Bireysel Katılım Yatırımcısı Lisansı Verebilen İlk Banka TEB Oldu!

Hazine Müsteşarlığı, TEB Özel Melek Yatırım Platformu’nu akredite bir Melek Yatırımcı Ağı olarak onayladı. Böylece TEB Özel, Melek Yatırımcı adaylarına Bireysel Katılım Yatırımcısı (BKY) Lisansı verebilecek. Detaylar haberimizde...

Türkiye’de ‘melek yatırım’ konseptini alternatif bir yatırım fırsatı olarak müşterilerine sunan ilk banka TEB Özel tarafından kurulan Melek Yatırım Platformu, Hazine Müsteşarlığı tarafından onaylanarak, Melek Yatırım Ağı olarak yetkilendirildi.

Akreditasyon ile bir bankanın ‘melek yatırım’ konusunda kamu otoritesi tarafından yetkilendirilen ilk platformuna sahip olma ayrıcalığı kazanan TEB Özel Bankacılık, Melek Yatırım Platformu ile Melek Yatırımcı adaylarına Bireysel Katılım Yatırımcısı (BKY) Lisansı verebilecek, ağ kanalıyla yapılan yatırımların belge ve bilgilerini Hazine Müsteşarlığı’na iletip yatırım süreçlerini takip edebilecek.

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi: “Ülkemizde son yıllarda yenilikçi iş fikrine sahip çok sayıda girişimci çeşitli desteklerle projelerini hayata geçirirken, yatırımcılar da dikkatlerini girişimcilere çevirdi. Bu gelişme; teknokentler, üniversiteler, devlet destekleri ve regülasyonlardan oluşan geniş bir ekosistem yarattı. Türk Ekonomi Bankası (TEB) olarak, biz de bu ekosistemin sağlıklı büyümesine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Türkiye'de Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği’nin 2013’te uygulanmaya başlamasıyla 'Melek Yatırımcı' konseptini müşterilerine sunan ilk banka olduk. Kurduğumuz TEB Özel Melek Yatırım Platformu ile varlıklarını geleneksel finansal araçlar dışındaki alanlarda değerlendirmek isteyen müşterilerimize yeni bir yatırım fırsatı sunuyor, gelecek vadeden projelere de sermaye bularak ülkemizdeki girişimcilerin ekonomiye kazandırılmasına katkıda bulunuyoruz. Şimdi, Hazine Müsteşarlığı’nın TEB Özel Melek Yatırım Platformu’nu akredite bir melek yatırımcı ağı olarak onaylamasıyla birlikte yeni bir döneme girdik. Bankamızın girişimcilik ve melek yatırımcılık alanlarında verdiği desteğin de bir karşılığı olan bu gelişmeyle birlikte çalışmalarımızı daha da ileriye taşıyoruz. Melek Yatırımcı olmak isteyen herkesi TEB Özel’e davet ediyoruz.” dedi.

Melek Yatırımcılara Vergi Avantajı

Bireysel Katılım Yatırımcısı (BKY) Lisansı’na sahip melek yatırımcılar, TEB Özel Melek Yatırım Platformu üzerinden yatırım yaparken, çeşitli vergi avantajlarından da yararlanabiliyor. Bu kapsamda, girişim şirketinde sahip oldukları hisse bedelinin yüzde 75’ini yıllık beyannamelerinde vergi matrahından düşebiliyorlar. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen araştırma, geliştirme ve yenilikçilik projeleri kapsamında projesi son beş yıl içinde desteklenmiş kurumlara iştirak sağlayan yatırımcılar içinse bu oran yüzde 100 olarak uygulanıyor.

TEB Özel Melek Yatırım Platformu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.melekyatirimplatformu.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi melek yatırımcılar başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor