Türkiye ve Azerbaycan'dan Global Enerjide "Avrasya Birliği" Girişimi!

Türkiye ve Azerbaycan, "Avrasya Birliği" adı altında enerjide oyun kurucu aktör oluyor. Detaylar haberimizde..

Türkiye ve Azerbaycan, "Avrasya Birliği" adı altında enerjide oyun kurucu aktör oluyor. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye ve Azerbaycan’ın başını çektiği enerji projelerinin bölge ülkelerini de içine alarak dev bir işbirliği çatısına dönüştüğünü söyledi.

IAEE Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, IAEE Genel Sekreteri David Williams, Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol ve Doğalgaz Şirketi (SOCAR) Gaz Ticareti AŞ Genel Müdürü Abdullah Nezihi Erdem, İş Geliştirme Müdürü Ahmet Polatkan ve Tedarik Mühendisi Tolga Toprak ile İstanbul’da bir araya gelerek, bölgesel enerji yapılanmasına ilişkin prensip mutabakatına vardıklarını kaydetti.

Avrupa’nın ve Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşılamayı hedefleyen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ile tarihten gelen kardeşlik bağlarının güçlü işbirliğine dönüştüğünü hatırlatan Prof. Dr. Kumbaroğlu:

SOCAR Gaz Genel Müdürü Erdem ile İstanbul’daki toplantımızda ‘IAEE Avrasya Birliği’ adıyla yeni ve kalıcı bir yapılanmaya gitmeye karar verdik. Merkezi Türkiye'de olacak bu birliğin ilk adımını bugünkü toplantıda attık. Yeni bölgesel oluşumu Azerbaycan'da başlatmaya yönelik işbirliği üzerine prensip mutabakatına vardık. Avrasya Birliği altında Rusya ile Ukrayna, Kosova ile Sırbistan’ı bir araya getirmek ve hep savaşlara neden olan enerjinin bu sefer barış ortamının gelişimine katkı sağlamasını istiyoruz.” dedi.

IAEE Avrasya Birliği'nde soydaş Türk ülkelerini Avrasya çatısı altında toplayarak, aynı çatı altında Ukrayna ve Rusya gibi aralarında sorun bulunan ülkeleri de bir araya getirmeyi hedeflediklerini aktaran Kumbaroğlu, şunları söyledi:

Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Gürcistan, Rusya, Ukrayna, Romanya, Kazakistan, Yunanistan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Slovenya’yı aynı proje etrafında bir araya getirmeyi hedefliyoruz. IAEE olarak bu ülkelere yatırım yapacağız, buralarda çalıştaylar düzenleyerek, işbirliği ortamları oluşturacağız. Ben şahsen Balkanlar’da boru hattının Makedonya'dan sonra Kosova'dan geçmesi ve soydaşlarımızın yaşadığı kardeş ülkelerin de bu nimetlerden faydalanması için ülke olarak destek vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu kapsamda IAEE Avrasya Birliği de özel bir anlam ve önem taşıyor olacak.

IAEE Avrasya Birliği haberimiz hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.iaee.org web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi enerji sektöründe faal okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor