Türkiye'nin Temiz Teknoloji Geliştiren Girişimcileri Ödüllendirildi!

24 Ekim 2014, Cuma günü Ankara HILTON’da düzenlenen Temiz Teknoloji Girişimcilik Hızlandırma Programı, orijinal adı ile Global Cleantech Innovation Programme’ın (GCIP) Ödül Töreninde 2014 yılı Programının Kategori Birinciliği ve Ulusal Birincilik ödülleri sahiplerini buldu Detaylar haberimizde..

24 Ekim 2014, Cuma günü Ankara HILTON’da düzenlenen Temiz Teknoloji Girişimcilik Hızlandırma Programı, orijinal adı ile Global Cleantech Innovation Programme’ın (GCIP) Ödül Töreninde 2014 yılı Programının Kategori Birinciliği ve Ulusal Birincilik ödülleri sahiplerini buldu.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Birleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ve Küresel Çevre Fonu (GEF) işbirliğiyle düzenlenen "Enerji ve Çevre" konulu uluslararası proje yarışmasında dereceye girenlere ödülleri törenle verildi. Temiz Teknoloji İş Fikirleri Ödül Töreni'ne, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ve çok sayıda davetli katıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, törende yaptığı konuşmada, programın düzenlenmesinde emeği geçen Birleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) Bölgesel İşbirliği Merkezi Direktörü Süleyman Yılmaz ve Küresel Çevre Fonu (GEF) Direktörü Sayın Kevin Braithwaite ile programı koordine eden TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak'ı tebrik etti.

Yarışmaya katılan 217 girişimci fikir arasından yarı finalist olan 27 takımın, eğitim ve mentorluk desteği ile kendilerini geliştirme imkânı da bulduğunu dile getiren Işık, birinci seçilen projenin 8 ülkenin birincilerinin katılacağı, Kaliforniya Silikon Vadisi'nde yapılacak Global Forum'da Türkiye'yi temsil edeceğini söyledi.

Işık, Bakanlık olarak böylesi projeleri önemsediklerini ve desteklediklerini belirterek, bu fikirlerin Bakanlığın hedefi olan "yeşil üretim" konusunda da kendilerine güç katacağını ifade etti. Doğal kaynakların sınırsız bir şekilde tüketilemeyeceğini anlatan Işık, şunları kaydetti:

"Her şeye, kendimize, tüm canlılara ve doğaya karşı sorumluluğumuz olduğunu unutmamamız gerekiyor. Sorumsuz bir üretimin ve tüketimin faturası yine bize çıkıyor. O halde doğaya dost, uyumlu bir üretim sürecini geliştirmek zorundayız. Gerek üretim gerekse de tüketim sürecinde teknolojinin çevreye etkilerini en aza indirmek ve temiz teknolojik üretimi gerçekleştirmek zorundayız. O yüzden biz Bakanlık olarak 'Üç Y' diye formüle ettiğimiz yeşil, yenilikçi ve yerli üretimden yanayız. Çevre ve kalkınma ilişkisini sağlıklı bir şekilde kurabilmek için de buna ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Çevreyi korumadan, enerjinin devamlılığını hesaba katmadan kalkınmada sürdürebilirliği yakalayamayız."

"Enerji Konusunda Yerli Üretime İhtiyacımız Olduğu Açıktır"

Türkiye'nin şu anda enerjide dışa bağımlı olduğuna işaret eden Işık, "Enerji konusunda yerli üretime ihtiyacımız olduğu açıktır. Fosil yakıtlara dayalı enerji azlığından dolayı alternatif enerjiler bizim sorunumuza çare olabilir. Bu konuda 2023 vizyonunda da vurgulandığı gibi hidroelektrik enerjisi hariç halen yüzde 5'lerde olan yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam enerji üretimi içerisindeki payını yüzde 30'lara çıkarmak istiyoruz. Bu alanda yerli üretimin geliştirilebilmesi için de endüstrimizi geliştirmek istiyor, Ar-Ge ve yenilik politikalarına büyük önem veriyoruz” dedi.

"Mevcut OSB'ler 'Yeşil OSB'ye Dönüşecek"

Organize Sanayi Bölgelerinde mutlaka arıtma tesislerinin olmasını ve buradaki firmaların çevreye zarar vermeden, temiz üretim yapmalarını istediklerini anlatan Işık, bu konuda örnek çalışmalarından birini Ergene Havzasında yaptıklarını bildirdi. Bakan Fikri Işık, mevcut OSB'lerin "yeşil OSB"ye dönüştürülmesine yönelik destekler sağlamanın da gündemlerinin en üst sıralarında yer aldığını kaydetti.

Öte yandan, enerji verimliliği kapsamında sanayide dönüşümün ilk adımını elektrik motorlarında attıklarını anlatan Işık, Türkiye'deki tüm elektriğin yüzde 35'ini tüketen ve yüzde 80'i düşük verimli elektrik motorlarını yüksek verimlileriyle değiştirmeyle ilgili çalışmayı başlattıklarını söyledi.

"Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinin Zemin Etüt Çalışmaları Bitmek Üzere"

Temiz üretim ve yenilenebilir enerji kapsamında başka da önemli projeleri olduğunu belirten Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bunlardan biri, 27 bin 200 dönüm büyüklüğündeki Konya/Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’dir. Bölgenin zemin etüt çalışmalarını bitirmek üzereyiz. Önümüzdeki günlerde ön yer tahsisine başlayacağız. Enerji Bakanlığı ile tahsis edeceğimiz bu alanlara kurulacak güneş santralleriyle toplamda bin 300 megavatlık yenilenebilir enerji üretilmesini hedefliyoruz.

Ayrıca güneş enerjisi teknolojisinin ülkemize kazandırılması amacıyla yürüttüğümüz çalışmalarda son aşamaya geldik. Önümüzdeki günlerde TÜBİTAK Enerji Enstitümüz ve özel sektör işbirliğiyle Milli Güneş Santrali (MİLGES) Projesinin sözleşmesi imzalanarak çalışmalara başlanacak. Diğer önemsediğimiz projemiz ise Milli Rüzgar Enerjisi Santrali (MİLRES) Projesi. MİLRES Projesi kapsamında, ilk milli rüzgâr enerjisi santralini TÜBİTAK, Enerji Bakanlığı, üniversite ve özel sektör işbirliğiyle tamamladık. 500 kilovatlık kapasiteye sahip bu ilk milli rüzgâr santralimizin kurulumunu önümüzdeki aylarda yapacağız. Şimdiki hedefimiz ise 2,5 megavatlık milli rüzgâr santralinin yapımını gerçekleştirmek ve bu projelerin özel sektör eliyle seri üretimini sağlamak."

TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, enerji ihtiyacı en hızlı artan ülkelerden biri olduğunu belirterek, özellikle alternatif enerji kaynaklarının önemini anlattı.

Gelecek 10 yılda alternatif ve temiz enerji teknolojilerinin önem kazanacağına işaret eden Altunbaşak, bu konuda farkındalık oluşturmak istediklerini dile getirdi. Konuşmaların ardından dereceye girenlere ödülleri verildi.

4 Takım Kazandı

Programa "Yenilenebilir Enerji", "Enerji Verimliliği", "Atıktan Enerji Üretimi", ve "Su Verimliliği" alanlarında 214 girişim başvurdu.
Bunlardan 26'sı yarı-finalist olarak belirlendi. Yarı-finalist takımlara 2,5 ay boyunca The Cleantech Open-ABD tarafından seminerler, TÜBİTAK, TTGV ve KOSGEB tarafındansa girişimcilik eğitimleri sağlandı.

Ayrıca her yarı finalist takıma markalaşma, satış ve pazarlama, iş modelleri, iş hukuku ve sürdürülebilirlik alanlarında uzmanlar tarafından İş Mentorlük eğitimleri de verildi. 14 Ekim'de açıklanan 8  finalist takım arasından kazanan ekipler, 24 Ekim tarihinde
ödüllerini aldı.

  • Ulusal Birinci: Cleanwave (50.000 TL Ödül)
  • Yenilenebilir Enerji Kategori Birincisi: Lodos (20.000 TL Ödül)
  •  Atıktan Enerji Üretimi Kategori Birincisi: greENG (20.000 TL Ödül)
  • Su Verimliliği Kategori Birincisi: Growity (20.000 TL Ödül)

Yarışmada Ulusal Birinci olan Cleanwave takımı Kasım ayında, Silikon Vadisinde düzenlenecek Global Forum'da iş fikirlerini sunma, diğer ülke birincileri ile yarışma ve uluslararası yatırımcılar ve özel sektör temsilcileri ile tanışarak küresel platformda kendilerini tanıtma imkanı bulacak.

Kirliliğe Neden Olmadan, Deniz Kıyısından Elektirik Üretebilecek

Programın ulusal birincisi seçilen Cleanwave ekibinin projesinde geliştirdiği cihaz dünyamızın dörtte üçünü oluşturan deniz ve okyanus kıyılarından herhangi bir çevre kirliliğine neden olmadan elektrik enerjisi elde etmeyi sağlıyor. Deniz dalgalarından yakın kıyıda elektrik üreten cihazın ses dahil çevreye bir zararı yok.

"Temiz Teknoloji Girişimcilik Hızlandırma Programı" (Global Cleantech Innovation Programme) hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz turkey.cleantechopen.org web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor