 328 milyon TL’lik Ar-Ge harcaması gerçekleştirdi.

İlk 10′a Yerleşen Şirketler!

İlk onda yer alan diğer şirketler ise sırasıyla Tusaş, Arçelik, Vestel, Mercedes-Benz Türk, Netaş, Türk Telekom ve Novartis.

Otomotiv Sektörü Toplam Ar-Ge Harcamalarının %40'ını Oluşturdu

Ar-Ge 250 listesinde yer alan Türkiye’nin en büyük 10 otomotiv şirketinin toplam Ar-Ge harcaması 1,5 milyar TL’ye yaklaştı. Bu 10 şirketin yaptığı Ar-Ge harcaması, Ar-Ge 250 şirketlerinin toplam harcamasının yüzde 40’ını oluşturuyor. Bunun yanında otomotiv yan sanayi şirketlerinin de listede ağırlık kazandığı görülüyor.

Geçtiğimiz yıl Ar-Ge personeli sayısında da artış oldu. 2014’te tam zamanlı olarak toplam 115 bin 444 kişi, Ar-Ge personeli olarak çalıştı. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 2,2 artışa karşılık geliyor.

Ar-Ge harcamalarında artış, patent sayısında artışı da beraberinde getirdi. Yerli patent başvurularının toplam patent başvuruları içerisindeki oranı, 2002 yılındaki yüzde 22 iken, 2014 yılında yüzde 39,3’e ulaştı.

Turkishtime dergisi kaynaklı haberimizi  tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor