Yeni IPARD Çağrısıyla Yatırım Projelerine 121 Milyon Avro Destek Verilecek!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı'nda 14. başvuru çağrısına çıktı. Bu çağrı kapsamında yatırım projelerine toplam 121 milyon avro destek verilecek. Detaylar haberimizde..

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı'nda 14. başvuru çağrısına çıktı. Bu çağrı kapsamında yatırım projelerine toplam 121 milyon avro destek verilecek.

TKDK'nın internet sitesinde yer alan ilana göre, Kurum, Türkiye Cumhuriyeti adına Avrupa Birliği'nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA'nın Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin IPARD'ın 14'üncü başvuru çağrısına çıktı.

Başvurular 11 Mayıs'tan itibaren, yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerine yapılabilecek. Başvuruların son teslim tarihi 5 Haziran olarak belirlendi.

TKDK-İl Koordinatörlüklerinde Teklif Alma Kuralları Rehberi kapsamında yapılan ihale ve bu ihale sonucu alınan tekliflerin uygunluğu için ön kontrol 4-15 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri maksimum 9 ay olarak planlanacak.

Tarımsal işletmelerin yeniden yapılandırılması ve topluluk standartlarına ulaştırılmasına yönelik yatırımlarda süt üreten tarımsal işletmelere yatırım yapanlara yüzde 50-65 hibe verilecek. Bu yatırımlara 81 milyon avro destek sağlanacak.

Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasının yeniden yapılandırılması ve topluluk standartlarına ulaştırılmasına yönelik yatırımlarda sadece mevcut işletmelerin yapım işleri haricindeki yatırımları da yüzde 50 hibe sağlanacak. Bu projelere de 40 milyon avro olmak üzere toplamda 121 milyon avro destek verilecek.

Fonların kullanımında, ortak tarım politikası, gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı ile ilgili alanlara ilişkin topluluk standartlarının uygulanması, tarım sektörünün sürdürülebilir adaptasyonuna katkı sağlanması, tarım-çevre tedbirlerinin, yerel kırsal kalkınma stratejilerinin uygulanması için hazırlık niteliğinde faaliyetlere katkı sağlanması ve kırsal ekonominin gelişimini destekleyerek, kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlanması konuları öncelikli olarak değerlendirilecek.

IPARD-I Dönemi Kapanıyor

TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı, bu çağrı ile IPARD-I dönemini bitirmeyi planladıklarını ifade etti. Nazlı, 14'üncü çağrı ile süt üreten tarımsal işletmelere yatırım, kesimhane ve et işleme tesislerine, süt ürünleri ve su ürünleri, meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesine, pazarlanmasına yönelik yatırımların destekleneceğini bildirdi.

Unutmayın, Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı başvuruları yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerine yapılabilecek. Başvuruların son teslim tarihi 5 Haziran.

Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı 14. Başvuru Çağrısı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz ipard.tarim.gov.tr web sayfasını ve burayı ziyaret edebilirsiniz.

AA kaynaklı haberimizi tarım sektöründe yatırım projeleri gerçekleştiren okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor