Girişimciler, Etohum 2014-2015 Dönemi Başvuruları Devam Ediyor!

Türkiye’nin önde gelen hızlandırıcı programı ve erken aşama yatırımcısı Etohum, 2014 – 2015 dönemi için girişimci başvurularını almaya başladı. Detaylar haberimizde..

Türkiye’nin önde gelen hızlandırıcı programı ve erken aşama yatırımcısı Etohum, 2014 – 2015 dönemi için girişimci başvurularını almaya başladı. Temmuz ayında başlayan Etohum başvuruları, Kasım 2014’e kadar sürecek ve seçilen girişimler, Ocak ayında ilan edilecek.

Başvuru ve seçim süreci söyle işliyor;

Başvurular internet üzerinden alındıktan sonra Temmuz – Kasım 2014 tarihleri arasında, girişimcilerle birebir görüşmeler, telefon  ve  video konferans görüşmeleri ile, Etohum kirterlerine uygun girişimcilerin seçim süreci gerçekleşecek. Eylül ayından itibaren başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir’de  birebir görüşülecek Etohum toplantıları düzenlenecek.

Etohum 40 ve Etohum 15 ilanı:

Girişimcilerile yapılan görüşmeler ve değerlendirmeler neticesinde 2015 Ocak ayında başvurular arasından Etohum 40 adayı seçilecek ve bu 40 Etohum projesi, 17 Ocak 2015 Cumartesi günü basına kapalı bir etkinlikte Etohum Yatırımcılarına sunulacak.

E40 sunumlarından 2 hafta sonra, 31 Ocak 2015 Cumartesi günü, seçilen ve yatırım yapılan 15 Etohum girişimi, basına açık lansman etkinliği ile açıklanacak. Seçilen, yatırım yapılan Etohum 2015 projeleri, Mart 2015 başında Antalya’da yapılacak Startup Turkey, etkinliğine davet edilecekler ve burada yerli ve yabancı yatırımcılarla buluşacaklar.

Etohum Projelerine, Seçilir Seçilmez, Network ve Sermaye Desteği:

Bu yıl, Etohum olarak belirlenecek girişimlere, girişim başına $ 10.000 – $20.000 arasında, ilk tohum yatırımları yapılacak. Bu ‘tohum yatırımı’ takiben, girişimlere  Aslanoba Capital, Etohum’un yatırımına ek olarak seçtiği girişimlere yatırım yapabilecek.

Bunların yanında, girişimlere Etohum Melek Yatırımcı Kulübü üyesi yatırımcılarla da ortaklık ve sermaye desteği sağlamak için toplu ve birebir görüşmeler ayarlanacak. Bu görüşmeler sonucunda, Etohum 40 girişimi arasından bir çoğu ihtiyac duyduğu network ve sermaye desteğine ulaşacak.

Etohum’a kimler başvurabilir:

Etohum’a internet, oyun, yazılım, eticaret, mobil ortamlarda projesi veya girişimi olan girişimciler katılabilir. Katılım sırasında iş planları istenmemekte. Şubat ayında düzenlenen Startup Turkey kampına katılacak tüm girişimler bu süreç içinde seçilmekte.

Etohum’a başvuran tüm girişimciler değerli görülüyor, dolayısıyla hiç bir aday reddedilmiyor. Sadece yatırım kriterlerine daha yakın adaylarla karşılıklı görüşmek isteniyor. Bunun yanı sıra 2 haftada bir düzenlenilen etohum kafe toplantılarına ve aylık etohum kamplarına katılan girişimcilerle daha fazla zaman geçirme fırsatı oluyor. Etohum bir yarışma değil, dolayısıyla girişimcilerin girişkenliklerini göstermeleri yatırım yapılacak projeler arasına seçilmeleri için önemli bir kriter.

Sadece proje aşaması değil, tüm erken aşamadaki şirket ve projeler başvurabilir:

Etohum, gelen başvurularda fikir aşamasında olan projelere baktığı gibi şirketleşmiş ve belli bir ciroya ulaşmış tüm erken aşamadaki girişimleri de inceliyor. Yatırımcılar ve risk sermaye şirketleri internet sitesi açık, fatura kesmeye başlamış projelerle daha yakından ilgilenebiliyorlar.

Seçimler yapılırken aşağıdaki kriterler dikkate alınıyor. Ekip bu faktörler arasında en önemli kriter olarak karşımıza çıkıyor.

  • Girişimci / ekip: Hazırlık, Girişimcilik, Kişilik, Deneyim, Beceri/ Yetenek, İş Muhakemesi, Ekip Uyumluluğu, Ekip Yeterliliği özellikleri.
  • Girişim / fikir: Pazar, Pazarlama Stratejisi, Rekabet Avantajı, Gelir Modeli, Ölçeklenebilirlik, Operasyon, Riskleri/ Eksiklikleri Çözümleme değişkenleri.
  • Yatırım faktörü: Yatırım Gerekliliği/ İhtiyacı, Etohum Katma Değeri, Yatırım Uygunluğu, Finansallar, Yatırım Teklifi, Yatırım Yapma Kararı.
  • Girişimler; eticaret, oyun, mobil, yazılım ve yeni ekonomi kavramı içindeki tüm projeler.

Önümüzdeki yıllar için Türkiye piyasasında internet ve mobil cihazların kullanım oranlarının artacağı tahmin edilmekte. Bu bağlamda bir çok sektör içinde fırsat barındırmakta. Yurtdışında başarıya ulaşmış projelerin Türkiye’de uygulamalarına olumsuz bakılmıyor. Böyle bir ön yargı yok. Fikir ne kadar yaratıcı olursa olsun ekip yatırımcılar için en çok dikkat edilen bir unsur olarak duruyor. Bunun yanı sıra projenin ölçeklenebilirliği ve pazar büyüklüğü ekiple beraber değerlendirilecek noktalardan.

Bir yıl boyunca yapılan tüm toplantılar ücretsiz ve girişimcilere açık. Startup Turkey ve Startup Istanbul konferansları ise Etohum başvurusu yapan ve Etohum tarafından seçilen girişimcilere ve yatırımcılara öncelikli sunum yaptıkları etkinlikler.

2014 Etohum başvurularıyla 1 Ağustos’tan itibaren görüşülmeye başlandı. Unutmayın, başvurular için son tarih 30 Kasım 2014.

1 yıl boyunca düzenlenen Etohum toplantı planını marak eden okurlarımız www.etohum.com'u, Etohum başvuruları hakkında daha detaylı bilgi için ise www.etohum.com/basvuru web adresini ziyaret edebilirler. Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor