Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
EO Türkiye: Yükselen Girişimcilik Trendleri Mobil ve Çevre!

İş dünyasının küresel çaptaki en büyük ağlarından biri olan Entrepreneurs’ Organization (EO), son yıllarda Türkiye ve dünyada çapında en çok öne çıkan girişimcilik terndlerinin mobil ve çevre olduğunu belirtiyor.

Türkiye’de ve dünyada, son yıllarda girişimcilik alanında en öne çıkan alanın mobil olduğu görülüyor. Bilişim teknolojilerindeki gelişmelere ek olarak, girişimcilerin odağında yükselen çevre bilinciyle uyumlu tarım ve tekstil fikirleri de bulunuyor. Entrepreneurs’ Organization (EO) Türkiye Başkanı Gamze Cizreli, “Gençlerimiz istihdam edilmeyi bekleyen değil, istihdam yaratan rolüne geçtiklerinde, Türkiye’de işsizlik sorununun büyük oranda çözüleceğini biliyoruz” diyor ve girişimciliği destekleyici projelerine devam ettiklerinin altını çiziyor.

Türkiye’de özellikle son yıllarda girişimcilik rüzgarı her zamankinden de hızlı esiyor. Çalışan nüfusun yüzde 15’ine yakınının aktif olarak girişimcilik faaliyetleri içinde yer aldığı tahmin ediliyor. Özellikle internet teknolojileri alanındaki girişimlerde, ihtiyaçtan ziyade fırsata dayalı girişimcilik faaliyetlerinin arttığı gözlemleniyor. Bunlar içerisinde geçtiğimiz yıllarda en çok öne çıkan alan ise, mobil alanda yapılan girişimler oldu. Son 5 yılda mobil internet trafiğinin Türkiye’de 50 kat arttığı ve bu yılın sonuna kadar dünya nüfusunun yüzde 50’ye yakınının akıllı telefon sahibi olacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte mobil ticaret, mobil oyunlar, mobil sağlık ve yaşamı kolaylaştırmaya yönelik uygulamalara da her gün bir yenisi ekleniyor. Mobil girişimler, iyi bir fikirden yola çıkmışlar ise, düşük sermaye avantajı ve binlerce kişiye ulaşabilme imkanı sayesinde kısa sürede başarıyı yakalıyor.

Çevre Bilinci Yüksek Girişimcilik

Bilişim teknolojileri alanındaki gelişmelerin yanı sıra, sürdürülebilirlik ve çevre farkındalığının hiç olmadığı kadar yükseldiği bugünlerde, organik tarım, organik tekstil, yeşil ekonomi ve mikro biyoloji gibi alanlarında sürekli yeni fikirler ve projeler üretiliyor. Daha büyük sermaye gerektiren ve stratejik öneme sahip sektörler olan savunma sanayi ve güvenlik gibi alanlardaki girişimciler de, yatırım imkanlarından da faydalanarak bu alanlarda gelişimi sağlıyor.

“Gençler İstihdam Bekleyen Değil, İstihdam Yaratan Rolünde Olmalı”

İş dünyasının küresel çaptaki en büyük ağlarından biri olan Entrepreneurs’ Organization (EO)’nun Türkiye Başkanı Gamze Cizreli, özellikle genç nüfusta işsizliğin azaltılmasında girişimciliğin büyük bir rolü olacağını belirtiyor ve ekliyor: “Gençlerimiz istihdam edilmeyi bekleyen değil, istihdam yaratan rolüne geçtiklerinde, Türkiye’de işsizlik sorununun büyük oranda çözüleceğini biliyoruz. Bu nedenle bizler de EO Türkiye olarak, özellikle gençler arasında girişimciliği özendirici, destekleyici ve eğitici faaliyetlerimize devam ediyoruz.”

Entrepreneurs’ Organization (EO) hakkında dahadetaylı bilgi edinmek isterseniz www.eonetwork.org web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız