Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Türkiye'nin İlk Yürüyen Robotu KOSGEB Desteği İle Geliştirildi!

KOSGEB Başkanı Recep Biçer İstanbul İşletme ziyaretleri kapsamında Maia Robotics işletmesini ziyaret ederek, KOSGEB desteği ile üretilen Türkiye’nin ilk iki bacaklı yürüyen robotunu inceledi.

Robotun Üretim Hikayesi

Necati Hacıkadiroğlu, 2001 senesinde Koç Üniversitesi Robotic topluluğunda Exo-skeletonlar üzerinde çalışmaya başlamış, bu konuda patent başvuruları yapan Hacıkadiroğlu, 2006 yılında KOSGEB’den destek alarak Boğaziçi Üniversitesi'nde Türkiye’nin ilk iki bacaklı yürüyen robotunu geliştirmiş. Felçlilerle çalıştıkça, felçlileriçin önceliğinin bağımsız olmak, mobil olmak ve kollarını sağlıklı insanlar gibi kullanabilmek olduğunun farkındalığına vardılar. Daha sonra Exo-skeletonlar’ın koltuk deynekleri ile kullanılabildiği için çok yavaş hareket imkanı vererek felçlilere istedikleri bağımsızlığı sunamadığını gördüler.

Yeni bir fikirle ortaya çıktılar. Bu fikir, kişinin alt vücudunu destekleyerek ayağa kalkmasını, ve ayakta hareket etmesini sağlayan, küçük bir cihaz geliştirme fikriydi. Hacıkadiroğlu’nun ailesinin fonlamasıyla cihazı geliştirmeye başladılar.

2012 yılında Sabancı üniversitesi’nin yatırım şirketi olan Inovent’in de desteğiyle çalışan prototipi tamamladılar ve potansiyel kullanıcı ve yatırımcıları çekmek için bir pazarlama kampanyası yaptılar.

Dünya çapında haber oldu ve birçok ülkeden kullnıcı, distributör ve yatırımcıların yoğun ilgisini çekti. Azınlık hissesi için 2013 yılında Amerika’lı yatırımcılarla anlaşan ekip, 2014 yılında Tek RMD’yi son haline getirdi. Almanya TUV Laboratuvarlarında güvenlik testilerinden başarı ile geçen Tek RMD, T.C Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Direktifine göre markalandı.

İşletme son olarak KOSGEB Endüstriyel Uygulama Destek Programı çerçevesinde aldığı desteklerle üretim hattına son şeklini verdi.

Üretim ISO 13485 Kalite Yönetim sertifikasına sahip olan Dudullu- İstanbul tesislerinde gerçekleştirilmekte ve dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edilmekte. Şu an için Amerikan FDA sürecinin son aşamasında.

KOSGEB kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız