Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Sanayinin "Yeşil Üretim" Karnesi Açıklandı!

İmalat sanayinde üretilen toplam atığın yüzde 5'i tesis içinde, yüzde 35'i tesis dışında olmak üzere yüzde 40'ı geri kazanıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Verimlilik Genel Müdürlüğü, imalat sanayinde sürdürülebilir üretime yönelik 2012 yılı verilerine ilişkin çalışmayı tamamladı. Böylece Türkiye İstatistik Kurumu İstatistiklerinin mikro verisiyle hazırlanan göstergelerle, imalat sanayine ait 24 alt sektörün sürdürülebilir üretim açısından gelişimi somut olarak izlenebilecek.

Çalışmaya göre, imalat sanayinde üretilen toplam atığın yüzde 5'i tesis içinde, yüzde 35'i tesis dışında olmak üzere yüzde 40'ı geri kazanıldı. Geri kazanım oranı en yüksek sektör, yüzde 80,5 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı oldu.

Tehlikeli Atık Yoğunluğu Azaldı

Söz konusu dönemde imalat sanayi genelinde üretilen 1 lira katma değer başına 232 gram toplam atık ve 13 gram tehlikeli atık oluştu. Aynı yıl, katma değer başına en fazla atık üreten sektör 1,95 kilogram ile ana metal sanayi, en fazla tehlikeli atık üreten sektör ise 165,7 gram ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı oldu. Tehlikeli atık yoğunluğu, 2010'a kıyasla 2012 yılında yüzde 23,53 ve toplam atık yoğunluğu yüzde 1,49 düştü.

Toplam sera gazı yoğunluğu, 2012 yılında 2011 yılına göre yüzde 4,61 azaldı. 2012 yılında imalat sanayi genelinde üretilen 1 lira katma değer başına 1,24 kilogram karbondioksit eşdeğeri cinsinden sera gazı oluştu. Aynı yıl, katma değer başına en fazla sera gazı üreten sektör 5,62 kilogram ile ana metal sanayi olarak tespit edildi.

Su verimliliği Arttı

Su verimliliği, 2012 yılında 2010 yılına göre yüzde 0,06 arttı. 2012 yılında imalat sanayi genelinde üretilen 1 lira katma değer başına kaynaklardan 29 litre su çekildi. Aynı yıl, katma değer başına su kaynaklarında en fazla su çeken sektör 303 litre ile ana metal sanayi oldu.

İmalat sanayi genelinde 2012 yılında üretilen 1 lira katma değer başına toplam 2,6 kuruşluk çevresel harcama yapıldı. Katma değer başına en fazla çevresel harcama yapan sektör 15,49 kuruş ile ana metal sanayi olarak belirlendi. Çevresel harcamaların, imalat sanayi genelinde üretilen katma değere oranı, 2012 yılında 2010'a göre yüzde 127,39 artış gösterdi.

Çevresel istihdamın toplam istihdama oranı, 2012 yılında yüzde 0,5 olarak gerçekleşti. Bu oranın en yüksek olduğu alt sektör yüzde 3,8 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünlerinin imalatı oldu. Çevresel istihdamın toplam istihdama oranı, 2012 yılında 2010'a oranla yüzde 1,74 yükseldi.

Haberimizi imalat sanayinde faaliyet gösteren okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.097 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Reel Sektör
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız