Girişimciler, Yıldızlı Projeler Yarışması 2016 Proje Alımları Devam Ediyor!

YTÜ IEEE Öğrenci Kulübü’nün “Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla 8.'sini düzenlediği Yıldızlı Projeler Yarışması görkemli bir lansmanla 15 Aralık 2015’te proje başvuru alımlarına başlıyor.Detaylar haberimizde..

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü’nün “Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla 8.'sini düzenlediği Yıldızlı Projeler Yarışması görkemli bir lansmanla 15 Aralık 2015’te proje başvuru alımlarına başlıyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi bu sene Global IEEE içerisinde 2015 Darrel Chong Student Activity Award kapsamında 1 silver award ve 1 bronz award olmak üzere iki ödül birden kazandı. Ödülü kazanan IEEE Öğrenci Kulübü’nün “Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla 8.'sini düzenlediği Yıldızlı Projeler Yarışması görkemli bir lansmanla 15 Aralık 2015’te proje başvuru alımlarına başlıyor.

Yıldızlı Projeler Yarışması 2016 Lansmanı, girişimciliğe ilgi duyan ve bu konuda çalışmalar yapan üniversite öğrencilerini ve mezunlarını, girişimcilik ekosisteminde başarıya ulaşmış isimlerle buluşturacak. Girişimcilerin fikirlerini hayata geçirme sırasında karşılaştıkları zorluklar, girişimci adaylarına tavsiyeler gibi merak edilen konuların işlenmesinin yanında, katılımcıların kafasındaki soru işaretlerine cevap bulabileceği paneller düzenlenecek. Ayrıca Yıldızlı Projeler Yarışması’nın bu seneki süreci hakkında detaylı bir bilgilendirme yapılacak.

Türkiye’de Ar-Ge ve inovasyon kültürünün gelişmesi ve üniversite öğrencilerinin projelerinin hayata geçmesi konusunda onlara destek olmak amacıyla düzenenlenen yarışmaya geçtiğimiz 7 sene boyunca 103 üniversiteden toplamda 993 proje başvurusu yapılmış. Yıldızlı Projeler Yarışması 2016 döneminde de pek çok yenilik ile kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencilerini bekliyor.

Yıldızlı Projeler Yarışması bu sene; Yıldız Teknik Üniversitesi'nden de destek alarak YTÜ Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisi partnerliğinde çalışmalarına devam ediyor. 23 Mayıs 2016 tarihindeki finalde projelerin değerlendirmesini Sanayi ve Bilim Kurulu beraber yapacak. Üniversitelerin gözde akademisyenlerinden oluşan Bilim Kurulu ve başarılı sanayicilerden oluşan Sanayi Kurulu sayesinde üniversite-sanayi işbirliği somutluk kazanacak. Ayrıca Final Günü'nde melek yatırımcıların proje sahiplerini yakından takip edeceği bir ortam olacak.

Yıldızlı Projeler de kategori sistemi ile projeler kendi alanlarındaki projelerle yarışacak ve her kategoride birden fazla proje destek bulabilecek. Bilişimden makinaya; enerjiden sağlığa; elektrikten kimyaya her alandan projeler alanlarında uzman isimler tarafından objektif bir şekilde değerlendirilecek. İnsanlığa hizmet edecek ve ihtiyaçlara çözümler getiren en güzel projeler seçilerek, hayat bulması için desteklenecek.

Yıldızlı Projeler Yarışması'nın Kategorileri

  • Elektrik, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Enerji Verimliliği ve Kalitesi
  • Mekanik, Mekatronik, Robotik ve Otomasyon Uygulamaları
  • Bilişim, Elektronik, Telekomünikasyon ve Yazılım Uygulamaları
  • Sağlık, Gıda, Biyoteknoloji, Kimya ve Malzeme Uygulamaları

Ön değerlendirmeyi geçen finalist projeler 21-22 Mayıs tarihinde "girişimcilik" ve "sunum teknikleri" hakkında 2 günlük bir eğitim alacaklar.

Yarışma Takvimi

Yıldızlı Projeler Yarışması
Proje Başvurusu Alım Tarihi Başlangıcı: 15 Aralık 2015
Son Başvuru Tarihi: 30 Nisan 2016
Finalist Projelerin İlanı: 15 Mayıs 2016
Proje Yönetimi Eğitimi: 21-22 Mayıs 2016
Ödül Töreni ve Kokteyl: 23 Mayıs 2016

29 Şubat 2016 tarihine kadar Bilişim kategorisinde belirli sorulara cevap veren projelere Silikon Vadisi geçmişi olan kişilerden mentörlük desteği ve Dünya’nın teknoloji merkezi olarak değerlendirilen Silikon Vadisi’ne gitme hakkı kazanacak.

Yıldızlı Projeler Yarışması’nın kazananları ise YTÜ Teknopark bünyesinde yer alan Prototip Atölyesi ve Kuluçka Merkezi'ndeki ofisleri kullanma hakkı elde edecekler. Yarışmayı kazanan projeler YTÜ Teknoloji Transfer Ofisi’nin vereceği danışmanlık hizmeti sayesinde KOSGEB, TÜBİTAK ve Sanayi Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi gibi teşviklerden yararlanmak için rakiplerinin bir adım önüne geçecek. Sürpriz ödüllerin de olacağı Yıldızlı Projeler Yarışması’nda her sene olduğu gibi bu sene de maddi destek verilecek. Para ödülüne ek olarak eğitimler, kamplar, atölyeler ile projenin ilerlemesine destek olacak ödüller de olacak. Finalde dereceye giren proje ekiplerine ödülleri verilecek ve çeşitli iş birlikleri fırsatları sunulacak.

Yarışmaya T.C. veya K.K.T.C üniversitelerinde öğrenim gören ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri katılabiliyor.

Unutmayın, Yıldızlı Projeler Yarışması'nın başvuruları 15 Aralık 2015 tarihinde başlıyor, 30 Nisan 2016 tarihinde ise sona eriyor.

Yıldızlı Projeler Yarışması hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz YTÜ IEEE Öğrenci Kulübü’nün Facebook sayfasını ve www.elektrikport.com/proje web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi üniversitelerde öğrenim gören ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor