TÜGİAD'dan Gençlere Girişimcilik ve Liderlik Dersi

Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi ile TOBB Üniversitesi arasındaki işbirliği kapsamında, Başkent iş dünyasının tanınmış simaları, mesleki deneyimlerini girişimci adayı gençlerle paylaşıyor. Detaylar haberimizde..

Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi ile TOBB Üniversitesi arasındaki işbirliği kapsamında, Başkent iş dünyasının tanınmış simaları, mesleki deneyimlerini girişimci adayı gençlerle paylaşıyor.

TOBB Üniversitesi’nin Uluslararası Girişimcilik Bölümü tarafından verilen Girişimcilik ve Liderlik dersinin ilk konuğu TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Türker Naslı oldu.

Naslı, mesleki tecrübelerini paylaştığı gençlere, risk alınmadan para kazanmanın mümkün olmadığını söyledi. Yatırım yapılacak konu hakkında her türlü bilgiye sahip olunması, tablonun genelini gördükten sonra girişimci olmak gerektiğinin altını çizen Naslı: “Girişimci olmak için asi olmak lazım. Girişimci korkmadan hareket etmeli. Ben de yanlış girişimler yaptım. Ama denemeye değerdi. Yaptığıma değil yapmadığıma pişman olurdum." dedi.

Para kazanmak için, öncelikle daha önce yapılmamış bir şeylerin denenmesini öneren Naslı: “Son zamanlarda tarım sektörü revaçta. Girişimcilik için açık bir sektör. Proje getirin destekleyelim. E-ticaret, enerji, internette farklı bir proje geliştirebilirseniz size büyük paralar kazandırabilecek sektörler” şeklinde konuştu.

Fikri olan genç yatırımcıların, sermayeye “melek yatırımcılar” aracılığıyla ulaşabileceğine değinen TÜGİAD Ankara Başkanı Naslı, şu bilgileri verdi:

Melek yatırımcı sistemi, yatırımcı ruhu olan genç beyinlere yol göstermek amacıyla kuruldu. Biz de 34 arkadaş birleştik bir şirket kurduk. Şu an melek yatırımcı olarak aç bir şekilde herkesi dinliyoruz. Melek yatırımcılar olarak projede sağlam iş planı, kuvvetli bir girişimci takımı, yaratıcı ürün ve hizmet; girişimcide ise iş bilgisi, deneyimi ve disiplini, projeye inanç, yönetim becerisi, tutku gibi özellikler arıyoruz. Ben de bir arkadaşımın melek yatırımcısı oldum. Kafasında bir ceviz bahçesi fikri vardı. Ama imkanı ve yol göstericisi yoktu. Gerekli sermaye desteğini verdim. Bu yıl içerisinde de para kazanmaya başlayacağız. Eğer sizin de varsa aklınızda bir proje, onları da dinlemek isteriz."

TÜGİAD Ankara ile TOBB Üniversitesi arasındaki işbirliği kapsamında dönem sonuna kadar, Başkent iş dünyasının tanınmış isimleri “Girişimcilik ve Liderlik” dersinin konuk konuşmacısı olacak.

Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.tugiad.org.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi girişimci adayı genç okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor