100 Milyonluk Ar-Ge Güneşi Kütahya’da KOBİ'ler İle Açtı!

Türkiye'de şehirler hızla güneş enerjisiyle tanışıyor. Son durak Kütahya oldu. 100 milyona mal olacak dev santral aynı zamanda enerji araştırmalarına üs olacak. Detaylar haberimizde..

Kütahya'nın ilk güneş santrali mucit ve çevik KOBİ'lerin girişimiyle hayata geçiyor. Yaklaşık 50 yıldır Kütahya'da ticaret yapan Erden Grup, bölgenin enerji politikasına çok önemli katkı sağlayacak olan güneş enerjisi yatırımı için 100 milyon lira ayırdı.

Şirketin kuracağı santralin 100 MW kapasitesinde olması hedefliyor. Yatırım klasik güneş enerjili santrallerden de Ar-Ge yatırımlarıyla ayrışmayı planlıyor. Termal kaynakları ile tanınan Kütahya'da rüzgar, güneş ve termal enerjini harmanlanacağı entegre yatırımlar planlıyor. Bugüne kadar ağrılıklı olarak otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Erden Grup'un Yönetim Kurulu Başkanlığını Ahmet Yalçın Erden yapıyor. Bir aile şirketi olan Erden Grup'ta yönetim kurulu üyeleri ise Derya Erden Çerkeş ve Necdet Erden bayrağı taşıyan iki isim.

Bakan Hedefi Üç Kat Artırdı

Erden Grup olarak her yıl bir yatırım yapma kararı aldıklarını söyleyen Necdet Erden; "Bu kararın ardından sektör arayışına girdik. Türkiye'nin enerji konusunda yatırıma ihtiyaç duyduğunu analiz ederek güneş enerjisine yöneldik" dedi. Yatırım hedeflerine hükümetten de büyük destek aldıklarını belirten Erden şöyle devam etti: "Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye bu konuda yatırım yapacağımızı söyledi. İlk hedefimiz 30 megawatt enerji üretmekti. Bakan Zeybekci ise bu yetersiz kalacağını söylemesi üzerine yeni hedef 100 megawatt olarak belirlendi." dedi.

Alanında Ar-Ge Üssü Olacak

Kütahya'da yenilenebilir enerji alanında yapılacak en büyük yatırım noktasında çok yönlü bir Ar-Ge çalışması başlattıklarını da anlatan Erden; "Önümüzdeki aylarda fiilen üretime başlayacağız. Yatırımımız Kütahya'da olacak. Uzman bir ekipten oluşan kadro kuruldu. Yenilenebilir enerji konusunda çığır açacak teknolojiler üzerine çalışıyoruz" diye konuştu.

Sabah kaynaklı haberimizi KOBİ’ler ve yenilenebilir enerji sektöründe faal okurlarımız olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor