Horizon 2020 Türkiye Araştırma Camiasının Tam Erişimine Açıldı!

2014 yılında imzalanan bir anlaşma ile Ülkemiz, Avrupa Birliği’nin yedi yıllık yeni araştırma ve yenilik çerçeve programı "Horizon 2020 (H2020)"ye tam erişim hakkına sahip oldu. Peki bu tarihten sonra neler değişecek? Detaylar haberimizde..

2014 yılında imzalanan bir anlaşma ile Ülkemiz, Avrupa Birliği’nin yedi yıllık yeni araştırma ve yenilik çerçeve programı "Horizon 2020 (H2020)"ye tam erişim hakkına sahip oldu. Peki bu tarihten sonra neler değişecek? Türkiye, daha yüksek ve iddialı hedeflerle ve daha emin adımlarla bu programdan en yüksek faydayı sağlamayı nasıl başaracak.

İşte Horizon 2020’nin yeni çağrıları, destek ve ödül programları ile ilgili bilmek isteyeceğiniz herşey.

2014-2020 Yılları Arasında Ne kadarlık Bir Bütçeden Yararlanılabilir?

2020 yılına kadar yaklaşık 80 milyar Avro’luk bir bütçenin tüm Avrupa’dan gelecek gerek konsorsiyumlu (çok ortaklı) gerekse bireysel (tek araştırmacı/kurum odaklı) projelere dağıtılması öngörülüyor. Projeler bilimsel mükemmeliyet, etki ve uygulama kriterleri açısından değerlerlendirilikten sonra finansal olarak desteklenecek. Tabi ki tüm bu destegin karşılıksız hibe şeklinde oldugunu hatırlatmamızda fayda var.

Kimler Yararlanabilir?

 • Sanayi Kuruluşları, KOBİ’ler, KOBİ Birlikleri
 • Bireysel Araştırmacılar, Üniversiteler, Araştırma Merkezleri, Kamu Kurumları
 • Sivil Toplum Kuruluşları, Uluslararası Organizasyonlar

H2020 Hangi Tür Projelere Finansal Destek Verir?

Toplumsal Sorunlara Çözümler: Toplumu ve vatandaşları etkileyen genellikle çok disiplinli ve çok ortaklı araştırmalar (çevre, enerji, gıda, sağlık, güvenlik, sosyal bilimler ve ulaşım)

Endüstriyel Liderlik/Ortaklık:  Avrupa endüstrisinin teknolojik gelişim seviyesini bir adım daha ileriye götürecek konularda çok disiplinli ve çok ortaklı araştırmalar (nanoteknoloji, ileri malzemeler, ileri imalat, üretim teknolojileri, bilgi ve iletişim teknolojileri, biyoteknoloji, uzay, KOBİ’lerde yenilik ve risk finansmanına erişim)

Bilimsel Mükemmeliyet: Dünya standartlarında bilim yapılmasına olanak sağlayacak, yetenekli araştırmacıların kariyerlerini geliştirecek, onları Avrupa’da kalmaya cezbedecek, bunun için uygun koşulları sağlayacak ve ayrıca en iyi araştırma altyapılarının geliştirilmesine destek verecek olan programlar (Avrupa Araştırma Konseyi, Marie Skladowska Curie, Araştırma Altyapıları, Yeni ve Gelişen Teknolojiler)

Tabi ki bu kadar değil. Sadece Türkiye gibi AB Çerçeve Programları’ndaki performansını yükseltmek isteyen ülkelere özel olarak yayınlanan çağrılar yoluyla eşleştirme, mükemmeliyet merkezleri oluşturma gibi projelere de destek verir.

TÜBİTAK Uluslararası İşbirliklerine Katılımı Özendirmeye Yönelik Destek ve Ödül Programları Kapsamında Hangi Destek ve Ödüllerden Faydalanılır?

TÜBİTAK Uluslararası İşbirliklerine Katılımı Özendirmeye Yönelik Destek ve Ödül Programları kapsamında H2020 programına katılımı ve projelerin kabul oranını artırmak amacıyla;

 • H2020 Kapsamında düzenlenen proje pazarları, bilgi günleri, konsorsiyum toplantılarına katılmak için seyahat desteği,
 • ERC Projeleri, Marie Skladowska-Curie Programları proje önerilerinizin başarı şansını yükseltmek için uzman kişi ve kuruluşlardan ön değerlendirme hizmeti alma desteği,
 • Ortaklı projelere koordinatör olmanız için seyahat desteği, organizasyon desteği, proje yazma-sunma eğitimi, proje yazdırma ve proje ön değerlendirme hizmeti alımı gibi destekleri içeren koordinatör olma destek paketi,
 • H2020 kapsamında sunduğunuz, eşik üstü puan alan ancak desteklenmeyen projeleriniz için eşik üstü ödülü,
 • H2020 kapsamında ortak, koordinatör veya baş araştırmacı olarak sunduğunuz ve desteklenen projeleriniz için proje tipine ve bütçesine bağlı olarak hesaplanan başarı ödülü

Kimler ile İrtibat Kurulabilir?

 • İlgilenilen alt programdan sorumlu Ulusal İrtibat Noktası ile irtibata geçebilir,
 • Ünivesitedeyseniz AB/Proje/Teknoloji Transferi Ofisiniz ile irtibata geçebilir
 • Daha önce desteklenen projelerin sahipleriyle irtibata geçebilirsiniz.

"Horizon 2020 (H2020)" hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.h2020.org.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi Horizon 2020 programından yararlanmak isteyen okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor