Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Türk Girişimci İki Yıllık Ar-Ge'den Sonra 'Kenesavar Çorap' Geliştirdi!

Mucit KOBİ'ler yaz aylarının kâbusu kene sorununa el attı. 1959'dan bu yana çorap üreten aile şirketi Paktaş, iki yıldır sürdürdüğü Ar-Ge çalışmalarının sonucunda dünyada bir ilk olan 'kenesavar çorap'ı geliştirdi.

Çorap üreten bir aile şirketi tarafından geliştirilen kenesavar çorapların yaz aylarında satışa çıkması bekleniyor. Aynı zamanda çorapların yakın coğrafyadaki 30'dan fazla ülkeye de ihraç edilmesi planlanıyor. Şirketin üçüncü kuşak temsilcisi Paktaş CEO'su Onur Kaya, yurtiçinin yanı sıra yurtdışında da küresel bir marka olmayı hedeflediklerini söyledi. Son beş yıldır Ar-Ge ve inovasyona ciddi bir yatırım yaptıklarını belirten Kaya, "Kenesavar çorap da bu yatırımların sonucunda hayata geçti. Ürünün arkasında iki yılı aşan bir çalışma ve yüzlerce biyolojik test var." dedi. Kenenin çorapla teması halinde anında etkisiz hale geldiğini belirten Kaya, buluşlarını patentle koruduklarını ifade etti.

Şeker Hastasına Gümüş Çorap

Şirketin tek icadı kenesavar çoraplar değil. Organik pamuk, yün, keten gibi doğal iplikleri kullanarak üretilen sporcu çorapları, diyabetik ve varis çorapları da şirketin yenilikçi ürünleri arasında yer alıyor. Şirket, şeker hastaları için saf gümüş iplikten ürettiği çoraplarda lastik kullanmıyor. Gerekçe olarak lastik kısımların şeker hastalarının ayağına zarar vermesi gösteriliyor. Diyabetliler için üretilen gümüş çorap ise 30 ülkeye satılıyor.

Ayda 4 Milyon Çorap Üretiyor

Paktaş'ı 1959'da Onur Kaya'nın dedesi Nazif Gönültaş, İstanbul Yeşildirek'te küçük bir atölyede iki basit makineyle kurmuş. Bugün firma 1975'te taşındığı Yenibosna'daki fabrikasında 300 çalışanıyla üretim yapıyor ve ayda 4 milyon çift çorap imal ediyor. 2014'te 40 milyon dolar ciro elde eden ve bunun yüzde 40'ını ihracattan geldiğini belirten Onur Kaya, 2015 yılını ise yüzde 20 ciro artışı ile tamamlamayı planladıklarını söyledi. Yurt içinde 3 bin 500 satış noktasında tüketiciyle buluşuyor.

Sabah kaynaklı alıntı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 4.449 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Kurumsal Haberler, Mucit Girişimciler, Reel Sektör
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız