Türk İhracatçılarının Yeni Hedef Pazarı Hindistan!

Türk ihracat sektörü, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, TİM organizasyonu ve EİB işbirliği ile 06 - 09 Nisan 2015 tarihleri arasında dünyanın hızlı gelişen ekonomilerinden Hindistan’nın en büyük kenti olan Mumbai’ye Ticaret Heyeti Organizasyonu düzenlemeye hazırlanıyor. Detaylar haberimizde..

Türk ihracat sektörü, ihracat pazarlarını çeşitlendirme çabalarını aralıksız sürdürüyor. Avrupa ve komşu ülkelerdeki siyasi ve ekonomik krizler nedeniyle alternatif pazar arayışlarına ağırlık veren Türk ihracat sektörü, dünyanın hızlı gelişen ekonomilerinden Hindistan’a gidiyor.

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) işbirliği ile 06 - 09 Nisan 2015 tarihleri arasında Hindistan’ın en büyük kenti olan Mumbai’ye yönelik gerçekleştirilecek olan Ticaret Heyeti Organizasyonu’na Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım başkanlık edecek. Ege İhracatçı Birlikleri heyetine ise Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar başkanlık yapacak.

Ziyaret öncesi yaptığı değerlendirmede düzenlenecek heyetin önemine işaret eden Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, bu gibi faaliyetlere Ekonomi Bakanlığı olarak maddi, manevi destek vererek, ülkemiz ihracatçılarının arkasında devlet desteğini hissetmelerinin öneminin farkında olduklarını ifade etti.

Hindistan’a düzenlenecek ticaret heyetinin sadece iki ülke arasındaki ticarete değil, uzun vadede karşılıklı yatırımlara da katkı yapacağını dile getiren Yıldırım; “Ülkemiz ihracatçılarının böylesi faaliyetler ile iş yapma kültürlerinin yelpazesi genişliyor. Bu da iş dünyamızın yapısını her geçen gün kuvvetlendiriyor” diye konuştu.

“Hedefimiz Hindistan’a İhracatımızı Arttırmak”   

Yüzölçümü bakımından dünyanın yedinci, nüfus bakımından ise ikinci büyük ülkesi konumundaki Hindistan’a Türkiye’nin yaptığı ihracatın 565 milyon dolar seviyesinde olduğuna işaret eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, söz konusu rakamın arttırılması için çaba göstereceklerini kaydetti.

Hindistan’ın 500 milyar doları aşkın ithalatı olduğunu anlatan Ünlütürk; “Hindistan’ın ekonomik büyüklüğü şu anda dünyanın en büyük ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri’nin yüzde 10’u seviyesinde ama mevcut büyüme ve gelişme hızı ile 2050 yılında ABD’yi yakalama potansiyeli var. Hindistan ekonomisi her yıl yüzde 5 seviyesinde büyüme kaydediyor. Böylesine büyük potansiyele sahip Hindistan’ın bu gelişiminden daha fazla pay almak için bu tür ticaret heyeti organizasyonları hayati öneme sahip” diye konuştu.

Türkiye’nin Hindistan’dan yıllık 6 milyar dolar seviyesinde ithalat yaptığına işaret eden EİB Koordinatör Başkanı Ünlütürk şöyle devam etti: “Hindistan dev bir pazar. Hindistan’a nüfus büyüklüğü ve GSMH açısından yoksul ülke gözüyle bakmak yanlış. 250-300 milyon kadar orta-yüksek gelir grubuna dâhil bir kesim var. Pazar her geçen yıl daha da serbestleşiyor. Gıda (konserve gıda ve içecekler, bisküvi, şekerli ve çikolatalı mamuller, makarna, zeytinyağı, kuru ve sert kabuklu meyveler), kimyevi maddeler (tekstil kimyasalları, ilaç sanayisi hammaddeleri), inşaat malzemeleri (seramik, fayans, banyo takımları), demir çelik, otomotiv ve yan sanayi, makine ve aksamları (tekstil ve gıda makineleri, takım tezgahları, pompa ve kompresörler), beyaz eşya, maden ve mineraller, mobilya, tekstil ve hazır giyim, ağaç mamulleri (kağıt peçete, havlu vb.), doğal taş sektörleri başta olmak üzere uluslararası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden firmalarımızın heyete katılmalarında fayda görüyoruz. Heyetin en fazla 25 işadamı ile sınırlı tutulması planlanıyor. Organizasyon kapsamında, iki ülke üst düzey yetkililerin katılımlarıyla bir iş forumu düzenlenecek her iki ülke girişimcileri ile iş görüşmeleri gerçekleştirilecek. Heyetimize, Hindistan pazarına girmek isteyen veya Hint pazarındaki paylarını arttırmak isteyen firmalarımızın katılımlarını bekliyoruz.

Haberimizi imalat ve ihracat sektöründe faal okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor