Az Sermaye İle Yapabileceğiniz Güncel (2014) İş Fikirleri!

Türkiye'de küçük de olsa bir sermayesi olan ancak hangi alana yatırım yapacağına karar veremeyen binlerce girişimci adayı var. Uzun aradan sonra bu haberimizde sizlerle 100 Bin TL altında sermayle girişebileceğiniz iş fikirlerini paylaşıyoruz. Detaylar haberimizde..

Türkiye'de küçük de olsa bir sermayesi olan ancak hangi alana yatırım yapacağına karar veremeyen binlerce girişimci adayı var. Uzun aradan sonra bu haberimizde sizlerle 100 Bin TL altında sermayle girişebileceğiniz iş fikirlerini paylaşıyoruz.

İşte Ekonomist Dergisi'nin haberine göre 100 bin lira ve altında sermayeyle yapılabilecek işler / iş fikirleri;

1. Emlak / Gayrimenkul danışmanlığı

Son yıllarda emlak sektöründe yaşanan yükseliş bu sahayı oldukça hareketlendirmiş durumda. Özellikle kurumsal bir şirketin çatısı altında franchise şube açarak düşük maliyet ve yüksek kâr marjı ile çalışılabilmesi, gayrimenkul danışmanlığını en çok cazip kılan nokta olarak dikkat çekiyor.

10 bin ile 25 bin TL arasında sermayeyle kurulabilecek gayrimenkul danışmanlığı ofisi için franchise veren şirketler de var.

2. Kinoa yetiştiriciliği

Son dönemde sağlıklı beslenme reçetelerinin ve yemek tariflerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan kinoa, tarıma yönelik girişim fırsatlarını kovalayanlar için ideal bir ürün. Kinoanın en önemli özelliği çok güçlü bir protein içeriğine sahip olması. Bunun dışında pek çok aminoasiti içinde barındıran kinoa, kuraklık ve soğuk gibi zor çevre koşullarına uyum sağlamasıyla biliniyor.

Bu nedenle Türkiye’nin pek çok noktasında yetiştirilmesi mümkün. İlk denemeyi Adana’da Hüseyin Ateşok yaptı. Kinoa'dan hektar başına 3-4 ton ürün elde edildiğini söyleyen Ateşok, bu sene 75 tona yakın kinoa üretimi yapmayı hedefliyor.

Kinoa'yı tarlada 10 TL’den satmak mümkün. Perakende satış rakamı ise 46 TL’ye kadar çıkabiliyor. Ürünün tohumunun kilosu 500 TL’ye satılıyor. Ateşok, bir dekarın ekim maliyetinin 500 TL civarında olduğunu söylüyor. Verim ise sulu yerlerde dekar başına 700 kiloya kadar çıkıyor. Ateşok, ortalama bir hesapla dekar başına 5 bin TL gelir elde etmenin mümkün olduğunu ifade ediyor. Sağlıklı yaşam trendinin artmasıyla birlikte, yaşlanmayı geciktirdiği ve kanseri önlediği düşünülen kinoanın adını daha sık duyacağız gibi görünüyor.

3. Döner

Son yılların en popüler girişimcilik alanlarından biri. Bir zamanlar her köşe başında gördüğümüz markasız döner büfeleri artık hızla kurumsallaşarak büyük restoranlara ve birer markaya dönüşmeye başladı.

Bu da fast food alanında yerli lezzet markaları yarattı. Bu fırsatı görenler döner sektörüne yatırım yapıyor. Fast food sektörünün genellikle franchising vererek büyüdüğü düşünülünce, bir marka kendi ekosisteminde onlarca yeni girişimci çıkarıyor.

Yaklaşık 100 bin TL’lik yatırımla kurulabilecek döner büfeleri ya da restoranlar için hedeflenen ciro ise 100 ile 150 bin TL arasında değişiyor.

4. Balık Büfeleri

Türkiye, balık restoranı açısından özellikle büyük şehirlerde oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip. Ancak balık ekmek konsepti açısından büyük bir boşluk söz konusu.

Daha çok sahil kesiminde görülebilen balık ekmek konsepti, artık AVM’lere, caddelere de taşınıyor. Hatta son olarak Dardanel, Dardenia Fish+Bread markasıyla fast food restoranlar açmaya başladı. Bunun için küçük bir dükkan ya da mobil stand konseptinde bir yer kiralamanız yeterli. Yatırım maliyeti 50 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Kâr marjının oldukça yüksek olduğu bu iş modelinde aylık 25 bin ile 30 bin TL arasında ciro elde etmek mümkün.

5. Kadınlara özel spor merkezleri

Son dönemdeki en dikkat çekici girişimlerden biri. Bu salonlardaki en önemli özellik, aletlerin kadınların fizyolojisine göre tasarlanıp üretilmiş olması. Sistem 15-75 yaş arası tüm kadınlar için uygun. 30 dakikada fitness, son 15 yıl içinde Amerika başta olmak üzere tüm dünyada hızla yayılan ve en çok tercih edilen sporlardan biri ve Türkiye’de de hızla yayılıyor.

Bu sistem özellikle kadın girişimciler için oldukça avantajlı. Bir spor salonu kurma maliyeti maksimum 50 bin TL. Aylık ciro hedefi ise 25 bin TL’yi bulabiliyor.

6. Pilav arabaları ve pilav büfeleri

Avrupa Birliği tarafından getirilen standartlar nedeniyle artık sokaklarda satışına izin verilmeyen el arabasında pilav-nohut konsepti, hızla markalaşmaya başladı. Sokak pilav satıcıları artık günümüz hijyen koşullarıyla donatılmış yepyeni ve farklı bir sunumla ‘pilav arabası’ konseptiyle kiosks ve corner shop’larda yeniden trend oluyor.

Üstelik 100 bin TL’yi geçmeyen yatırımla kurulabilecek bu iş modeli yüzde 30’ların üzerinde kâr marjı vaat ediyor.

7. El ve ayak bakım merkezleri

‘Nail Bar’ konsepti el ve ayak bakımı sunan güzellik merkezleri olarak tanımlanıyor. Bu konsept, 25 yıl önce ABD’den başlayarak tüm dünyaya yayıldı.

ABD’de yaklaşık 40 bin, İngiltere’de ise 20 bin adet hizmet noktası olan nail bar’lar, Türkiye’de de büyük bir potansiyel vaat ediyor. Bu alanda Türkiye’de de girişimler başlamış durumda. Yatırım bedeli 50 bin TL civarında, kâr marjı ise oldukça yüksek.

8. Yoga ve Pilates merkezleri

Son dönemde büyük şehirlerde sağlıksız ofis koşullarından, trafik ve stresten kaçmaya çalışanların popüler durakları yoga ve pilates salonları oluyor. Bu talep yeni merkezlerin açılmasını sağlıyor. Aslında yoga veya pilates salonu açmak için bayilik veya franchise almak şart değil. Kendiniz de Türkiye’de uluslararası sertifikalar veren yoga veya pilates merkezlerinde eğitim alıp bir merkez açabilirsiniz.

Eğitim almanın maliyeti bin TL ile 3 bin TL arasında değişebiliyor. Yoga veya pilates merkezi açmak için uygun bir lokasyonda yer bulmanız yeterli. İçine yapacağınız yatırım ise sizin isteğinize kalıyor. Yaklaşık 10 yıldır sektörde bulunan Şebnem Akbulut Özen, butik bir merkez için 100-120 metrekarelik bir mekanın yeterli olduğunu söylüyor.

Ders ücretleri ise grup veya bireysel ders olmasına bağlı olarak 150 TL’den başlayıp 600 TL’ye kadar çıkabiliyor. Özen, bu işe girmek isteyenlerin özellikle hamile veya çocuk yogası gibi belli bir alanda branşlaşması gerektiğini söylüyor. Bir markayla birlikte hareket etmek isteyenler için ise hem pilates hem de yoga alanında franchise veren şirketler var.

9. Çocuk zeka oyunları

Çocuklara yönelik eğlence yatırımları büyük küçük pek çok yatırımcının gündeminde. Son dönemde ise özellikle eğlendirirken öğreten konseptler öne çıkıyor. Okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocukların öğrenme alışkanlarını geliştirmeye yönelik mental aritmetiğe dayalı sistemler ilgi görüyor.

Hatta yetkililer dershanelerin kapatılma süreciyle birlikte bunların büyümelerinin hız kazandığını söylüyor. Bu işle ilgili en çok dikkat edilmesi gereken konu kalifiye eğitmen bulabilmek. Yatırım maliyeti şirketlerin koşullarına göre değişmekle birlikte 50 bin TL civarında.

10. Lokum mağazaları

Türkiye deyince akla ilk gelen ürünlerden biri lokum. Genelde aile şirketlerinin öne çıktığı sektöre yeni nesil girişimciler yeni bir soluk getirmeye başladı. Eski şirketler kabuklarından çıkıp büyümeye başlarken yeni ve farklı konseptlerin ortaya çıktığını gördük. Çok büyük mekanlar istemeyen bir lokum mağazası açmanın maliyeti metrekare başına 800 dolar civarında bulunuyor.

11. Oto yıkama / Oto bakım

Oto yıkama ve bakım merkezleri girişimcilerin son yıllarda rağbet gösterdiği alanlardan biri. Özellikle susuz araç yıkama sistemiyle geliştirilen bu yeni konsept hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlıyor. Birkaç adet kurye motorla yapabileceğiniz bu iş modelini maksimum 100 bin TL’ye kurabilirsiniz.

12. Meyve suyu barları

Son dönemin en popüler yatırımları sağlıklı yaşam üzerine. Bunlardan biri de meyve suyu barları. Bu pazarın büyüme potansiyelini anlamak için rakamlara bakmak yeterli. ABD’de genel içecek pazarı yüzde 8 büyürken meyve suyu barı pazarı yüzde 30 büyüyor. Bu potansiyel pek çok yatırımcıyı bu alana çekiyor.

Ufak tefek meyve suyu makinalarıyla bu işi yapmaya çalışanların yanı sıra kurumsal olarak büyüme planı yapan zincirler de mevcut. Hem AVM hem de cadde mağazacılığı için uygun olan meyve suyu barı açmak için kalabalık bir lokasyonu tercih etmekte fayda var. Kâr oranı yüzde 350’ye kadar çıkan meyve suyu barı yatırımının maliyeti ise konseptin içeriğine göre 30 bin dolar civarında.

13. Çubukta patates konsepti

Geçtiğimiz yılların düşük maliyetli yatırımlarından olan bardakta mısır şimdi tahtını çubukta patatese bırakmış durumda. Patateslerin özel bir çubukta ve özel baharatlarla tatlandırılarak sunulduğu bu konsept özellikle yaz aylarında Ege ve Akdeniz gibi sıcak bölgelerde ilgi görüyor.

Üstelik yatırım maliyeti çok düşük. Bu iş için özel olarak tasarlanan standların ücreti bin TL’den başlayıp 15 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bir çubukta patates ortalama 50 kuruşa mal olurken yerine göre 1,5 ile 3 TL arasında satılıyor.

14. Mobil çay konsepti

Kiosk olarak adlandırılan küçük dükkanlar son yılların en popüler konsepti. Bu konseptlerde neredeyse her çeşit ürünü satmak mümkün. Bunların arasında çay, ıhlamur, bitki çayları gibi sıcak içecekleri bir arada sunan iş modelleri oldukça ilgi çekiyor.

Demlik ya da kupa standlarıyla farklı iş fikirleri geliştiren şirketler, hem yatırım maliyeti görece olarak düşük hem de kâr marjı yüksek bir girişim fırsatı sunuyor.

15. Kuruyemiş

Türkiye'nin yıllık kuruyemiş tüketimi 500 bin ton, pazar büyüklüğü ise 3,7 milyar dolar. İç tüketimin yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bölümünü endüstriyel kuruyemişler oluşturuyor. 2014 yılında sektörün yüzde 3 büyüyeceği öngörülüyor.

Sektörün üretim anlamında en güçlü olduğu iller Gaziantep, Denizli, Bursa ve İnegöl. Son yıllarda açtığı perakende mağazalarla kurumsal bir kimlik kazanmaya başlayan kuruyemiş sektörü de franchising vererek büyüyen sektörlerden biri. Yatırım maliyeti 40 bin ile 100 bin TL arasında değişiyor.

Daha fazla iş fikrine ulaşmak için İş Fikirleri kategorimizdeki diğer haberlerimize göz atmanızı muhakkak tavsiye ediyoruz. Ekonomist Dergisi kaynaklı haberimizi  tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorumlar

seda
seda
Merhabalar az sermaye ile yapılacak işlerden biride kozmetikle para kazanma bu em bayanlara hemde erkeklere tavsiye edilecek bir iş. oriflame da bana katılıp beraber çalışmak isteyenler varsa

SİTEM:http://oriflamguzellik.wordpress.com/
Duygun Türk
Duygun Türk
izmirde oto kiralama  hizmeti veren Viaydi Rent A Car 100 bin tl bütçenin çok altında sektöre başlamıştır.Güncel iş fikirlerindene bence rent a car sektörünüde eklemelisiniz.Size bu konuda 100 bin tl bütçenin daha altında sektöre başlayan www.viaydirentacar.com örnek olsun.
abdulhakim dağ
abdulhakim dağ
Firmamızın internet tabanlı platformunda kendi belirleyeceği çalışma sistemini seçerek full time yada part time olarak günde en az 1,5-2 saatini ayırabilecek olan ev hanımları, öğrenciler, memurlar, işçiler, işsizler,öğretmeler, emekliler, serbest meslek sahipleri, asgari ücretli çalışanlar, işe veya ek gelire ihtiyacı olan herkes bizimle çalışabilmektedirler.
Yukarıda belirtilen temel nitelikler işe başvuracak adaylarda mutlaka olması gereken özellikler olup, adayların bu özellikleri taşıma ön şart olarak belirlenmiştir. Ancak tercih edilen özellikler ise adaylarda bulunması zorunlu olmayan ancak bu tür özelliklerden bir yada bir kaç tanesinin bulunması işteki başarısını arttıracak ve kazancına yansıyacak yetenekler olarak görülmektedir. Yetenek bazlı çalışma sistemimiz içerisinde seçeceği 5 farklı görevden bir tanesinde eğitilecek o görevde bulunacak ve sistem desteği alacaktır. http://is.gd/TmQnEn  yeteneklerınızı formu doldurarak bıze ulastırmanız yeterldir teşekkürler girişim haber
Özgür Gülmez
Özgür Gülmez
Kolay ve zahmetsiz izmir rent a car ile tanışmanıza olanak sağlayan Zgr rent a car, İzmir sakinleri için oldukça önemli bir hizmet niteliği taşımaktadır. İhtiyaç durumlarınızda tereddüt etmeden yararlanabileceğiniz hizmetlerimiz farklı ve son derece kaliteli araçlardan oluşan hizmetler ile sizlere verilmektedir. Ekonomik olan fiyatlarımız aracılığı ile bütçenizi zorlamadan izmir oto kiralama ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca lüks ve vip araç kiralamak isteyen müşterilerimiz için birinci sınıf özelliklere sahip araçlarımız araç filosu içerisinde yer almaktadır. www.zgr.com.tr ardesinden sitemizi incelemenizi tavsiye ederiz. Kurumsallaşma konusunda size fikir verebilecek olan zgr rent a car sitesi umarım size fikir verebilir.
Mert laleli
Mert laleli
Sağlam Bir şirkette network marketing
cihan çakır
cihan çakır
1986 yılında 20 bin tl bütçe ile bu yıla çıkan, http://www.karmodprefabrik.com.tr Şuan türkiye nin en büyük prefabrik üreticisidir. Bu şirkette aradaşlara cesaret verir inşallah
Fatih Hüner
Fatih Hüner
Merhaba yazınızı beğenerek okudum.Ben de ek iş olarak tesettür firmaları ile anlaşırım internetten satış yaparım diyordum.O yüzden kalktım https://yenibigiyim.com sitesini kurdum ama hiçbir firma yardımcı olmuyor bu konuda.Bir arkadaşın vesilesi ile https://dragonmakina.com sitesi ile irtibata geçtim.Firma kendi bölgesin de belediyelere ve benzeri yerlere konkasör satış veya ihalelerine katılanlara oldukça iyi destek çıkıyor.
murat alaşahan
murat alaşahan
bana kalırsa rent a car sektörü için 100 bin lira büyük bir para 19 yıllık tecrübemiz ile izmirde kaliteli hizmet vermekteyiz. buda bizim web adresimiz...
http://www.izmirhavalimanicarrental.org
Az sermayeli işler
Az sermayeli işler
İş fırsatlarını takip edenler için birçok seçenek mevcut ama bence daha iyi fikirleri, daha iyi imkanlar firsatlar sunan bayilik veren firmalar ile anlaşmanızda yarar var.
Teşekkürler
Teşekkürler
Gerçekten güzel iş fikirleri paylaşmış ve açıklamalar yapmışsınız teşekkürler.
Rentacarss
Rentacarss
izmirde oto kiralama  hizmeti veren Viaydi Rent A Car 100 bin tl bütçenin çok altında sektöre başlamıştır.Güncel iş fikirlerindene bence rent a car sektörünüde eklemelisiniz.Size bu konuda 100 bin tl bütçenin daha altında sektöre başlayan http://www.rentacarss.com/izmir-rent-a-car örnek olsun.
adnan menderes ölmez
adnan menderes ölmez
az sermaye dediğin 30 dolar - 100 bin tl vs sen ya dayak yemedin ya hesap bilmiyorsun.30 bin dolar az sermaye mi
Firma Rehberi
Firma Rehberi
Hediyelik eşya sektörü tam olarak oturmadı ve önü çok açık bu işi profösyenelliğe taşıyan hakettiğini kazanacaktır. Sitemize üye olup tanıtımınızı yapabilirsiniz.

www.prosektor.com/.../hediyelik-esyalar-ureticileri-firmalari-siteleri
Antalya Rent A Car - AntalyaCars
Antalya Rent A Car - AntalyaCars
rent a car sektörü için 100 bin lira yeterli bir sermayedir 2011 yılından bu yana antalya merkez ve havalimanında hizmet vermekteyiz
buda bizim web adresimiz
http://www.rentacarantalya.biz/tr/
alo istanul
alo istanul
Damacana su sektöründe istanbul yada yoğun nufuslu bölgelerde iş olma olasılığı çok yüksek olup gerekli sermaye sadece giydirilmiş araç ve 10 bin TL dir.  İstanbul Damacana Firmaları sitemize üye olarak siz de kazanabilirsiniz. http://alo.istanbul/damacana
Mustafa UYANIK
Mustafa UYANIK
Sineklik sektörünü de önerebilirim. Ülkemizin ekonomik kalkınmasıyla birlikte konfor ihtiyaçlar çoğalmıştır, bu sektör de gelişimini sürdürmektedir. Biz sakarya sineklik olarak bu sektördeki gücümüzü sizlerle paylaşabiliriz. www.sinekliksakarya.com/sakarya-sineklik-urunleri
Cafer Battal
Cafer Battal
Size havalimanı transfer işini önerebilirim, ülkemizde yeni yeni parlayan bu sektör 100 bin liranın altında bir iş kurma ve para kazanma alanıdır, biz marmaris, antalya, bodrum , fethiye gibi türkiyenin bir çok ilinde airport transfers hizmeti vermekteyiz, deneyenlerin pişman olmayacağını düşünüyorum  http://raintransfers.com/
Sadece Sineklik
Sadece Sineklik
Mustafa beyin dediği gibi, sineklik sektöründe bireysel kazançlar elde edebilirsiniz. Biz bu sektörde yeni bir yatırım yaptık tüm sineklik firmalarını bir araya getiriyoruz. Yakında sitemize bekleriz. http://sadecesineklik.com
izmir rent a car
izmir rent a car
Marka değeri kazanmış olan bir şirket ile Franchise almayı düşünerek elinizdeki hazır sermayeyi yatırım yaparak size sağlanacak olanaklar ile sermayenizi büyütebilirsiniz.
Zgr Rent a Car olarak hizmet ağımızı bizlere güç verecek değerli iş ortaklarımız ile genişletmeyi hedeflemekteyiz. Zgr ailesine katılmakla, otomobil kiralama işini profesyonelce kurup büyütecek ve Türkiye çapında bir organizasyonda yer almanın tüm avantajlarından yararlanacaksınız.
Araç kiralama modelimiz, Türkiye çapında aynı yüksek standartta sürdürmek ve sürekli yenilenen araçlar ile hizmet vermek esasına dayandığından, sistemimizde yer alan iş ortaklarımızın bu standartlar dahilinde iş yapma bilincinde olmaları bizim için vazgeçilmez ön koşuldur.
www.zgr.com.tr/tr/izmir/20-on-kosullar.aspx
izmirde araç kiralama  hizmeti veren ZGR Rent A Car 70 bin tl bütçenin çok altında sektöre başlamıştır.Güncel iş fikirlerin bence izmir rent a car sektörünüde eklemelisiniz.Size bu konuda 100 bin tl bütçenin daha altında sektöre başlayan https://www.zgr.com.tr/tr/izmir/1002-blog.aspx örnek olsun.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor