Görme Engellilere Göz Olan Bir Girişim: Be My Eyes!

Akıllı telefonlarda kullanılabilen “Be My Eyes" yani "Gözlerim Ol'' uygulamasını kullananların sayısı giderek artıyor. Hemen hemen herkesin cebinde bulunan akıllı telefonlarda geliştirilen uygulama sayesinde görme engelli vatandaşların hayatı kolaylaşıyor. Detaylar haberimizde..

Akıllı telefonlarda kullanılabilen “Be My Eyes" yani "Gözlerim Ol'' uygulamasını kullananların sayısı giderek artıyor. Hemen hemen herkesin cebinde bulunan akıllı telefonlarda geliştirilen uygulama sayesinde görme engelli vatandaşların hayatı kolaylaşıyor.

Danimarkalı Robocat şirketi tarafından tasarlanan Be My Eyes uygulaması, görme engelli kullanıcılara internet üzerinden yardım imkanı sağlıyor. Görme engelli insanlar herhangi bir problemle karşılaştıklarında akıllı telefonlarının kamerasını açarak problemi gönüllü kullanıcılara gösteriyor. Sesli yanıt özelliği bulunan uygulamada yardımseverler, gördüklerini engelli kişiye anlatıyor ve problemin çözülmesine yardım ediyor.

Kullanan insanlar arasında bir çeşit iletişim ağı kuran uygulama, engellilere yardımcı olurken aynı zamanda yardımseverlerin de gönüllü olmasına imkan veriyor. Sisteme 'görebiliyorum' veya 'görme engelliyim' seçenekleriyle kaydolduktan sonra gelen çağrılara cevap verebiliyor ya da çağrı oluşturabiliyorsunuz. Bildirim geldiğinde görme engelli bireyle aranızda kamera yardımıyla canlı bağlantı oluşuyor. Görme engelli birey, yardım istediği konuyu size gösteriyor, siz de yardım ediyorsunuz. Eğer müsait değilseniz çağrıyı reddetme hakkınız da var. Uygulama, çağrıyı binlerce kişiye gönderiyor. Şu an sadece Appstore'larda mevcut, yakın zamanda ise Google Play Store'a da gelmesi bekleniyor.

“Be My Eyes" hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.bemyeyes.org web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Uygulamayı akıllı telefon kullanan görme engelli yakınlarınız varsa denemenizi muhakkak tavsiye ederiz. Destek Patent kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor