Borsa İstanbul, Katar Borsası İle Mutabakat İmzaladı!

Borsa İstanbul ve Katar Borsası (QSE) gelecekteki iş birliklerinin çerçevesini oluşturan bir mutabakat zaptı imzaladı. Detaylar Haberimizde

Borsa İstanbul ve Katar Borsası (QSE) gelecekteki iş birliklerinin çerçevesini oluşturan bir mutabakat zaptı imzaladı.

İş birliği kapsamında iki ülkenin sermaye piyasalarının geliştirilmesi için borsaların faaliyetleri ve piyasaları konusunda bilgi alışverişinde bulunmaları ve sermaye piyasasının her iki ülkede daha iyi tanınması için ortak etkinlikler düzenlenmesi yer alıyor.

Borsa İstanbul Genel Müdürü/CEO’su Tuncay Dinç, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcıları Dr. Mustafa Kemal Yılmaz ve Çetin Ali Dönmez ile birlikte 27 Ağustos 2015 tarihinde Doha’ya gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Katar Borsası yetkilileriyle bir araya geldi.

Ziyaret kapsamında Borsa İstanbul Genel Müdürü/CEO’su Dinç ile QSE CEO’su Rashid Al Mansoori tarafından iki borsa arasındaki mevcut iş birliğini daha da üst seviyeye taşımayı hedefleyen bir mutabakat zaptı imzalandı. Uzun vadeli iş ilişkilerinin temelini oluşturması hedeflenen, bilgi ve uzmanlık paylaşımı alanlarını da içeren söz konusu mutabakat zaptıyla; Türkiye ve Katar’ın sermaye piyasalarının geliştirilmesi için borsaların faaliyetleri ve piyasaları konusunda bilgi alışverişinde bulunmaları hedefleniyor. Mutabakat zaptı kapsamında borsaların proje geliştirmeleri, birbirlerinin teknik açıdan tecrübe ve en iyi uygulamalarından yararlanabilmeleri ve sermaye piyasasının her iki ülkede daha iyi tanınması için ortak etkinlikler düzenlenmesi de yer alıyor.

İmza töreninin ardından anlaşmayı yorumlayan Borsa İstanbul Genel Müdürü/CEO’su Tuncay Dinç, iş birliğinin önemini şu sözlerle vurguladı: “Borsalarımız arasında imzalanan bu mutabakat zaptı, iki taraf için de yararlı iş alanlarının geliştirilmesinin önünü açacaktır.”

QSE CEO’su Rashid Al Mansoori ise iki ülke arasında son yıllarda gelişen ticari ilişkilere atıfta bulunarak “Bu mutabakat zaptı Katar Borsası ile Borsa İstanbul arasında uzun süreli ve verimli bir ilişkinin temelini oluşturacaktır.” diye konuştu.

Borsa İstanbul hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.borsaistanbul.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor