İlk Yabancı Melek Yatırımcı BIC, Artık Melek Yatırımcı Ağı!

Ülkemizin ilk melek yatırımcısı Dr. Joachim Behrendt önderliğindeki melek yatırım şirketi BIC Angel Investments, Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen “Bireysel Katılım Yatırımcısı Ağı Akreditasyonu”na hak kazanan dördüncü ağ oldu. Detaylar haberimizde..

Ülkemizin ilk melek yatırımcısı Dr. Joachim Behrendt önderliğindeki melek yatırım şirketi BIC Angel Investments, Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen  “Bireysel Katılım Yatırımcısı Ağı Akreditasyonu”na hak kazanan dördüncü ağ oldu.

Türkiye’deki girişimci potansiyelini yatırımcılar ile buluşturarak başarılı projelerin sayısını artırmayı hedeflediklerini belirten BIC Angel Investments Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Joachim Behrendt, 30 melek yatırımcı ile 2014 yılı içerisinde 10 yeni start-up’a yatırım yapmayı hedeflediklerini belirtti.

BIC Angel Investments Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Joachim Behrendt, iş dünyasında önemli başarılara imza atan yeni meleklerin BIC Angel Investments’a katılması ile bilgi birikimlerini ve finansal güçlerini daha da artırdıklarının altını çizdi. Behrendt, 2013 yılında üç olan yatırım adedinin 2014 yılında artarak 13’e ulaşacağını, yatırım yaptıkları sektörlerin çeşitleneceğini söyledi.

Yatırımcılara ve Girişimcilere Uluslararası Standartlarda Hizmet

BIC Angel Investments’ın planlı ve sistemli çalışan bir melek yatırım ağı olduğunu paylaşan Joachim Behrendt, hem yatırım hem de yatırım sonrası hizmetlerde yatırımcılar ve girişimciler için önemli katma değerler sunduklarını belirtti.

Konuyla ilgili olarak Joachim Behrendt şu açıklamayı yaptı; “Proje seçme ve değerlendirme ekibimiz her hafta ortalama 8 projeyle görüşmeler yapıyor ve değerlendirdiği projelerle ilgili analizler hazırlıyor. Bu çalışmaların sonucunda aylık toplantılarımızda yatırım almaya aday 4 proje seçerek bunların yatırımcı karşısına çıkmasını sağlıyoruz. Ayrıca hazırladığımız pazar araştırmalarıyla projenin müşteri potansiyeli, rakipleri, güçlü ve zayıf yönleriyle ilgili bilgileri yatırımcılarla paylaşıyoruz. Böylece yatırımcı gerekli feedbackleri alarak daha sağlıklı kararlar verebiliyor.

Yatırım sonrasındaysa, girişimcilerin başarılı olması için sermaye desteği kadar aldıkları profesyonel hizmetler ve deneyim paylaşımı da çok önemli. Ancak bir çok projede yaşanan sorun; yatırım gerçekleştikten sonra şirketin performansıyla ilgili düzenli ve yeterli bilginin yatırımcıya aktarılmaması. Bu da girişimin ticari performansıyla ilgili risk ve tehditlerin zamanında tespit edilememesi ve gerekli önlemlerin alınaması olarak sonuçlanabiliyor. BIC oluşturduğu finansal ve stratejik raporlama alt yapısı sayesinde yatırımcıları aylık olarak yatırımlarının performansı ile ilgili bilgilendiriyor ve böylece yatırımcının porföyünü daha iyi yönetmesini, gereken noktalarda girişimciye daha rahat destek olmasını sağlıyor.“

Melek yatırımcılık ekonominin gelişmesine destek olacak

2013 yılının başından bu yana Bireysel Katılım Yatırımcısı lisansı almak için Hazine Müsteşarlığı’na başvuran kişi sayısının 250’yi geçtiğini belirten BIC Angel Investmens Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Joachim Behrendt, Türkiye’de melek yatırımcılık alanının hızla geliştiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: ”Türkiye’de girişim sayısı, melek yatırımcı, girişim sermayesi fonu sayısı ve toplam yatırım tutarları batıyla kıyaslandığında olması gerekenin henüz altında. Yapılan düzenlemeler, teşvikler ve kurulan yatırımcı ağ sistemleri ile arayı kapatmak için önemli adımlar atılıyor. Meleklerin birleşerek ağ oluşturmalarıyla başarılı yatırım sayısı daha da artacak ve bu yatırımların içinden global ölçekte başarılı projeler hayata geçebilecek”.

BIC hakkında detaylı bilgi edinmek için www.bicangels.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi  tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor