Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Türk Savunma Sanayinin Geleceği de Kümelenmede!

STM, sanayi kümelenmeleri konusundaki sektör raporunu yayınladı. Raporda verilen örnekte savunma firmalarının yaklaşık yüzde 80’inin Ankara’da bulunduğu, sektörde 2020 yılına kadar ciro ve personel olarak önemli bir artış beklentisi olduğuna dikkat çekildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın bir iştiraki olarak faaliyetlerini yürüten STM A.Ş, sanayi kümelenmeleri konusundaki raporunu yayınladı. “Aynı coğrafyada, benzer iş kolunda faaliyet gösteren, birbiriyle işbirliğinde bulunan işletmelerin ve onları destekleyici kurumların bir araya gelmesi” olarak tanımlanan kümelenmelerin, stratejik bir öneme sahip olduğu vurgulandı. Rapora göre kümelenme girişimlerinin başarıya ulaşması için “ulusal ve uluslararası seviyede etkin bir işbirliği mekanizmaları kurmak” dahil çok sayıda önemli kriter bulunuyor.

Lokomotif Sektör Savunma

Türkiye’deki doğal kümelenmenin en iyi örneğinin Ankara’daki savunma sektörü olduğu belirtilen rapora göre savunma firmalarının yaklaşık yüzde 80’inin Ankara’da bulunuyor ve sektörde 2020 yılına kadar ciro ve personel konularında önemli bir artış beklentisi bulunuyor. Türkiye’de savunma, uzay ve havacılık sektöründeki kümelenmelerin tek tek incelendiği raporda dünyadan da örnekler verildi. İleri teknolojilere dayalı sanayi alanlarında yürütülen çalışmaların diğer sanayi dallarının gelişmesinde önemli rol oynadığının altı çizildi. STM raporunda gelişmiş ülkelerin savunma, havacılık ve uzay sanayiini öncelikli görerek bu alandaki kümelenmelere özel önem verdiği kaydedildi.

Maliyet Azalırken Rekabet Gücü Artıyor

STM raporuna göre kümelenmelerin bölgede sektör ile ilgili çözüm ortaklarının bir arada bulunması ve tarafların bunlara kolayca erişimini sağlıyor. Firmalar en iyi yaptıkları işe odaklanarak bilmedikleri işlerle zaman kaybetmiyor ve ortak sinerji ile başarıyı çok daha kolay yakalıyor. Kümelenmeler sayesinde tedarik zincirinin kısalırken maliyetler azalarak ve rekabet gücü artıyor. Kümelenmelerin yarattıkları cazibe sayesinde yabancı sermaye bölgeye çekiliyor. Kümelenme bölgesinde bir öğrenme ortamı yaratılarak bilgiye ve uzman işgücüne kolay erişim sağlanıyor.

STM Kümelenme Analizi hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve Türkiye'deki Kümelenme örneklerini incelemek isterseniz analizin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Haberimizi sanayi sektöründe faaliyet gösteren okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.108 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, Ulusal
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız