Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Elektronik Ortamda Alım Satıma Belge Zorunluluğu Geldi!

Elektronik Kayıt Kuruluşu'na, lisanslı depo işletmelerinde depolanan tarım ürünlerinin elektronik senetlerine ilişkin her bir alım satım işlemi için bir belge oluşturma ve taraflara elektronik ortamda gönderme zorunluluğu getirildi.

Elektronik Kayıt Kuruluşu'na (EKK), lisanslı depo işletmelerinde depolanan tarım ürünlerinin elektronik senetlerinin (ELÜS) her bir alım satım işlemi için bir belge oluşturma zorunluluğu getirildi ve belge Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmesi zorunlu belgeler kapsamına alındı.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (sıra no: 452)" Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre, Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu'na dayanılarak çıkarılan elektronik ürün senedinin her bir alım-satım işlemi için EKK tarafından "elektronik ortamda alım satım belgesi" oluşturuluyor.

Basılı ürün senedi hükmünde olmak üzere depolamak amacıyla teslim ve kabul edilen ürünler için lisanslı depo işletmelerince elektronik ortamda oluşturulan ELÜS'lerin kayden izlenmesi, devredilmesi, değiştirilmesi, iptali ve güvenliğine, bu hizmetleri yürütecek kuruluşun lisans alması, faaliyeti ile denetimine ve ELÜS'e yönelik diğer işlemlere ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

EKK'ya ELÜS'lerin her bir alım satım işlemi için bir "ELÜS alım satım belgesi" oluşturma ve bu belgeyi alıcı ve satıcı taraflara elektronik ortamda gönderme zorunluluğu getirilerek, belgede bulunması zorunlu bilgiler belirlendi. Belge, Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmesi zorunlu belgeler kapsamına alındı.

Lisanslı depo işletmelerinde depolanan tarım ürünlerinin temsil eden ELÜS vasıtasıyla alım satımında her bir el değiştirme aşamasında EKK tarafından ELÜS alım satım belgesi düzenleneceğinden taraflar, bu işlem için ayrıca fatura veya diğer herhangi bir belge oluşturmayacak. Tebliğ 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek.

AA kaynaklı haberimizi elektronik ortamda alım satım yapan tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.835 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilişim / Yazılım / İnternet, Gıda / Tarım / Hayvancılık, Reel Sektör, Ulusal, Yeni Girişim
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız