Dijital Şirketlerin Başarısı Yöneticilerinin İşbirliğine Bağlı!

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, “Performans için iş birliği” serisinin “CFO ve CMO iş birliği” versiyonunu yayınladı. Detaylar Haberimizde..

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, “Performans için iş birliği” serisinin “CFO ve CMO iş birliği” versiyonunu yayınladı. Rapor, CFO’lar ile CMO’lar arasındaki işbirliğinin son üç yılda dikkate değer bir şekilde arttığını ortaya koyarken, bazı şirketlerin dijital dünyaya adapte olmakta hâlâ yeterince hızlı olmadıklarını da gözler önüne seriyor.

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY’nin yaptığı araştırma zorlu rekabet koşullarında finans ve pazarlama departmanlarının işbirliğinin giderek daha büyük önem kazandığını vurguluyor. Araştırmaya katılan üst düzey finans yöneticilerinin (CFO) %54’ü pazarlama yöneticileriyle (CMO) işbirliğinin artış gösterdiğini belirtiyor. CFO’ların %51’i dijital yönetişimin öncelik taşıdığını düşünüyor.

Tüm dünyadan 650’yi aşkın önde gelen CFO ile yapılan görüşmeleri ve şirketlerin CFO ve CMO’larının yanı sıra EY uzmanlarının görüşlerini de içeren rapor, CFO ve CMO’ların aralarında işbirliğinin nasıl geliştiğine de ışık tutuyor.
Araştırma sonuçlarına göre, CFO’ların %54’ü, CMO’lar ile yapmış oldukları iş birliklerinde bir artış olduğunu belirtiyor. CFO’ların %63’ü ise bu dönemde pazarlama ilgili konulara daha fazla dahil olduklarını söylüyor. Bununla birlikte, CFO’lar ve CMO’ların kullanabilecekleri ortak platform, süreç ve temel performans göstergelerinin eksikliği ile kültürel farklılıklar, işbirliğinin önünde önemli bir engel teşkil ediyor.

Başarının Sırrı Uyum ve İşbirliğinde

Bugünün dijital ekonomisinde finans ve pazarlama arasında güçlü bir içerik, başarıyı belirleyen en önemli etkenlerden biri durumunda. İş modellerinin karmaşıklığı artarken rekabet hiç beklenmedik zaman ve ortamlarda ortaya çıkabiliyor.

EY’nin raporuna göre, CFO ve CMO’lar daha çok, müşteri segmentasyonu ve öngörüsü, pazarlama faaliyetlerinin piyasadaki getirisini ölçme, ürün portföyünü optimize etme ve dijital yönetişim konularında iş birliği yapıyorlar.

Örneğin, salt web tabanlı hizmet sağlayıcılar, ofis ya da satış ağı maliyeti olmadan hızla birçok pazara giriyor ve rekabet avantajına sahip oluyorlar. Fiyat karşılaştırma sitelerinin yükselişi ise kâr marjları ve satışa sunulan ürünler üzerinde baskı oluşturuyor, bu da organizasyonları pazarlama stratejilerini yeniden değerlendirmeye itiyor.

Pazarlama departmanları geleneksel olarak hedef kitlelerinin istek, ihtiyaç ve davranışlarını fokus gruplar, kampanyalar ve satışların korelasyonu ile anlamaya çalışırken, şimdi finans departmanlarının çıktılarına daha çok benzeyen, veri temelli, tahmin modelleri sunan analitik araçları ile çalışıyorlar.

Günümüz iş dünyasında şirketlerin başarılı olmalarında finans ve pazarlama departmanlarının güç birliği yapmalarının büyük önem taşıdığını vurgulayan EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Bölüm Başkanı Selim Elhadef şunları söyledi:

“EY’nin 650’yi aşkın CFO’un katılımıyla gerçekleştirdiği bu araştırma, CFO ve CMO’lar arasındaki işbirliğinin önemini net bir şekilde ortaya koyuyor. Daha önce fonksiyonları açısından birbirlerine uzak oldukları düşünülen bu departmanlar son dönemde giderek yakınlaşıyor. Şirketin kurumsal yapı açısından değer taşıyan kriterlerin neler olduğu üzerinde CFO ve CMO’ların fikir birliğinde olmaları, farklı bakış açılarının birbirlerine yaklaştırılması, pazarlama analitiklerinin dönüşümünde işbirliği kurulması ve pazarlama planlama süreçlerinde ekip çalışması yapılması başarı için kritik önem taşıyor.

Organizasyonların sağlıklı gelişimini sürdürmelerini sağlamak için CMO’lar pazarlama karışımının ürün, fiyat, dağıtım kanalları ve promosyonlar gibi bileşenlerini çok iyi sorgulamalı ve değerlendirmelidir. CFO ise, şirketlerin kendilerine özgü güçlü avantajlarını kaybetmeden, adapte olmalarını sağlayacak stratejik yatırımları yapmalıdır. Günümüz iş dünyasında başarı CMO’lar ve CFO’lar arasında uyumlu ve odaklı bir işbirliğinden geçiyor.”

EY’nin yayınladığı “Performans için iş birliği” serisinin “CFO ve CMO iş birliği” versiyonu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.ey.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi ekosistemimizdeki tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor