Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Ar-Ge Yapan Akademisyenlere Ürettiği Değerin %85'i Kadar Destek Geliyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ar-Ge yapan öğretim üyelerinin, ürettiği değerin yüzde 85'ine kadarlık kısmını döner sermayeden kendisine alabileceğini bildirdi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ı makamında kabul eden Işık, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) kapsamında yapılan çalışmaların sorulması üzerine Işık, şu anda yüksek teknoloji üreten tüm ülkelerde bu işbirliğinin çok güçlü olduğunu söyledi.

Üniversitelerde üretilen bilgilerin teknolojiye transferinin, ülkelerin kalkınmasında çok önemli bir etken olduğunu ifade eden Işık, şunları kaydetti:

"Bakanlık olarak Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı hazırladık, Yüksek Planlama Kurulu gündemine girdi. İnşallah yakında oradan da onaylanır ve resmen yürürlüğe girer. Üniversite olmadan, teknoloji üretmemiz mümkün değil. Üniversitelerle de sanayinin işbirliği olmadan bunu kalıcı hale getirmemiz mümkün değil. Sağolsun YÖK Başkanımız bugün ziyaret etti. Hem genel bir değerlendirme yaptık hem de özellikle kamu-üniversite-sanayi işbirliğinin kalıcı olması için YÖK ile Bakanlığımız arasında bir daimi komite kurulmasına karar verdik."

Önümüzdeki günlerde bu komitenin kurulacağını açıklayan Işık, Ar-Ge yapan üniversite öğretim üyelerine de müjde verdi.

Türkiye'nin Ar-Ge açığının kapanmasına yönelik bir adım daha atılacağını kaydeden Işık: "Bunun için kanun değişikliği gerekiyor. Bakanlık olarak hazırlığımızı yaptık, önereceğiz şimdi. Ar-Ge yapan üniversite öğretim üyeleri, ürettiği değerin yüzde 85'ini döner sermayeden kendisine alabilecek. Bu, Türkiye açısından önemli bir düzenleme olacak. İnşallah bunu hayata geçirdiğimizde Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyon ekosistemine ciddi bir katkı sağlamış olacağız." şeklinde konuştu.

Söz konusu oranın şu anda yüzde 54 olduğunu belirten Işık, Türkiye'nin teknolojik dönüşümü açısından üniversitelerle Bakanlık arasındaki işbirliğini çok daha güçlü bir şekilde gerçekleştireceklerini ifade etti. Bakan Işık, bu destekten üniversite bünyelerinde Ar-Ge yapan tüm öğretim üyelerinin yararlanacağını sözlerine ekledi.

www.sanayi.gov.tr kaynaklı haberimizi üniversite bünyesinde Ar-Ge yapan öğretim üyesi okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 6.190 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Destek / Kredi / Hibe
Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız