Tasarruf Sağlayan "E-Ödenek" ISSA Tarafından Örnek Proje Seçildi!

SGK, çalışanların raporlarının elektronik ortamda işlenmesi gibi kolaylıklar sağlayan "E-Ödenek" programıyla yıllık yaklaşık 32 milyon lira tasarruf yaptı. Detaylar haberimizde..

SGK, çalışanların raporlarının elektronik ortamda işlenmesi gibi kolaylıklar sağlayan "E-Ödenek" programıyla yıllık yaklaşık 32 milyon lira tasarruf yaptı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), çalışanların istirahat raporlarının elektronik ortamda işlenmesine ve hastalık izinleri karşılığındaki ödeneklerinin otomatik banka hesaplarına aktarılmasına imkan sağlayan E-Ödenek programıyla yıllık ortalama 32 milyon lira tasarruf yaptı.

AA muhabirinin SGK Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanlığı yetkililerinde aldığı bilgiye göre, çalışanların istirahat raporlarının elektronik ortama taşınması için yaklaşık 2 yıl önce E-Ödenek programı hazırlandı.

Çalışanların istirahat raporlarının elektronik ortamda işlenmesine ve hastalık izinleri karşılığındaki ödeneklerinin otomatik olarak banka hesaplarına aktarılmasına imkan sağlayan program ile SGK'nın kağıt ortamında yaptığı işlemlerden yıllık yaklaşık 12 milyon lira, raporların hastanelerden işverenlere gönderilmesi için ödenen posta giderlerinden ise yaklaşık 20 milyon lira tasarruf edildi.

ISSA Tarafından Örnek Proje Seçildi

Maddi kazancın yanında, E-Ödenek programı ile zamandan tasarruf sağlanarak sigortalıların geçici iş göremezlik ödeneklerini kısa sürede almalarına imkan verildi. Uluslararası Sosyal Güvenlik Teşkilatı (ISSA) tarafından örnek proje seçilen E-Ödenek programı, iyi uygulama örnekleri arasında gösterilerek üye ülkelere tavsiye edildi.

E-Ödenek hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz buradaki pdf dosyasını inceleyebilirsiniz.

AA kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor