Hacettepe Hamle İnovasyon Yarışması Başvuruları 25 Şubat'ta Sona Eriyor!

Hacettepe Üniversitesi’nin düzenlediği Türkiye’nin en kapsamlı inovasyon yarışmasında geri sayım başladı. Katılımcıların, “Sıra sende! HAMLE’ni yap, dünyayı değiştir!” çağrısı ile davet edildiği Hamle İnovasyon Yarışması’na proje yağıyor. Detaylar haberimizde..

Hacettepe Üniversitesi’nin düzenlediği Türkiye’nin en kapsamlı inovasyon yarışmasında geri sayım başladı.   Katılımcıların, “Sıra sende! HAMLE’ni yap, dünyayı değiştir!” çağrısı ile davet edildiği Hamle İnovasyon Yarışması’na proje yağıyor.

Hacettepe Üniversitesi ve Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi (HT-TTM) tarafından planlanan Hamle İnovasyon Yarışması’na başvurular 25 Şubat’ta sona erecek. 18 yaşını doldurmuş herkese açık olan yarışmaya başvurular, www.hacettepehamle.com web sitesinden online kabul ediliyor.

Yarışmaya Yoğun İlgi

Türkiye’nin 2023 vizyonu kapsamında sağlık bilimleri ve ileri teknolojiler alanlarında sanayiye uygulanabilir yenilikçi iş fikirleri ve ürünlerinin ortaya çıkarılarak hayata geçirilmesine tam destek verilmesi amacını taşıyan yarışma büyük ilgiyle karşılandı. Yarışmaya, Türkiye’nin dört bir yanından fikir ve proje geliyor.

Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve HT-TTM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cem Saraç, Hamle İnovasyon Yarışması’nın çeşitlilik ve fırsat zenginliği açısından şimdiye kadar düzenlenen en kapsamlı yarışma olduğuna işaret etti. Türkiye’nin 2023 vizyonu kapsamında tasarlanan yarışmaya gösterilen yoğun ilginin memnuniyet verici olduğunun altını çizen Cem Saraç, başvuru süresinin 25 Şubat’ta sona ereceğini anımsatarak “Sağlık bilimleri ve ileri teknolojiler ile ilgili yenilikçi fikriniz ya da projeniz mi var? Destek ve eğitime mi gereksinim duyuyorsunuz? O halde hiç vakit kaybetmeden yarışmaya başvurabilirsiniz.” çağrısı yaptı.

Prof. Saraç, katılım için sayılı günler kaldığına işaretle “Ne arıyoruz?” sorusunun karşılığını da şöyle özetledi:

  • Yeni ürün/sistem geliştirme,
  • Ürün kalitesi veya standart yükseltme (Mevcut teknolojiler),
  • Üretimle ilgili olarak yeni teknoloji geliştirme,
  • Dünyada mevcut yeni teknolojiyi Türkiye koşullarına uyarlama.

Toplam 60 Bin TL Ödül

Sağlık bilimleri ve ileri teknolojiler olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen Hamle İnovasyon Yarışması’nda toplam 60 bin TL ödül dağıtılacak. Yarışmanın sağlık bilimleri ve ileri teknolojiler kategorisi;

  • Birincileri 15 bin TL,
  • İkincileri 10 bin TL,
  • Üçüncüler de 5 bin TL’lik

nakit para ödülü sahibi olacak.

Yarışmada para ödülünün yanında dereceye girecek yenilikçi iş fikirlerinin sanayi üretimine dönüştürülmesi için geçirilecek süreç ve maliyetler, HT-TTM tarafından yürütülüp karşılanacak.

Buna göre, ön değerlendirmeyi geçen katılımcılar eğitim-danışmanlık-mentorluk hizmetlerinden yararlanmayı hak kazanacak. Yarışmada dereceye girenlere, yatırımcı bulma desteğinin yanında Hacettepe Teknokent’te bir yıl ücretsiz ofis alanı tahsis edilerek kuluçka desteği ile ücretsiz patent başvurusu ve ücretsiz TÜBİTAK 1512-KOSGEB başvuru dosyası hazırlanması imkânları sunulacak.

Dünyayı Değiştirecek Fikirler

Sağlık bilimleri ve ileri teknolojiler alanlarında dünyayı değiştirecek fikirlere odaklı Hacettepe Hamle İnovasyon Yarışması’na üniversitelerde öğrenim gören lisans-lisansüstü öğrencileri, akademisyen ve araştırmacılar ile 18 yaşını doldurmuş herkes başvurabilecek. Beş kişiyi aşmamak şartıyla grup başvuruları da kabul edilecek.

Yarışmaya katılabilmek için iş fikri veya ürünün piyasaya sürülmemiş ve herhangi bir lisans anlaşması yapılmamış olması koşulları aranacak. Bilimsel Değerlendirme Kurulu üyelerine ait veya danışmanı olduğu projeler ile başvuru yapılamayacak.

İlginç Fikirler İlk 40 İçin Yarışacak

Yarışma aşamaları, son başvuru tarihi olan 25 Şubat’tan sonra başlayacak. Jüri tarafından “Bilimsel ve teknolojik etki”, “Uygulama yöntemi” ve “Ekonomik etki ve sürdürülebilirlik”  kriterlerine göre yapılacak ön değerlendirme sonunda her kategoriden maksimum 20 olmak üzere toplam 40 iş fikri birinci aşamaya geçecek.

Eğitim ve hazırlık sürecini takiben gerçekleştirilecek jüri sunumunda, ikinci aşamaya geçecek toplam 20 iş fikri belirlenecek. Hacettepe Hamle İnovasyon Yarışması’nın finali, 7 Mayıs’ta düzenlenecek ödül töreniyle yapılacak.

Unutmayın, Hacettepe Hamle İnovasyon Yarışması'na başvurular, 25 Şubat 2015 tarihine kadar online olarak yapılabilecek. Yarışmanın finali ise 7 Mayıs’ta düzenlenecek ödül töreniyle yapılacak.

Hacettepe Hamle İnovasyon Yarışması hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.hacettepehamle.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi sağlık bilimleri ya da ileri teknolojiler alanlarında dünyayı değiştirecek fikirleri olan 18 yaşını doldurmuş okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor