Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
AB Programı COSME, Erasmus İle Girişimcileri Avrupa'ya Gönderiyor!

KOSGEB’in ulusal koordinasyonunu yürüttüğü ve Avrupa Birliği’nin en önemli programlarından olan COSME (İşletme ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı) programı kapsamında “Genç Girişimciler için ERASMUS” proje teklif çağrısı yayımlandı.

Ülkemizdeki üniversitelerin değişim programı olarak görmeye alıştığımız ERASMUS programı bu sefer “Girişimciler” için gerçekleşiyor. AB fonlarından ve fırsatlarından KOBİ ve Girişimcilerimizin en etkin şekilde yararlanabilmeleri için ülke çapında konsorsiyumların kurulmasını organize eden KOSGEB, bu sefer genç girişimcilerin de yanında yer alarak ERASMUS programıyla girişimcilere yeni bir vizyon getiriyor.

Yeni Girişimcilerin, deneyimli Girişimciler ile buluşturularak çalışmaların daha verimli bir hale getirilmesi hedefleniyor. Programın hedef kitlesi genç girişimciler olsa da program çağrısına sivil toplum kuruluşları cevap verebiliyor.

Sivil Toplum Kuruluşları “Arayüz” Kurumlar Olacak

İş dünyası ile ilgili sivil toplum kuruluşları, ERASMUS programı çerçevesinde yeni ve deneyimli girişimcileri bir araya getiren “arayüz” kurumlar haline gelecekler. Ülkemizde yer alan; ticaret ve sanayi odaları, dernek ve vakıflar, iş dünyası ile ilgili sivil toplum kuruluşları ve iş destek hizmeti sunan kamu veya özel kuruluşlar bu programın çağrısına projeleriyle başvurup “arayüz” kurum olarak AB fonlarından yararlanarak girişimcileri bir araya getirebilecekler.

Bu program için AB fonlarından ayrılan miktar ise 4.200.000 Avro olacak. Proje başvurusu yapan her kurum azami 500.000 Avro hibe alabilecek.

COSME Programı Kobi'leri Dünya İle  Buluşturuyor

Avrupa Birliği Rekabet Edilebilirlik (COSME) programı, KOBİ ve Girişimcilerin uluslararası vizyonlarını geliştirme ve yurtdışına açılma konusunda kritik öneme sahip. Türkiye’nin en büyük destek kuruluşu KOSGEB, bu programın koordinatörü olarak işletmelere rehberlik ederek önemli bir misyonu yerine getiriyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin yaşadığı en büyük problem olarak göze çarpan “rekabet edebilirlik” konusuna odaklanarak KOBİ’lerin stratejik unsurları üzerine dikkat çeken COSME programı, verimlilik, karlılık, stratejik yönetim gibi unsurların KOBİ’lerle buluşmasına da katkıda bulunmuş oluyor. KOBİ’lerin her alanda destekçisi olan KOSGEB’in koordinasyonu ile gerçekleşen COSME programı, 81 ilde bulunan KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüklerindeki uzmanlar aracılığı ile işletmelerle buluşturuluyor.

Girişimcilere eşsiz bir tecrübe ve vizyon katacak programın çağrısı 19 Ağustos 2014 tarihinde son bulacak. Bu tarihe kadar yapılması gerekenler, KOSGEB’in internet sitesi www.kosgeb.gov.tr'de yer alan bilgilendirme notlarında ve KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlükleri’nde bulunan Uzmanlar aracılığı ile öğrenilebiliyor. 

COSME programı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen okurlarımız ilgili KOSGEB sayfasını ziyaret edebilirler. Ayrıca http://ec.europa.eu/easme/eye_en.htm internet adresinden de program hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Unutmayın, AB Programı COSME Erasmus için son başvuru tarihi 19 Ağustos 2014.

KOSGEB kaynaklı haberimizi Erasmus imkanlarından faydalanmak isteyen genç girişimci okurlarımız ve kurumlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 7.655 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Genç Girişimciler, Dünya'dan, Kobiler İçin, Sivil Toplum Örgütleri
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız