GAP'ın Ülkemiz İhracatındaki Payı Yüzde 5.8’e Yükseldi!

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) son dönem eylem planı çerçevesinde, üretime yönelik eylemlerle birlikte bölgeden yapılan ihracatta büyük artış meydana geldi. Detaylar haberimizde...

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) son dönem eylem planı çerçevesinde, üretime yönelik eylemlerle birlikte bölgeden yapılan ihracatta büyük artış meydana geldi. 

2000 yılında Türkiye ihracatının yüzde 1.81’i bölgeden yapılırken, bu oran 2010’da eylem planının başladığı dönemde yüzde 4.55’e yükseldi. 2013 sonunda ise yüzde 5.85 olarak ölçüldü. Ancak bölgedeki ihracatın büyük kısmının, son 20 yılda çok hızlı bir büyüme gerçekleştiren Gaziantep’ten yapılması dikkat çekti. Gaziantep dışarıda bırakıldığında, diğer illerin Türkiye ihracatından aldığı pay 2013 sonu itibariyle yüzde 1.8’e geriliyor. Aynı oran 2010’da 1.5 seviyesindeydi.

GAP İdaresi’nin verilerine göre, bölgeden yapılan toplam ihracat, 2000 yılındaki 503 milyon dolarlık seviyesinden 8.8 milyar dolara çıktı. Buna karşılık, bölgedeki ihracattaki payın büyük kısmı, son 20 yıldır hızlı bir sanayileşme yaşayan Gaziantep kaynaklı olması dikkat çekti. Diğer illerin payı ve miktarı da olağanüstü artsa da Gaziantep’in bölge ihracatı içindeki ağırlığı sürekli olarak yüksek seyretti. Ancak, genel olarak, Gaziantep dışındaki illerden yapılan ihracatın hızlı bir artış gösterdiği ve genel ağırlık içinde 2005’ten bu yana yavaşlasa da ağırlığının 2000 sonrasında büyük oranda arttığı dikkat çekti.

Gaziantep dışarıda bırakıldığında, diğer illerin Türkiye ihracatından aldığı pay, 2013 sonunda yüzde 1.8 olarak gerçekleşti. Yine Gaziantep hariç GAP illerinin payı 2010’da yüzde 1.5 olarak ortaya çıktı. Bu oran 2005 yılında yüzde 0.8 olarak belirlenirken, 2000 yılı itibariyle Gaziantep hariç GAP illerinden yapılan ihracatın Türkiye ihracatına oranı yüzde 0.3 olarak gerçekleşmişti.

Adıyaman’dan Olağanüstü Sıçrama   

Öte yandan, GAP illeri içinde Adıyaman’ın son dönemde ihracatta olağanüstü bir sıçrama yapması dikkat çekti. GAP İdaresi raporunda, 2013 yılı sonu itibariyle 86.2 milyon dolar düzeyinde ihracat yaptığı gözlenen Adıyaman’ın, TÜİK revize verilerine göre 2013 ihracatı, 97 milyon 589 bin dolar düzeyinde ölçüldü. Buna karşılık, yine TÜİK geçici verilerine göre 2014’ün Ocak-Ekim aylarını kapsayan 10 aylık dönemdeki ihracatı 264 milyon dolara yükseldi. Yılın ilk 10 ayında, geçtiğimiz yılın 12 aylık ihracatına göre dahi, Adıyaman’dan yapılan ihracat yüzde 170 artmış oldu. Yılın son 2 ayında yapılan ihracatla bu oran çok daha yükseğe ulaşacak.

GAP hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.gap.gov.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dünya kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 5.378 kişi okudu.
Kategori: Ulusal
Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor