Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Rusya KOBİ'lerini Türkiye'nin KOSGEB Modeliyle Geliştirecek!

Rusya Federasyonu, KOBİ'lerini geliştirmek için Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi (KOSGEB) benzeri bir kurum oluşturmaya karar verdi.

KOBİ'lerini geliştirmek için KOSGEB benzeri bir kurum oluşturmaya karar veren Rusya, girişimciliğin teşviki için Türkiye'nin tecrübesini kullanmak istiyor. Bu kapsamda KOSGEB Başkanı Recep Biçer ve Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Y. Lihaçov başkanlığındaki heyetler Moskova'da bir araya geldi.

Daha önce oluşturulan KOBİ Çalışma Grubu'nun ilk toplantısında, Biçer'in başkanlığındaki heyet, Rus KOBİ'lerinin geliştirmesi için Türkiye'nin deneyimleri ve KOSGEB'in tecrübelerini paylaştı.

"Tecrübelerimizi Paylaşmaktan Memnun Oluruz"

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, 45 yıllık birikime sahip KOSGEB'in 3 milyon KOBİ'nin hizmetinde olduğunu, veri tabanına kayıtlı 800 bine yakın işletmeye değişik alanlarda destekler verdiklerini anlattı. Bu tecrübeleri Rusya Fedarasyonuna aktarmaktan memnuniyet duyacaklarını kaydeden Biçer, iki ülke arasında KOBİ'lerin işbirlikleri ile Türk ve Rus ekonomik kalkınmasının hızlanacağının altını çizdi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçov da KOBİ'lerini geliştirmek için Türkiye'nin tecrübelerini öğrenmek istediklerini belirterek, KOSGEB tecrübesinin bu noktada çok değerli olduğunu kaydetti.  

"KOBİ'lerimizi İki Katına Çıkaracağız"

Rusya Federasyonu KOBİ Geliştirme ve Rekabet Genel Müdürü Natalya Larionova da ülkesinin serbest ticarete yeni geçtiğini, Rus işletmelerinin ancak yüzde 20'sini KOBİ'lerin oluşturduğunu, 2030'a kadar bu oranı iki katına çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

KOSGEB'in tecrübelerinin kendileri için son derece önemli olduğunu vurgulayan Larionova, bu konuda Federal düzlemde bir kurum oluşturmaya çalıştıklarını belirtti. Larionova, veri tabanını oluşturma, desteklenecek işletmelerin seçimi gibi konuları KOSGEB'den öğreneceklerini bildirdi.

AA kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 2.756 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Dünya'dan, Kobiler İçin, Uluslararası / Global, KAMU
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız