Mevcut Bankacılık Sistemi KOBİ’lere Cömert Davranmıyor!

TÜRKONFED yönetimiyle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, mevcut bankacılık sisteminin KOBİ’lere cömert davranmadığını, yeni enstrümanlar gerektiğini söyledi. Detaylar haberimizde..

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça ve Yönetim Kurulu üyelerini makamında kabul etti.

TÜRKONFED’in bölgesel eşitsizlik, yerel kalkınma ve orta gelir tuzağı konularındaki faaliyet ve önerilerini takdirle karşıladıklarını söyleyen Kurtulmuş, istihdamın yüzde 80’ini sağlayan KOBİ’lerin şevkinin kırılmaması gerektiğini belirtti. Kurtulmuş: “Mevcut bankacılık sistemi KOBİ’lere cömert davranmıyor. Yeni enstrümanlar gerekli. Türkiye’nin her yıl yüzde 6 büyüme hedefinin yakalanabilmesi için ekonominin gerçek aktörleri olan reel sektör temsilcilerinin desteğine ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki gelir dağılımını düzeltme yolunda atılan adımları sıklaştırdıklarını belirten Numan Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Ekonomik anlamda yapılabilecek hemen her türlü teknik çalışmayı, yatırım teşviklerinden kırsal altyapıyı güçlendirecek devasa projelere kadar çok sayıda yatırım yaptık, yapmaya devam ediyoruz. 50’yi aşkın havaalanı, karayolu ulaşım ağları, demiryolları, limanlar, enerji santralleri ve sulama tesisleri, OSB’ler, lojistik merkezleri, şehir hastaneleri, yeni üniversiteler ve iletişim altyapıları çok kısa zaman dilimleri içerisinde gerçekleşiyor.

Finans Piyasaları Güçlenmeli

Sorunun rekabetin eksik olduğu bir durumdan kaynaklandığını söyleyen Kurtulmuş, şöyle devam etti: “Gelişmiş ülkelerde finans, sadece bankacılık sisteminin tekelinde değil. Çok çeşitli sermaye piyasaları söz konusu. Hatta çok daha çağcıl, zamanın ruhuna uygun, direkt ve geniş tabanlı finans modelleri ortaya çıkıyor. Son yıllarda ortaya çıkan “peer-to-peer financing” (P-to-P) ve “crowd financing” yöntemlerinin desteklenmesi ve behemehal uygulamaya geçmesi gerektiği görülüyor. Bu gelişmelerden esinlenerek bizlerin, kamu olarak, bankacılık sistemi dışında da finans piyasalarının geliştirilmesinde öncülük yapabileceğimizi düşünüyorum.

Onatça Raporu Paylaştı

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça da hazırladıkları ‘Orta Gelir Tuzağından Çıkış Stratejileri’ raporuyla ilgili bilgi verdi. Türkiye’nin 3 yeni İstanbul’a, altyapısı güçlü üniversitelere, bölgesel kalkınma bankalarına, kadının iş gücüne daha etkin katılımına, etkin teşvik modeli ve güçlü demokrasiye ihtiyaç duyduğunu hatırlatan Onatça, TÜRKONFED’in Anadolu yapılanmasıyla ilgili de bilgi aktardı.

Haberimizi KOBİ'ler başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor