Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Siber Güvenliğinize Güç Katan Yerli Teknopark Girişimi: TINA!

TÜBİTAK MARTEK’te yer alan ISR Bilgi Güvenliği tarafından geliştirilen yerli siber tehdit engelleme sistemi TINA, TESAN dağıtım kanalı ile satışa sunuldu.

%100 yerli sermaye, TÜBİTAK ve KOSGEB destekleri ile üretilen ve internet kaynaklı siber tehditlere karşı, bir çok patent başvurusuna konu yeni teknolojiyi içeren “Siber Tehdit Algılama, Raporlama ve Engelleme Sistemi - TINA” nın test çalışmaları tamamlanarak ilk versiyon satışlarına Ağustos ayı itibarıyla başlandı.

TINA, yeni nesil bir “Siber Tehdit Algılama, Raporlama ve Engelleme” cihazı olarak internetten gelen tehditlere karşı yalnız başına ya da firewall, UTM, IDS, IPS gibi mevcut diğer güvenlik katmanlarına ek olarak da kullanılabilmekte. Ağ üzerinde konumlandırıldığı noktadaki internetten gelen ve internete doğru olan veri trafiğini inceleyerek mevcut teknolojiler ile fark edilemeyen zararlı yazılımları tespit ederek durdurmakta, özellikle güncel saldırılardan ransomware’lere (cryptowall, cryptolocker vb.), APT saldırılarına, 0-day (daha önce karşılaşılmamış; sıfır gün) ve gelişmiş saldırılara karşı başarılı tespit ve engelleme sonuçları elde etmekte.

Ağ üzerine konumlandırılan bir cihazın merkezi sistemleri ile de iletişimi ile bir bütün halinde çalışan TINA sistemi, özellikle ülkemizi hedef alan saldırılara karşı, patent başvurusuna konu olan erken önleme sistemleri, hızlı bilgi paylaşımı gibi bir çok gelişmiş sistemi ile kuvvetli bir araştırma tabanı oluşturularak geliştirilmiş.

Medium”, “Large” ve “Enterprise” olarak 3 ayrı boyutta modellenen TINA, orta boy işletmeler, büyük işletmeler ve kurumsal işletmeler ile her boyuttaki bilgi mahremiyeti olan kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu milli ek güvenlik katmanı olma yolunda çalışmalarını sürdürmekte.

Siber Tehdit Algılama, Raporlama ve Engelleme Sistemi TINA hakkında daha detaylı bilgi edimek isterseniz www.tinasecurity.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız