İŞKUR: Türkiye'de İş Değil, Nitelikli Eleman Problemi Var!

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, iş değil, iş gücü piyasasının aradığı vasıfta eleman sıkıntısı olduğunu söyledi. Uzunkaya, "Bugün iş problemimiz yok, aslında nitelikli eleman problemimiz var" dedi. Detaylar haberimizde..

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, iş değil, iş gücü piyasasının aradığı vasıfta eleman sıkıntısı olduğunu söyledi. Uzunkaya, "Bugün iş problemimiz yok, aslında nitelikli eleman problemimiz var" dedi.

Uzunkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yaştan ve gruptan insana, ihtiyaç duyduğu ve sahip olabileceği en üst düzeyde niteliği kazandırmanın mücadelesini verdiklerini ifade etti.

Hiçbir vatandaşı es geçmelerinin söz konusu olmadığını dile getiren Uzunkaya, Türkiye çapında sadece bir tespitte bulunup buna yönelik proje üretmediklerini, her bir ili ayrı değerlendirdiklerini anlattı.

Uzunkaya, en önemli meselelerinin, işsizlikle mücadele olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim en önemli meselemiz işsizliktir, işsizlik ile mücadeledir, istihdamdır ve nitelikli elemandır. En önemli hadise budur. Bugün iş problemimiz yok, aslında nitelikli eleman problemimiz var. 'İş bulma sıkıntımız yok, iş gücü piyasasının aradığı vasıfta eleman sıkıntımız var' demektir bu. Onun için biz iş gücü piyasasının taleplerini biliyoruz, işsizliğin neden kaynaklandığını da biliyoruz ve bununla mücadelede de çok iyi bir noktadayız. Yapacaklarımız çok fazla, bu ülkenin de buna ihtiyacı var."

"Kadınların İş Gücü Piyasasına Katılım Oranı Arttı"

Çalışmalarının içinde kadınlara ayrı önem verdiklerini vurgulayan Uzunkaya, kadının iş gücü piyasasına katılım oranının çok düşük olduğunu ancak son yıllarda bu oranın arttığını ifade etti.

Uzunkaya, kadınların  iş gücü piyasasına katılımını artırmak için İŞKUR'un son yıllardaiş edindirme faaliyetleri, meslek edindirme kurslarında kadınlara özel teşvik ve özel katkıları olduğuna dikkati çekerek, "Kadının iş gücü piyasasına katılım oranı yüzde 20'lerden 25'lere, 25'lerden 30-31'lere çıkmış durumdadır. Bu oldukça sevindirici düzeyde, ama bizim hedefimiz en kısa zamanda bu oranın yüzde 41'e ulaşmasıdır. Dolayısıyla buna özel ihtimam göstermekteyiz. Bunlar son 6-7 yılın rakamları" dedi.

Toplumsal birtakım değişimin oluşabilmesi için gerçekten yıllara, ısrarlara ihtiyaç olduğunu belirten Uzunkaya, "Israrla biz bu politikalarımızı uygulamakta kararlıyız ve her geçen gün rakamlar da bu noktadaki mücadelemizde ne kadar haklı olduğumuzu ve iyi bir noktaya doğru gittiğimizin habercisidir. Neticede yüzde 41 hedefi için emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz" diye konuştu.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz www.iskur.gov.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

AA kaynaklı haberimizi iş arayışı içerisinde olan okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor