TÜGİK İle KOSGEB, Pembe Yaka İçin Protokol İmzaladı

TÜGİK ile KOSGEB arasında Genç İşadamları Dernekleri’nin faaliyet gösterdiği illerde yalnızca kadınlara yönelik açılacak sınıflarda Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verilmesini kapsayan protokol, Ankara’da düzenlenen bir törenle imzalandı. Detaylar haberimizde..

TÜGİK ile KOSGEB arasında Genç İşadamları Dernekleri’nin faaliyet gösterdiği illerde yalnızca kadınlara yönelik açılacak sınıflarda Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verilmesini kapsayan protokol, Ankara’da düzenlenen bir törenle imzalandı.

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK)’nun Mavi Yaka ve Beyaz Yaka’dan sonra iş dünyası literatürüne kazandırdığı “Pembe Yaka Projesi” artık devlet güvencesinde. Evde oturan genç kızları iş dünyasına kazandırmayı, kadın girişimcilerin önündeki engelleri kaldırmayı ve girişimci olmak isteyen ancak desteğe ihtiyacı olan kadınların elinden tutmayı hedefleyen projeye ilişkin protokol, Ankara’da imzalandı.

Protokole TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral ile KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan imza atarken, törene TÜGİK Yönetim Kurulu Üyeleri, YİK Üyeleri, TÜGİK Vakfı Yönetimi ve KOSGEB yetkilileri katıldı. 

Artık Türkiye’nin Projesi

Törende konuşan TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, KOSGEB’in sunduğu imkânlardan yararlanabilmek için imzalanan protokolün önemine değinerek, “Pembe Yaka Projesi artık Türkiye’nin projesidir. İçimizde oluşturduğumuz komite, KOSGEB’in desteğiyle bu çalışmayı başarıyla yürütecektir” dedi. Başkan Güral konuşmasında, konfederasyon bünyesinde kurmayı planladıkları TÜGİK TV hakkında da bilgi verdi. Daha kısa zamanda, daha çok kişiye ulaşmak için TÜGİK TV’nin imkânlarını kullanacaklarını ifade eden Güral, bu konuda da KOSGEB‘ten destek beklediklerini vurguladı.

Kadınlara Destegimiz Sürecek

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ise, kadın girişimcilerinde ülkemiz ekonomisinde çok büyük önem taşıdığını belirterek, “Şu ana kadar 220 bin girişimci adayına uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilerek Girişimcilik sertifikası verilmiş, bu rakamların 12 bin kişisi işletmesini açarak aktif bir şekilde çalışmaya başlamıştır. Açılan bu işletmelerinde yüzde 49’unu kadınlar oluşturmaktadır.  Dünya ortalamasına baktığımızda da ülkemizdeki kadınlarımızın girişimcilik yönünün öne çıktığını görmekteyiz. Kadınlarımızı girişimcilik konusunda eğitmemiz yalnızca iş kurma beklentisinden dolayı olmamalı, yarınlarda çocukları girişimci olmak istediklerinde çocuklarının arkasında durması açısından da çok önemlidir. Bu anlamda Pembe Yaka Projesi’ni çok önemsiyor, TÜGİK yetkililerini duyarlılıklarından dolayı kutluyorum” dedi. Konuşmaların ardından iki taraf arasında protokol imzalandı.

GİAD’ların İllerinde  Sınıflar çılacak

TÜGİK ile KOSGEB arasında imzalanacak protokol dâhilinde, Genç İşadamları Dernekleri’nin faaliyet gösterdiği illerde yalnızca kadınlara yönelik açılacak sınıflarda girişimcilik eğitimi, eğitimi tamamlayanlara da girişimcilik sertifikası verilecek. Bu sertifika ile KOSGEB’in hibe ve kredi programlarına başvuracak girişimci adayı kadınlara 30 bin lira geri ödemesiz, 70 bin  lira geri ödemeli olmak üzere toplam 110 bin lira destek sağlanacak.

TUGİK ve çalışmaları hakkında detaylı bilgi için www.tugik.org.tr web adresini inceleyebilirsiniz.

Haberimizi girişimci bayan okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor