EaSI Programı İle Mikro İşletmelere 237 Milyon Avro Kredi Verilecek!

İstihdam ve Sosyal Yenilik (EaSI) Programı kapsamında mikro-işletmelerin desteklenmesi amacıyla 237 Milyon Avro kredi verilecek. Detaylar haberimizde..

İstihdam ve Sosyal Yenilik (EaSI) Programı kapsamında mikro-işletmelerin desteklenmesi amacıyla 237 Milyon Avro kredi verilecek.

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Yatırım Fonu, İstihdam ve Sosyal Yenilik (EaSI) Programı kapsamında program katılımcısı ülkelerde yer alan yaklaşık 20.000 mikro-işletmeye, Avrupa Komisyonu tarafından sağlanacak 17 milyon Avroluk katkıyla toplam 237 Milyon Avro kredi sağlanması hususunda anlaştı.

Program kapsamında hâlihazırda altı AB üyesi ülkedeki mikro kredi sağlayıcıları ile Avrupa Yatırım Fonu arasında anlaşma imzalanmış olup söz konusu mikro kredi sağlayıcıları aracılığıyla o ülkelerdeki mikro işletmelere finansman desteği sağlanacak.

EaSI Programı kapsamında Avrupa Komisyonu 2014-2020 döneminde mikro-finans ve sosyal işletmelerin finansmanına 193 Milyon Avro ayırmış olup, bunun yaklaşık 96 Milyonluk kısmının kredi garantisi alanında kullanılması beklenmekte.

2015 yılında EaSI Programına katılım sağlayan ülkemizde de, Programın mikro-finans ayağından faydalanılması için çalışmalar yürütülmek. Bu kapsamda, Kasım ayında Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından Avrupa Yatırım Fonu ve İktisadin Kalkınma Vakfı işbirliğinde İstanbul’da bir bilgilendirme semineri düzenlenecek.

İstihdam ve Sosyal Yenilik (EaSI) Programı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.ab.gov.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor