Türkiye İnovasyon Haftası 2014 İstanbul Başarıyla Sona Erdi!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ekonomi Bakanlığı desteğinde, Arçelik AŞ, Sabancı Holding, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türk Hava Yolları (THY) stratejik ortaklığında bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Türkiye İnovasyon Haftası" sona erdi. Detaylar haberimizde..

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ekonomi Bakanlığı desteğinde, Arçelik AŞ, Sabancı Holding, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türk Hava Yolları (THY) stratejik ortaklığında bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Türkiye İnovasyon Haftası" sona erdi.

İstanbul'da üç gün boyunca yaklaşık 40 bin kişinin katıldığı inovasyon haftasında, Hollanda kendi talebiyle partner ülke olarak yer alırken, alanında uzman birçok yerli ve yabancı konuk katılımcılarla deneyimlerini paylaştı. Astrofizikçiler, robotik uzmanları, dijital eğlence ve medya içerik üreticileri, yazarlar, tasarımcılar, yurtdışında üst düzey görevlere gelmiş Türk vatandaşları, pazarlama uzmanları ve akademisyenlerin katıldığı etkinlikte, yerli ve yabancı mucitler projelerinin
yanı sıra inovasyon süreçlerini anlattı.

Ayrıca, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin iştirak ettiği etkinliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da son gününde ziyaret etti.

İzmir, Ankara ve Gaziantep etkinlikleri sonrası, "2014'ün finali" şeklinde nitelendirilen Türkiye İnovasyon Haftası'nın İstanbul etkinliğinde teknoloji, iş dünyası, eğitim, dünyayı yöneten Türkler, dijital medya, pazarlama, bilim ve enerji gibi konu başlıklarında sunumlar yapıldı.

Türkiye'nin en inovatif firmalarının ödüllendirildiği İnovaLig İnovasyon Şampiyonları ve 10 bin başvuru arasından 500 başarılı öğrencinin seçileceği İnovaLig Finalleri de etkinlik kapsamında gerçekleştirildi. Ar-Ge, tasarım, marka ve girişim liderleri ödüllerini Başbakan Davutoğlu'nun elinden alırken, İnovaLig İnovasyon Şampiyonları'na ödülleri Erdoğan tarafından takdim edildi.

Toplamda 35 Ar-Ge merkezi, 21 teknopark, 39 üniversite, 9 bilim ve teknoloji merkezi İstanbul'da 3 gün boyunca süren etkinliklere katıldı. Ayrıca, 7 Ar-Ge proje pazarı, 21 tasarım yarışmasında toplam 502 proje sergilendi. Bunların yanında, Türk iş dünyasından üst düzey yöneticiler öğrencilerle kariyer etkinlikleri gerçekleştirirken, öğrenciler de iş adamlarıyla birebir görüşme fırsatı buldu.

21 Ayrı Tasarım Yarışması

İnovasyon Haftası kapsamında 21 ayrı tasarım yarışması düzenlenirken, mobilyadan kumaşa, mücevherden endüstriyel gıdaya, halıdan deriye, ev tekstilinden otomotive, gemi ve yattan plastikle metal ambalaja kadar birçok alanda tasarımlar sergilendi.

Tüm Türkiye'de gerçekleştirilen 17 tasarım yarışmasından seçilen ödüllü tasarımlar da etkinlik alanında ziyaretçilerle buluştu. Ayrıca, ihracatta katma değerin arttırılması, yeni teknoloji ve üretim metotlarının üretim süreçlerine kazandırılması, üniversite sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen Ar-Ge Proje pazarı yarışmalarında yer alan ödüllü projeler de Türkiye İnovasyon Haftası boyunca katılımcıların beğenisine sunuldu.

Türkiye İnovasyon Haftası hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.turkiyeinovasyonhaftasi.com web adresini ziyaret edebilirsiniz. Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor