TEB'den Kadın Girişimci ve İşletme Sahiplerine Teminatsız Kredi!

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) başlattığı Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı’nı hayata geçiren TEB, kendi işini kuracak ve işletme sahibi kadınlara 36 aya varan vadelerle 75 bin TL’ye kadar teminatsız kredi imkanı sunuyor. Detaylar haberimizde..

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) başlattığı Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı’nı hayata geçiren TEB, kendi işini kuracak ve işletme sahibi kadınlara 36 aya varan vadelerle 75 bin TL’ye kadar teminatsız kredi imkanı sunuyor.

Sektörde bir ilke imza atarak ‘Kadın Bankacılığı’ hizmeti sunmaya başlayan Türk Ekonomi Bankası (TEB), başta kadın işletme sahipleri ve KOBİ patronları olmak üzere, kendi işinin patronu olan kadınları desteklemek ve iş hayatındaki varlıklarını güçlendirmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) başlattığı Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı’nı hayata geçiren TEB, kendi işini kuracak ve işletme sahibi kadınlara 36 aya varan vadelerle 75 bin TL’ye kadar teminatsız kredi imkanı sunuyor.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Avrupa Birliği ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD, European Bank for Reconstruction and Development), Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu sahipliğinde, kadınlara ait ve kadınların yönettiği işletmeleri desteklemek ve kadın girişimciliğini teşvik etmek amacıyla hayata geçirdiği “Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği” programı kapsamında, kendi işini kuracak ve işletme sahibi olan kadınlara kredi desteği veriyor. TEB, bu kapsamda kadın patronlara iş hayatında finans desteğine ulaşma konusunda yaşadıkları zorlukları aşmaları için 75 bin TL’ye varan 36 ay vadeli kredi desteği sunuyor. EBRD’nin kadın girişimci, işletme sahibi ve üst düzey yöneticisi kadın olan firmalar için hazırladığı Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı’na 50 milyon Euro kredi desteği sunan TEB, iş dünyasında kadın istihdamının artırılmasına da katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Türkiye’nin en fazla kaynak aktarılan ülke konumunda olduğu 30’dan fazla ülkede faaliyet gösteren ve 64 ülke ile birlikte Avrupa Birliği ve Avrupa Yatırım Bankası’nın sahibi olduğu EBRD’nin iş hayatındaki kadın istihdamını desteklemek amacıyla hayata geçirdiği Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı kapsamında TEB’in 50 milyon Euro kredi kaynağı sağlağını belirten TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, “EBRD işbirliğimiz ile kadın girişimcilere, kadın işletme sahiplerine ve kadın üst düzey yöneticiye sahip firmalara işletme sermayesi veya yatırım kredisi ihtiyaçlarının karşılanması için 75 bin TL’ye varan 36 ay vadeli teminatsız kredi desteği sunuyoruz. Özellikle finansal destek arayışında olup teminat üretmekte zorlanan kadın girişimcilere yönelik hazırladığımız 36 aya kadar vadeli teminatsız kredi paketlerimizle kolaylık sağlayacağız” dedi.

Boz, yıllık cirosu ve aktif büyüklüğü 50 milyon TL'yi aşmayan, çalışan sayısı 250’den az firmaların kullanabileceği kredi destek programı kapsamında verilen kredilerle kadınların iş hayatındaki finansal zorlukları aşmalarını sağlamak istediklerini belirtti.

TEB’in ayrı bir departman kurarak Kadın Bankacılığı hizmeti sunan ilk banka olduğunu belirten Boz, “KOBİ Bankacılığı’nda benimsediğimiz ve bizi sektörde farklılaştıran ‘Danışman Banka’ anlayışımızı kısa bir süre önce Kadın Bankacılığı’na taşıdık. TEB Kadın Bankacılığı ile başta kadın işletme sahipleri ve KOBİ patronları olmak üzere kendi işini kurmak isteyen kadınlara finans, pazar, eğitim ve networking başta olmak üzere iş hayatının çeşitli alanlarında karşılaştıkları engelleri aşmaları konusunda özel olarak tasarladığımız ürün ve hizmetlerle destek veriyoruz. Kadın KOBİ ve girişimcilerimizin rekabette güçlenmelerine yönelik çalışmalar yapıyoruz. EBRD ile yaptığımız işbirliğinin de bu kapsamda yaptığımız çalışmalara katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

KGF İşbirliğiyle Kadınlara Özel 100 Bin TL’ye Varan Kredi

Kadın girişimcilerin finansmana erişmelerinin kolaylaştırılmasına yönelik EBRD işbirliğinin yanı sıra Kredi Garanti Fonu (KGF) ile birlikte de özel bir paket hazırladıklarını ifade eden Boz, “KGF işbirliği kapsamında KOBİ veya işyeri sahibi kadın girişimcilerimize yüzde 85 oranında kefalet imkanı sağlayarak 100 bin TL’ye varan kredi sunuyoruz. 6 aydan 5 yıla kadar vadelerle KGF’nin kefaletiyle kredi kullanmalarının önünü açıyoruz. Ayrıca, ödemesiz dönem öngörülmesi durumunda kadın girişimcilerimize 2 yıla kadar anapara ödemesiz dönem uygulanmasını sağlıyoruz. Gerek EBRD gerekse KGF ile yaptığımız işbirliklerinin kadın girişimcilerimizin iş hayatında ve rekabette güçlenmelerine katkı sağlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz  www.teb.com.tr/esnafim/kredi-garanti-fonu ve www.teb.com.tr/esnafim/girisim-bankaciligi web adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi kadın işletme sahipleri ve KOBİ patronu kadın girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor