Girişimciler 500 Milyon Dolar'lık Oyun Pazarını Büyütmek için Buluştu!

StartersHub bünyesinde hayata geçen Gamebootcamp İstanbul’un tanıtım toplantısı dijital oyun sektörüne adım atmak isteyen 300’den fazla girişimciyi bir araya getirdi. Detaylar haberimizde..

StartersHub bünyesinde hayata geçen Gamebootcamp İstanbul’un tanıtım toplantısı dijital oyun sektörüne adım atmak isteyen 300’den fazla girişimciyi bir araya getirdi.

Program kapsamında, seçilen en iyi 10 dijital oyun girişimine 250 bin Dolar’a varan finansal yatırımın yanı sıra, ücretsiz ofis alanları, altyapı destekleri, mentor ve danışman destekleri ile eğitim ve atölye çalışmaları da sunulacak.

Destekleme platformu StartersHub bünyesinde hayata geçen Gamebootcamp İstanbul destek programının tanıtım toplantısı 12 Ağustos Çarşamba günü StartersHub’ın İstanbul’daki ofisinde gerçekleşti. Toplantıda Netmarble EMAE CEO’su Barış Özistek ve program koordinatörü Cem Nahit Kone, Türkiye’de hızlı gelişmekte olan oyun sektörünün geleceği ve Gamebootcamp İstanbul programının geliştiricilere sağladığı yatırım olanakları hakkında bilgilendirme yaptı. Sunumlar ve konuşmaların ardından katılımcılar, programda yer alacak mentorlar ve sektör yöneticileri ile tanışma ve fikir alışverişinde bulunma şansını yakaladı.

Gamebootcamp Istanbul, StartersHUB bünyesinde oyun fikirlerini hayata geçirip büyütmek isteyen tüm oyun geliştiricilerine açık bir hızlandırma programı. Programa başvuran oyun geliştiricilerinin oyun sektörüne yönelik destekler ile sadece oyun projelerine odaklanmaları ve başarılı projeler geliştirmeleri hedeflenmekte. Oyun geliştirmek isteyen her kesimden girişimci programa başvurabileceği gibi, takım arayan bireysel geliştiriciler de Gamebootcamp içerisinde kendilerine yer bulabilecekler.

Tüm oyun geliştiricileri ve fikir sahipleri için hızlandırma programı sunan Gamebootcamp İstanbul, girişimcilere 250 bin Dolar’a kadar yatırım, danışmanlık ile teknik olanak ve destek sağlayacak. Başarılı olan oyun girişimlerine Netmarble EMEA tarafından yayıncılık desteği verilerek, geliştiricilerin oyunlarını çok kısa sürede Türkiye ve dünya mobil oyun pazarına açması sağlanacak. Ayrıca geliştirme aşamasında Netmarble tarafından hem teknik destek hem de şirketin sahip olduğu deneyim, oyun geliştiricilerine sunulacak.

Netmarble EMEA desteğiyle hayata geçen Gamebootcamp İstanbul’un destek programına her dönem en fazla 10 takım kabul edilecek. Program jürisinin elemesinden geçerek seçilen oyun girişimleri 20 bin dolar yatırım aldıktan sonra ilerleyen süreçlerde ekstra yatırım olasılıkları ile toplamda 250 bin dolar yatırım alabilecek. Gamebootcamp İstanbul kapsamında seçilen oyun girişimleri finansal yatırım almanın yanı sıra ücretsiz ofis alanları, altyapı destekleri, mentor ve danışman destekleri, eğitim ve atölye çalışmaları da alarak kendi projelerine odaklanabilecek, ayrıca Netmarble Games’in bilgi birikimi ile birlikte markanın küresel ve özel oyun yayıncılığı anlaşmalarından da faydalanabilecek.

Gamebootcamp İstanbul’un açılışında programın önemine değinen Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, “Türkiye’de 500 milyon dolara ulaşan dijital oyun sektöründe oyun kültürünün giderek arttığını ve oyuncu sayısının 25 Milyon’a ulaştığını gözlemliyoruz. İç pazarda büyük potansiyele sahip ülkemizin bu potansiyelinin değerlendirilerek ihracata dönüştürmesi mümkün. Türkiye’den başarılı oyunlar çıkarıp bilgi teknolojisi alanında ihracat yapmak ülke ekonomisinin büyümesinde önemli rol üstlenecektir. Ülkemizin hedefleri arasında yer alan 1 milyar dolar tutarında bilgi teknoloji ihracatına ulaşmak için dijital oyun sektörüne adım atmak isteyen girişimcilerin desteklenmesi gerekiyor. Gamebootcamp İstanbul’un da bu yolda çok önemli bir adım olduğuna inanıyoruz” dedi.

Toplamda 450 bin dolar’lık destek verilmesi planlanan programın son başvuru tarihi 12 Ekim 2015 olarak belirlendi. Netmarble EMEA, StartersHUB ve Gamebootcamp İstanbul yöneticileri tarafından yapılacak seçim sonrasında en iyi 10 dijital oyun girişimi belirlenerek programa dahil edilecek. Seçim sürecinde girişimcilerin yatırımcılar ve eğitmenlere yapacağı sunum ve görüşmeler belirleyici rol oynayacak.

Gamebootcamp İstanbul hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.gamebootcamp.org ve www.startershub.org web adreslerini ziyaret edebilirsiniz

Haberimizi dijital oyun sektörüne adım atmak isteyen girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor