Türk Telekom'dan Girişimcilere Büyük Destek PİLOTT İle Geldi!

Türk Telekom’un Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini büyütmek ve girişimcileri desteklemek üzere başlattığı “Girişimleri Hızlandırma Programı” PİLOTT’un ilk çağrı dönemi tamamlandı. Programı tamamlayan en başarılı ekip 100 bin TL girişim sermayesi ödülüne hak kazandı. Detaylar haberimizde..

Türk Telekom’un Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini büyütmek, girişimcileri desteklemek ve onlarla işbirliği yapmak üzere başlattığı “Girişimleri Hızlandırma Programı PİLOTT’un ilk çağrı dönemi tamamlandı.

Programı tamamlayan en başarılı ekip 100 bin TL girişim sermayesi ödülüne hak kazandı. En başarılı üç ekip Google, Facebook, Twitter gibi önde gelen şirketlerin Silikon Vadisi’ndeki merkezleri ile UC Berkeley ve Stanford Üniversiteleri’ni ziyaret edip oradaki girişimci ve yatırımcılarla görüşme imkanı bulacak.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom’un girişimcileri desteklemek, girişimcilik ekosistemini büyütmek ve girişimcilerle işbirliği yapmak üzere başlattığı  “PİLOTT - Girişimleri Hızlandırma Programı”nın ilki tamamlandı. 382 adetlik rekor başvurunun geldiği programın sonunda 100 bin TL’lik girişim sermayesini almaya hak kazanan şirket MobiRoller olurken, en başarılı üç ekip olarak MobiRoller, cubic.fm ve PEAK Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazandı. 

Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında yenilikçi iş fikirleri olan girişimcilere desteklemek ve dijital yaşam dönüşümü gerçekleştirecek yeni fikirleri teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen programda, başvurular 9 Eylül – 20 Ekim 2013 tarihleri arasında alındı.  Girişimcilerin yoğun ilgi gösterdiği PİLOTT programı için gelen başvurular ilgili Türk Telekom yöneticileri tarafından değerlendirildi ve PİLOTT’a devam etmeye hak kazanan 11 ekip belirlendi.  

Her Ekibe 10 bin TL’lik Çekirdek Sermaye

PİLOTT süresince ekiplere 10 bin TL çekirdek sermaye, Türk Telekom Genel Müdürlüğü’nde ofis alanı, Türk Telekom yöneticileri ve iş dünyasının önde gelen girişimci ve yatırımcılarından mentorluk ve yönetim danışmanlığı ile girişimcilere özel tasarlanmış eğitim imkanları sunuldu. 

12 hafta süren ikinci faz boyunca ekipler, potansiyel müşterilerinden geribildirim toplamaya, mentorlarıyla beraber işbirliği modelleri üzerinde çalışmaya ve prototip ürünlerini geliştirmeye devam etti. Ekipler program süresince her cuma yapılan “PİLOTT Mentor Oturumları”nda, Türk Telekom yöneticilerinden, Türkiye’nin önde gelen girişimci ve yatırımcılardan geribildirim alma fırsatı buldular. PİLOTT girişimleri ayrıca “PİLOTT Yatırımcı Oturumu”nda yatırımcılarla bir araya gelerek onlara sunum yapma imkanı elde ettiler. 

100 bin TL’lik ödül MobiRoller’ın oldu

12 haftalık maratonun sonunda, 24 Ocak 2014’te Türk Telekom Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Gökhan Kayalıbay, Türk Telekom Kurumsal Müşteri Başkanı Mehmet Ali Akarca ve ilgili birimlerin yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen PİLOTT Demo Günü’nde, 11 ekip 5’er dakikalık sunumlarında girişimlerini anlatmaya ve ana fonksiyonlara sahip ürünlerini tanıtma fırsatı buldu. Türk Telekom jürisinin yaptığı değerlendirme sonucunda 100 bin TL’lik girişim sermayesi desteğini almaya hak kazanan ekip, bireysel ve kurumsal kullanıcıların pratik, hızlı ve ekonomik bir şekilde mobil uygulamalarını oluşturmalarına imkan veren servis olarak yazılım (SaaS) tabanlı uygulama platformu MobiRoller oldu. 

En Başarılı Üç Ekip Silikon Vadisi’ne Gidiyor

Program kapsamında ilk üçe giren ekipler MobiRoller, cubic.fm ve PEAK Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazandı. Ekiplerden cubic.fm, dinleyicilerine günlük aktivitelerine, lokasyon ve hava durumu bilgisine uygun müzikler sunmanın yanında kişilerin müzik keşfetmesini ve sosyal bir ortamda başkaları ile paylaşabilmesini sağlıyor. PEAK ise, binalardaki iç hava sıcaklığını akıllı senaryolar ile optimum derecede tutarak bireysel ve kurumsal müşteriler için enerji ve maliyet tasarrufu sağlıyor. 

PİLOTT hakkında daha fazla bilgi için www.pilott.com.tr adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Türk Telekom'dan destek almaya hak kazanan ekipleri tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Haberimizin projelerine destek arayan girişimci okurlarımıza örnek olmasını diliyor,  tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Esra Tavukçu Hakkında

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden 2011'de mezun oldu, 2008-2011 yıllarında Young Guru Academy'de (YGA) çeşitli projelerde görev aldı. Yazar nitelikli içerik sitelerine freelance olarak editörlük, sosyal medya danışmanlığı yapmaktadır. Mayıs 2013 - Mart 2014 aralığında Girişim Haber'de editörlük yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor