KOBİ'lerin Kümelenme Çalışmalarına COSME'den Yeni Destek!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı KOSGEB'in koordinasyonunu yaptığı AB COSME programının “Küme Mükemmeliyet Projesi", girişimcilerin Uluslararası pazarlara erişimini kolaylaştıracak. Detaylar Haberimizde..

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı KOSGEB'in koordinasyonunu yaptığı AB COSME programının “Küme Mükemmeliyet Projesi", girişimcilerin uluslararası pazarlara erişimini kolaylaştıracak.

KOSGEB tarafından ulusal koordinasyonu yapılan ve AB tarafından 2014-2020 yıllarını kapsayan KOBİ’ler ve girişimcilere yönelik COSME (İşletmelerin ve KOBİ' lerin Rekabet Edebilirliği) Programı kapsamında, Avrupa Komisyonu tarafından “Küme Mükemmeliyet Programı-Cluster Excellency Programme” isimli proje teklif çağrısı yayınlandı.

COSME altında kümelenme konusunun destekleneceği program olan çağrı, Avrupa çapında KOBİ’lerin içinde yer aldığı kümelere destek sağlamak amacıyla tasarlanmış. Programın başlıca hedefinin ise COSME katılımcısı ülkelerde bulunan küme yapılarının; özellikle yönetim pratiklerini paylaşmaları, birbirlerinin örnek alınabilecek uygulamaları ve bir değer zinciri oluşturarak KOBİ’lerin ticari aktivitelerine fayda sağlamaları olarak açıklandı. Programın ilgi çeken yanı ise “Key Enabling Technologies” olarak tanımlanan alanlarda (mikro-nano teknolojiler, ışın teknolojisi, ileri malzeme ve üretim teknolojileri, endüstriyel biyoteknoloji) faaliyet gösteren KOBİ’lerin uluslararasılaşması, sinai mülki hakları konusunda eğitilmesi gibi amaçların ortaya konması oldu. Programa başvuru için son tarih 29 Ekim 2014.

Programın diğer amaçları ise;

  • KOBİ’lerin yer aldığı iş ağları ya da kümelerin özellikle üyelerinin uluslararası pazarlara erişimini kolaylaştıracak daha nitelikli (üst düzey) hizmetler oluşturabilmesi,
  • Bu hizmetlerin özellikle yukarıda verilen KET (mikro-nano teknolojiler, ışın teknolojisi, ileri malzeme ve üretim teknolojileri, endüstriyel biyoteknoloji) sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’ler için sunulması.

Program kapsamında; dahil olan tüm iş kümelerinin performans karşılaştırma aktiviteleri, bu yöndeki fikir paylaşımı odaklı iş gezileri, konsorsiyum üyelerine COSME ülkelerinden uzmanlar tarafından eğitimler verilmesi ve etki analizlerinin yapılması gibi bir dizi aktivitenin de içerdiği belirtiliyor.

Unutmayın, programa başvuru için son teklif tarihi 29 Ekim 2014. Teklif sunmak isteyen okurlarımız teklif şartlarıyla ve çağrıyla ilgili detaylı bilgiye ec.europa.eu web adresinden ulaşabilirler.

Haberimizi uluslararası pazarda kümelenerek, güç birliği yaparak büyümek isteyen KOBİ ve işletmelerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor