Türkiye Bilişim Pazarının 78 Milyar TL Olması Bekleniyor!

Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olan Bilişim 500 bu yıl 16. kez bilişim alanındaki en büyük 500 Bilişim Şirketi’ni açıklayacak. Detaylar haberimizde..

Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olan Bilişim 500 bu yıl 16. kez Bilişim Alanındaki En Büyük 500 Bilişim Şirketi’ni açıklayacak.

M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri tarafından yapılan araştırmada elde edilen ilk verilere göre 2014 yılında yüzde 12 büyüyen pazarın bu büyüme ivmesini 2015 yılında da devam ettirmesi öngörülüyor. Bilişim 500 sıralamasında yer alan 35 şirketin yüzde 100’ün üstünde büyüme gösterdiği, pazarın üzerinde büyüme gösteren şirket sayısının ise 249 olduğu gözleniyor. Şirketleri donanım, yazılım ve hizmet gelirlerinin yanı sıra faaliyet alanlarına göre dokuz temel kategoride sınıflandırılan araştırmanın heyecanla beklenen sonuçları “Bilişim 500 Töreni’nde” 23 Temmuz 2015’de Radisson Blu Hotel’de açıklanacak.

Türk bilişim sektörünün ciroları itibariyle en büyük 500 şirketini genel ve faaliyet gösterdikleri alt kategoriler itibariyle sıralayan, pazar hakkında öngörü ve özellikleri belirleyen “İlk 500 Bilişim Şirketi” araştırması bu yıl 23 Temmuz 2015 akşamı Radisson Blu Hotel’de yapılacak olan “Bilişim 500 Töreni’nde” açıklanacak. Sektörde önde gelen 900’ü aşkın firmanın veri paylaşımı ile hazırlanan araştırmada yer alan şirketlerin yüzde 50’si pazar büyümesinin üstünde bir büyüme yakalarken, 83 şirketin ise geçen yıla göre küçülme yaşadığı görülüyor. Bunun yanı sıra araştırmaya giren yeni şirket oranı ise yüzde 18.

İlk 10’da Değişime Hazır Olun

M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri Genel Müdürü Özlem Unan, “2 yıl önce uygulamaya başladığımız şirketlerin kategorilerini kendilerinin belirlediği uygulamaya bu sene de devam ediyoruz. Araştırmada Türkiye merkezli üretici, Türkiye dışı merkezli üretici, sistem entegratörü, hizmet sağlayıcı, telekom şirketi, dağıtıcı, bayi, perakende zinciri ve e-ticaret olmak üzere 9 ana kategori bulunuyor. Bu yıl Türk Telekom ve Turkcell grup şirketleri nedeniyle ilk 10 sıralamasında önemli değişiklikler var. Sıralamada yer alan şirketlerde büyüme ortalamasının yüzde 44 olduğunu söyleyen Unan, 2014 yılının küçülme ortalamasının ise yüzde 20’lerde olduğunu ifade etti. Unan, “Telekom şirketlerinde ise önceki yıllarda olduğu gibi yüksek büyüme oranları yok” dedi.

Yazılım ve Hizmet Pazarı Büyüyecek, Bulutta Rekabet Artacak

Türkiye’de yatırım yapmak, şirket satın almak isteyen yabancı yatırımcılara rehber olan ve bilişim şirketlerinin yanı sıra kamu ve özel sektör alımlarında bir referans olarak kullanılan Bilişim 500 araştırması aynı zamanda sektördeki beklentileri de ortaya koyacak. Bilişim sektörüne dair öngörülerini de aktaran Özlem Unan öne çıkan detayları paylaştı.

  • 2015 yılında bilişim pazarının yüzde 12 büyüyerek 78 milyar TL olacağı tahmin ediliyor.
  • Yazılım pazarındaki büyüme trendinin devam etmesi bekleniyor.
  • Küçük ölçekli işletmeler için bulut üzerinden yazılım çözümlerinin sunulması artacak.
  • Donanımdaki büyümenin itici gücü akıllı telefon, sunucu ve veri depolama, taşınabilir ürünler olacak.
  • Küresel BT dünyasının önde gelen şirketleri bulut ve mobil teknolojilere göre dönüşüyor. Küresel bazda şirketlerin bu dönüşümünün Türkiye pazarına ve ürünlere yansıması da çok uzun sürmeyecek.
  • Telekom şirketlerinin bulut ve katma değerli telekom servislerinde işleri kolaylaşmayacak. Bulut hizmeti veren şirketlerin sayısı artacak. 2017 yılında buluta bağlı servisler Türkiye pazarında daha da yaygınlaşacak. Ancak paralelde de kullanıcıların farkındalığının daha da gelişmesi, güven, internette hız vb. konuların aşılması ve bilinirliğin iyice artması gerekiyor.

Unutmayın, “Bilişim 500 Töreni” 23 Temmuz 2015’de Radisson Blu Hotel’de gerçekleştirilecek.

“İlk 500 Bilişim Şirketi” araştırması hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.bilisim500.com web adresini ziyaret edebilirsiniz

Haberimizi bilişim sektöründe faaliyet gösteren girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor